logo Disk

Jak převést noty na zvuky? Krátký tip k programu Sibelius 7

Sibelius je hudební program pro vytváření partitury, její úpravy a přehrávání. Je to rychlý, elegantní a velice jednoduchý způsob zápisu not a tabulatur. Používá se také pro kompozici, aranžování, publikování, výuku a studium. Někdy vám ale MIDI a noty nestačí a chcete pracovat se zvuky, ale i to Sibelius umožňuje.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Deccart | 4. listopadu 2014

Pokud tedy chcete exportovat jednotlivé nástroje jako audio za účelem dalšího zpracování v jiném programu (Pro Tools, Cubase,…), pak můžete použít následující funkci. Máte otevřenou požadovanou partituru, Sibelius vyexportuje všechny nástroje dané partitury odděleně. Tedy každý nástroj bude exportovaný jako oddělený audio soubor.

Postup

Otevřená partitura musí používat pro přehrávání virtuální nástroje, tedy Play – Configuration – Sibelius Sounds nebo MIDI Enhanced (nesmí používat MIDI Basic,…). Dvakrát stiskněte Esc, čímž zrušíte případné označení nějakého objektu v partituře. Jděte do nabídky Home, zde zvolte poslední ikonu vpravo – Plug-ins. Zde zvolte Export Each Staff as Audio.

V zobrazeném okně

Export multi-stave instruments together …. tato volba způsobí, že nástroje, které používají více osnov (např. piáno, organ,…) budou exportovány tak, že všechny osnovy budou exportovány do jednoho audio souboru. – POUŽIJTE TUTO VOLBU – je běžnější. Export each staff separately… tato volba způsobí, že nástroje, které používají více osnov (např. piáno, organ,…) budou exportovány tak, že každá jejich osnova bude exportována, jako samostatný audio soubor.

File names for exported files

Untitled … sem napište název skladby, např. Kočka leze dírou

Staff number+staff name …. zde bude uvedeno číslo (pořadí) exportované osnovy + název osnovy (nástroje, partu).

Kliknutím na tuto volbu můžete použít různé jiné kombinace, ale klidně můžete nechat, tak, jak je.

Klikněte na tlačítko Browse a zvolte položku, kam chcete audio soubory exportovat.

Je vhodné si ještě před touto operací nějakou složku na počítači pro tyto soubory speciálně vytvořit.

Klikněte na OK … provede se operace, může to chvíli trvat …

Pokud byste nechtěli exportovat všechny party, pak před použitím Plug-ins - Export Each Staff as Audio označte požadované osnovy partů kliknutím na osnovu a s přidrženou klávesou Ctrl označte další. Také lze v Play – Mixer – rozbalte jej, abyste viděli tlačítka S a M. Dvakrát klikněte na tlačítko M u těch nástrojů, které nechcete exportovat jako audio.

Jak lze exportovat partituru, jako zvuk wav, MP3?

Jakékoliv zmenšení velikosti výsledného souboru má určitý vliv na výslednou kvalitu zvuku. Sibelius má  možnosti nastavení kvality, nikoliv však k nižší, ale k vyšší, tedy soubor by byl ještě větší. Má možnost až 192kHz/24b. Řešením může být převod tohoto zvukového souboru na MP3. Toto lze provést v jiném programu, např. NERO vypalovací program má v sobě WaveEditor, který to umí nebo dá se běžně stáhnout z internetu jiný program zdarma.

Nicméně program Sibelius 8 již dokáže převést noty do MP3 přímo!

Závěr?

Program Sibelius, to není jen převod not na zvuky, ale má velké množství funkcí, které práci s partiturami a notami obecně velmi ulehčují. Pokud vás práce se Sibeliem zajímá blíž, můžete využít některý z workshopů centra Deccart, které se právě počítačovou notací zabívají. Koukněte na naši nabídku aktuálních vzdělávacích kurzů zaměřených na Sibelius a práci se zvukem na počítači.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře