logo Disk

Jak využít moduly API 500? Proč a jak mohou být výhodné rackové moduly formátu API 500.

Co je vlastně onen API 500 formát? V čem spočívají jeho výhody a proč jsou produkty tohoto formátu tolik oblíbené mezi studiovými inženýry po celém světě? Představíme vám značky, které moduly pro formátu API 500 vyrábějí a možná budete překvapeni, jakou kvalitu se svojí cenou přináší. 

Kategorie: Studio
DISK | 30. listopadu 2015

API 500 je standard 15 pinového konektoru, v němž je jednak připojení 12V pro napájení modulu, dále audio vstup a výstup a také napájení 48V pro mikrofonní preampy.

Lunchbox a API 500

V roce 2010 – se pojem Lunchbox stal obchodní známkou pro API a tím také synonymem pro jakýkoliv API 500 formát rack. V posledních letech začal nebývalý boom jak výrobců racků pro Serii 500, tak i samotných modulů. Díky skladnosti, variabilitě a spolehlivosti API 500 systému se dokonce spousta legend audiotechniky začala vyrábět ve formátu API 500. Omezení 12 voltovým napájením se řeší pro „více hladové“ moduly vícemístnými moduly a nabídka je taková, že si může vybrat každý, kdo by chtěl slavné přístroje typu Pultec, Neve, 1176 a podobně. Co však je největší devízou těchto modulů je to, že jsou několikanásobně levnější než jejich slavné originály.

V nabídce DISKu najdete API moduly 500 těchto renomovaných výrobců:

Historie API

Už od začátku pravěku hudební techniky okolo roku 1970 firma Automated Processes Inc. (API) stavěla modulární mixovací konzole. Tyto konzole se staly proslulé především díky svému zesilovacímu tranzistoru API 2520, který byl specifický svým zvukem a který dal vlastně obsah tomu, čemu se říká „ americký zvuk“- tzn. detailní barevný zvuk s výraznými vyššími středy a staly se zlatým evergreenem historie nahrávací techniky. Začátkem osmdesátých let si audio inženýři začali stavět své vlastní neoficiální vlastní racky, do kterých zabudovávali různé vintage API moduly- podle svých vlastních potřeb a dostupnosti. V té době dokonce několik výrobců ( DBX, Valley Audio) začalo vyrábět své vlastní modulární racky, ale žádný z nich nebyl ještě kompatibilní se systémem API 500.

V roce 1978 firma Datatronics (která v té době vlastnila API a protože API formálně už neexistovalo) vyrobila první skutečnou, průmyslově vyráběnou verzi 10 modulového API 500 racku. Krátce na to začala firma Aphex vyrábět svoje vlastní 500 moduly jako slavný Aphex Exciter, VCA kompresor a ekvalizér a také vlastní verzi 500 racků v 10 a 4 modulové verzi. Někdy touto dobou inženýr jménem Art Kelm vložil do 4 modulového racku preamp, kompresor a ekvalizér  a  vytvořil tím modulární channel strip, který posléze používala spousta slavných umělců, včetně třeba  Steva Perryho. Pro tento 4 místný rack se vžil termín „Lunchbox“. V roce 2010 se stal formát API 500 standardem.

Kompletní nabídku modulů Serie API 500 si můžete prohlédnout například zde:

Kompletní nabídka modulů Serie API 500

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionání mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na studio@disk.cz 

 

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře