logo Disk

Elysia Xfilter 500 v domácím studiu Pavla Bohatého Našel jsem přesně to, co jsem hledal - skvěle znějící EQ!

Pavel "Pája" Bohatý je zvukařsky podepsán pod alby Marka Ebena, Michala Prokopa a řady dalsích. Patří mezi kmenové mistry Sono studia. Už delší dobu si však buduje vlastní domácí studio. Proč? A analog nebo digital? Jaké komponenty si tam pořídil? Jak je vybíral a proč se rozhodl právě pro ně?

Kategorie: Studio - VIP
Ondřej Jirásek | 4. května 2017
Témata: elysiaapi500

Proč jste vlastně začal budovat domácí studio, copak toho nemáte v Sonu dost?

Moje malé studio jsem si začal budovat hlavně kvůli psaní a produkování svých písniček. Potřeboval jsem nějaké místo, kde budu mít klid a pohodu. A protože jsem chtěl dosáhnout zvuku, který by mě bavil, a protože mě muzika a všechno, co je s ní spojeno, pořád baví, tak jsem si ho pomalu vybavoval a vybavuji dalšími nástroji a zvukovými hračkami. Postupně se mi studio rozrůstá a dělám v něm víc a víc zajímavé muziky s různými muzikanty z různých koutů světa. Taky studio využívám jako další poslechové místo, když pracuju na projektech v Sonu. 

Domácí studio máte určeno jen pro postprodukci, anebo i pro natáčení?

Moje studio není určeno pro natáčení. Samozřejmě nějaká drobnost se natočit dá, ale rozhodně je lepší natáčet v pořádné nahrávaví místnosti a nelimitovat se malými prostory nebo problematickou akustikou. 

Na jaké audio monitory mícháte?

Jako hlavní Near Field monitory používám už několik let v našich vodách ne moc známé SONODYNE SM100 AK a pořád z nich mám velkou radost.

Ve výbavě máte Elysia Xfilter 500, stereo ekvalizér. Můžete přiblížit, jak jej máte v audio systému zapojen a proč?

Elysia X filter jsem si pořídil koncem loňského roku a používám jej jako stereo bus EQ. Mám rád ve zvuku "dotek analogu", a tak jsem nechtěl mít čistě digitální studio. Proto jsem si nechal na zakázku vyrobit analogový sumační systém 16/4, na jehož konci je sumační zesilovač Neumann V475 a právě na jeho výstupu mám teď Elysia X Filter.

Proč jste si vybral právě tenhle ekvalizér?

Už nějakou dobu pokukuji po firmě Elysia a líbí se mi, co a jak dělají. Nejdřív jsem si pořídil digitální kopie jejich kompresoru Elysia Alpha Compressor, které mám ve svém UAD satelitu. Tahle plugina má vlastně dvě verze kompresoru a obě moc rád používám. Dalším logickým krokem bylo pro mě vyzkoušet hardware. Protože jsem chtěl nějaký čistý 2Bus EQ tak jsem zvolil XFilter 500. Nejdřív jsem si o něm hodně četl na různých fórech a sháněl informace ze všech stran a došel jsem k názoru, že ho musím vyzkoušet. Jakmile jsem ho zapnul tak bylo jasné, že už u mě zůstane.

Pracujete rád s analogovým ekvalizérem, který má pevně definovaná pásma, krokové potenciometry, přepínatelnou šíři Q ad.? Z jakého důvodu?

Mám rád analogový EQ všude, kde to jen jde. A mám rád právě analogový ekvalizer na Mix Bus. Rád si s ním dodělávám barvu celého mixu a X filter je na to parádní. Krokové potenciometry usnadňují návrat k předchozímu nastavení, možnost přepínatelného Q je užitečná. Výborná je možnost výběru Low Shelf nebo Low Cut a stejně tak i High Shelf Hi Cut. Musím říct, že jsem byl hodně zvědavý, jaký X filter bude, a jsem nadšený, protože jsem našel přesně to, co jsem hledal - skvělě znějící EQ. Kdo hledá transparentní EQ, kterým si bude chtít "doleštit" mix, tak by se měl určitě na Xfilter podívat.

Jaké písničky jste na ekvalizér Elysia míchal? Používáte jej více na zpěvy nebo na nástroje?

Xfilter jsem samozřejmě nejdřív vyzkoušel na sobě. Podařilo se mi po několika letech si udělat radost a natočit několik nových písniček. Všechno už je hotovo, a tak kdo by měl zájem slyšet, jak Xfilter zní na mojí nové nahrávce, tak můžu poslat ochutnávku. Jinak jej používám v podstatě na všech nahrávkách, na kterých v současně době pracuji.

Odkazy:

http://www.elysia.com/hardware/xfilter-500/introduction/

http://www.sonorecords.cz/?dokument=uvod&language=czech

http://bandzone.cz/eastpark?at=info

Přečtěte si také:

Elysia: xfilter – do studia i HiFi sestavy

Špičkové produkty německé značky elysia naleznete zejména v nahrávacích studiích jako profi nástroje pro úpravu jednotlivých partů, finálního mixu nebo masteringu. Jedná se o kompr…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře