DJ Lowa vs. Numark NS7II Praktická recenze DJ konzole od DMC šampiona

Není to tak dávno, co jsme rozebírali téma DJ konzolí. Tehdy padlo, že je divné, že ještě nikdo nepřišel s konzolí, která by měla přímý náhon tak, aby se přiblížila mixování na gramofonech. Světe div se, Numark představil novou mašinu s označením NS7 II.

Na první dojem se jedná o dost masivní a těžký stroj, který působí robustním dojmem a rozhodně to není žádná umělohmotná princezna. Celá NS7 je vyrobená z kovu a váží přes patnáct kilogramů. Určitě se nemusíte bát razantnějšího turntablismu, právě pro tyto účely byla tato konzole vyvíjena a právě turntablism byl hlavní důvod mého testu. Numark byl většinou mezi turntablisty vnímán jako značka, která vyráběla průměrné gramofony a mixážní pulty. Ovšem na druhou stranu na nich francouzský team C2C vyhrál světové finále DMC. Tudíž jsem byl velmi zvědavý, jak si Numark poradil s tímto strojem.

První plus pro schratchové DJs je, že celá NS7 frčí na Seratu. Jde o nejrozšířenější software pro digitální DJing mezi turntablisty, tzn. DJs s vysokou technickou dovedností mixování, kteří využívají techniky jako například scratch nebo beat juggling. NS7 má kompletní podporu pro ovládání celého softwaru pouze přes konzoli, a to včetně kvalitních padů pro sampler či mapování všech možných efektů.

Co se týká rozhraní a různých nastavování, je NS7 velmi slušně vybavena. Najdete zde vše, co by v dnešní době měl obsahovat špičkově vybavený mixpult, a to včetně nastavení křivky crossfaderu, což je další plus pro NS7. Pokud bych byl velmi rýpavý, tak nastavení křivek záběru hlasitosti by snesly i fadery pro jednotlivé kanály.

Pojďme se tedy podívat hlavně na to, co turtablisté řeší nejvíce, a to je samotný crossfader. Zde by kluci z Numarku mohli ještě zamakat na vývoji, ale s trochou tréninku si zvyknete. Za mě šel trošku ztuha a samotný plast úplně nepadne do ruky. Co se týká talířů s přímým náhonem, tak s velikostí sedm palců mohl být Numark trošku velkorysejší, takový desetipalec by udělal daleko více parády a mixování by bylo rozhodně daleko komfortnější. Jde hlavně o to, že sedmipalcový vinyl neklade téměř žádný odpor, tudíž k němu musíte přistupovat téměř s hodinářským citem a při skoku z klasického gramofonu je třeba si chvíli zvykat.

Závěrem mohu říci, že pokud někdo hledá alternativu za tahání dvou gramofonů a mixpultu, tak je NS7 jediná rozumná volba a při troše tréninku se z ní dá dělat vše, na co jste zvyklí u klasického setupu. Jen se trošku nataháte s patnácti kily, což je ovšem daň za stroj, který má v sobě dva kvalitní motory na přímý náhon, bez kterých se neobejde. Pokud bychom známkovali jako ve škole, tak s klidným srdcem mohu dát NS7 chvalitebnou, a to hlavně z pohledu technicky zaměřeného DJe. Ovšem pokud bychom měli čas se delší dobu sbližovat, tak věřím, že bych si ji zamiloval, a to hlavně z úhlu pohledu všech možných vychytávek, které si prostřednictvím midi můžete na NS7 namapovat. V tomhle tato konzole patří mezi top produkty na trhu. 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře