logo Disk

Mikrofony RØDE pro zrcadlovky Test mikrofonů VideoMic GO, VideoMic Pro a SmartLav+

Natáčení videa zrcadlovkou nebo systémovým kompaktem je dnes stále více aktuální téma. A proto jsme pro vás ve spolupráci s portálem Fotorádce v praxi otestovali hned tři mikrofony RODE. V následující recenzi se dozvíte, jaké mají tyto mikrofony výhody a nevýhody a jakou kvalitu zvuku poskytují.

Kategorie: Film & Video - Recenze
Fotorádce.cz | 26. března 2015

Natočit vysoce kvalitní Full HD video s dnešní technikou není žádný problém. Zrcadlovky i systémové kompakty nabízí opravdu kvalitní záznam videa a některé fotoaparáty dokonce nabízí i 4K video (např. Panasonic GH4). Co ale výrazně zaostává, je kvalita interních mikrofonů. Zvuk je potom na míle daleko za kvalitou audia. Řešením je externí mikrofon. A hned tři takové mikrofony jsme pro vás otestovali.

Napsáno pro Fotorádce.cz

Od firmy DISK Multimedia, sídlící v Boskovicích, jsme dostali 3 typy mikrofonu RODE na redakční test. Dva z těchto mikrofonů jsou určeny pro digitální zrcadlovky, třetí je novinka určená jako klopový mikrofon pro mobilní telefony. Nejdříve bych se rád podíval na mikrofony určené pro zrcadlovky.

Rode VideoMic Go

První z nich je levnější varianta mikrofon RODE VideoMic GO.

RODE VideoMic GO je "chudší" verze mikrofonu bez jakékoliv možnosti nastavení. Mikrofon postrádá i napájení, což může být pro zapomětlivé kameramany výhoda (pozn. už jsem si několikrát zapomněl mikrofon před natáčením zapnout). Specifikace naleznete přímo na stránce společnosti Rode.

VideoMic Go v praleseKromě výhod spojených s bezbateriovým provozem je mikrofon RODE VideoMic Go také velmi odolný. Přesvědčil se o tom i Ondřej Semotán, který právě s tímto mikrofonem absolvoval náročnou expedici v tropickém pralese na tichomořském ostrově Samoa. 

 

Máme pro vás i testovací video, tak si udělejte "obrázek" sami. Testy byly provedeny jak v extrémně rušném prostředí exteriéru, tak v tichém prostředí interiéru. Vyzkoušeli jsme i test s mobilním telefonem, kdy bývá častým problémem rušení zvuku signálem.

RODE VideoMicro: Malý mikrofon s výborným zvukemZnačka RODE má ve svém portfoliu také ještě menší a lehčí variantu v podobě mikrofonu VideoMicro, což je malý a lehký směrový mikrofon, který se výborně hodí pro menší zrcadlovky nebo kompaktní fotoaparáty.

     
     
  Více o mikrofonech pro natáčení videa  
     
     

Rode VideoMic Pro

Další z testovaných mikrofonů byl RODE VideoMic Pro 

Pozn. redakce: Aktuálně je tento mikrovfon dostupný v inovované verzi VideoMic Pro Rycote s integrovaným odpružením Rycote Lyre.

RODE Video Mic Pro je mladší bratr stejnojmeného mikrofonu, který byl určen pro videokamery a byl používán pro první pokusy zrcadlovkových kameramanů. S rozšířenými možnostmi nastavení je tedy o třídu výš. Pro ukázku rozdílu velikosti jsem vám vyfotil oba mikrofony. Specifikaci naleznete na této stránce společnosti Rode. 

Opět mám pro vás videotest, jak v extriéru, tak v interiéru, včečtně testu s telefonem:

Hned při pohledu na zadní strany mikrofonů RODE VideoMic Pro a VideoMic GO je patrné, že "skok" v možnostech nastavení je markantní. Zatímco VideoMic Gonenabízí žádnou možnost nastavení, VideoMic Pro nabízí 3 možnosti nastavení hlasitosti a možnost zapnutí High-pass filtru. High pass filtr změní rozsah mikrofonu z původních 40Hz-20kHz na 80Hz-20kHz, což pomůže eliminovat šum s nízkou frekvencí, jako např. hluk z aut na ulici, klimatizace a podobně.

Umístění prostoru pro baterii na přední straně pod mikrofonem se mi zdá méně zdařilé a špatně přístupné. Propojovací kabel vycházející z levé strany je standardně připevněn na spodní straně mikrofonu. Pokud chcete tedy mikrofon propojit s fotoaparátem, musíte kabel vyjmout ze spodní strany držáku a připojit jej napřímo bez fixace.

Rode SmartLav+

Poslední z testovaných mikrofonů je klopový mikrofon RODE SmartLav+. Ten se oproti předchozí verzi SmartLav liší zejména lepší kvalitou audia (nižší míra šumu).

Musím přiznat, že mě tento mikrofon nejvíce překvapil a potěšil. Byl testován na telefonu iPhone 4S a vešketé ukázky tedy budou na této platformě. V balení najedete kromě samotného mikrofonu sponu pro jeho upevnění na oděv s detailním nákresem a popisem montáže (pozn. pro někoho může být složitější). V balení nejdete také úhledný "měšec" do kterého se vám pohodlně vejde celý mikrofon i se sponou a kabelem.

Zajímavostí je pak příslušenství Lav-Headset, což je náhlavní souprava, která se vyrábí ve třech velikostech. SmartLav+ má konektor TRRS, což znamená, že jej připojíte do všech  možných chytrých zařízení. Naopak pokud byste chtěli SmartLav+ zapojit třeba do oblíbeného záznamníku Zoom, potřebovali byste redukci TRRS - TRS, kterou pořídíte běžně za tři stovky, na eBay pak znatelně levněji.

Jakmile mikrofon dáte dohromady a budete ho chtít použít, musíte si stáhnout aplikaci RODE Rec do telefonu, která pro majitele Apple zařízení stojí necelých 6 Euro (základní verze RODE Rec LE zdarma). Pro majitele chytrých zařízení s Androidem je tu aplikace Easy Voice Recorder, která je v základní verzi zdarma (verze Pro je placená). Níže jsou uvedeny printscreeny obrazovky chytrého telefonu s iPhone 4S při použití aplikace Rode Rec. V praxi jsme otestovali i nahrávání na zařízení Androidem a vše fungovalo zcela srovnatelně stejně. Aplikace Easy Voice Recorder je velmi intuitivní.

Při používání SmartLav+ doporučujeme zapnout režim letadlo. Párkrát se stalo, že do nahrávaného zvuku se promítl nepopulárně známý zvuk telefonního signálu (znáte to - stačí přiložit telefon třeba k reproduktoru). Jedinou nevýhodou pak je, že se vám nikdo nedovolá (a nebo je to výhoda? :).

Výhody a nevýhody

RODE VideoMic GO

Výhody: Mikrofon bez napájení
Nevýhody: Nemožnost jakéhokoliv nastavení

RODE VideoMic Pro

Výhody: Více možností variant nastavení. High-pass filtr.
Nevýhody: Špatný přístup do umístění baterie. Kabel propojení na opačné straně než konektory na zrcadlovkách.

RODE smartLav+

Výhody: Kompatibilita s chytrými telefony. Vhodný pro kvalitní záznam zvuku konkrétní osoby.
Nevýhody: Nenalezeny

U žádného ze dvou video mikrofonů nebyl zjištěn jev rušení signálem mobilního telefonu. U SmartLav ano. V každém případě je dobré si před nahráváním přepnout telefon do režimu "letadlo".

Závěr

Osobně mi přišlo, že oba mikrofony mají při základním nastavení velice podobný záznam zvuku. Jak jsem již uvedl v začátku recenze, RODE VideoMic GO má výhodu v tom, že nemusíte myslet na to, že ho před nahráváním musíte zapnout. Pokud tedy máte spoustu času při nastavení hlasitosti nebo nahráváte zvuk, který nemá velké výkyvy, můžete ušetřit a koupit RODE VideoMic GO. Každopádně budete mít větší práci s postprodukcí.

RODE VideoMic Pro je díky vyšší třídě a možnosti nastavení vhodnější reportážního natáčení např. svateb, kdy potřebujete často měnit sílu nahrávaného zvuku.

RODE smartLav+ je klopový mikrofon, vhodný pro nahrávání především rozhovorů apod., kdy potřebujete záznam konkrétní osoby.

Pokud tedy potřebujete mít kvalitní zvuk u konkrétního záznamu videa, je nejlepší kombinace více druhů mikrofonů.

RODE: Stereo VideoMic XVedle uvedených mikrofonů nabízí značka RODE také stereovarianty směrových videomikrofonů určených pro použití se zrcadlovkami nebo kamerami, mezi kterými vyniká především model Stereo VideoMic X.

Speciální poděkování: Pavlíně

Autor: Radovan Tesař

     
     
  Více o mikrofonech pro natáčení videa  
     
     
     
  Kde koupit produkty RODE  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Pavol Behún

Pavol se dlouhodobě věnuje studiovým mikrofonům a pódiovému vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako dlouholetý kytarista a zkušený producent má k těmto produktům velmi blízko.

Kontaktovat jej můžete na rode@disk.cz.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře