logo Disk

NDI 4. díl - Connect PRO

Rozšíření počtu vstupů a řadu užitečných funkcí pro TV produkci poskytuje modul NDI Connect, který je dostupný jak v limitované free verzi, tak v plně vybavené verzi Pro. Jak napovídá název, jedná se o aplikaci, která umožňuje spojení, v našem případě připojení externích zdrojů videa do NDI IP systému.

Kategorie: Film & Video
Ing. Michal Kyjonka | 11. srpna 2016

 

Zdrojem videa může být karta s rozhraním SDI nebo HDMI (Blackmagic apod.), dále IP stream, multimediální soubor a kterýkoliv z dostupných NDI kanálů. Na vstupní kartě je možno provést obrazovou korekci (jas, kontrast, bílá atd.) a výstupní obraz je možno kromě NDI kanálu poslat také do fyzického výstupu SDI nebo HDMI a to včetně možnosti změny formátu (cross konverze).

Součástí je i aplikace NDI Connect WebServer, který generuje volitelné multiview, které je dostupné pro zobrazení jak v PC tak např. na iOS nebo Android platformě.

NDI Connect Pro lze spustit na PC v minimální konfiguraci:

 • operaní systém 64-bit Microsoft® Windows 7
 • procesor Intel i5 Sandy Bridge CPU i integrovanou GPU (NVIDIA discrete GPU, s 2GB video memory a více)
 • operační paměť 8GB system memory
 • Gigabit ethernet
 • Display s rozlišením min.1024 x 768

Aplikace Connect Pro umožňuje připojit až 4 externí zdroje. Pro volbu vzhledu uživatelského rozhraní máme k dispozici tlačítko "display" kterým otevřeme menu s nabídkou možných rozložení oken jak pro hlavní, tak pro volitelný sekundární display. V tomto menu je k dispozici také volba zobrazení integrovaných měřících přístrojů Waveform a Vektorscop pro live kalibraci příchozího signálu. Pro okno každého kanálu máme možnost zobrazení pomocných linek, aktivace se provádí v nabídce spouštěné ikonou v pravém dolním rohu okna. V levém spodním rohu daného okna máme možnost kanál pojmenovat, volbu vstupu pak provádíme kliknutím na ozubené kolečko . Dialog má 3 záložky, Input, Output a Color. Na kartě input volíme vstupní zdroj. Ikona Add media slouží pro vložení multimediálního souboru, čímž z daného okna vytvoříme přehrávač, který lze po aktivaci funkce Autoplay spouštět vzdáleně přepnutím na PGM sběrnici.  Pokud máme k dispozici IP zdroje, stlačením ikony IP is můžeme nakonfigurovat vlastní vstupní profily. K dispozici jsou přednastavené profily JVC, PTZ Optics atd., je ale možno zadat i vlastní IP zdroje. Ty se nám pak nabídnou ve skupině Local. Každý ze 4 kanálů je po zvolení vstupního signálu dostupný jako NDI zdroj, kromě toho je možno na záložce Output nasměrovat každý kanál přes dostupné rozhraní na fyzický výstup , např. kartu Blackmagic s SDI nebo HDMI výstupem. Záložka Color obsahuje ovladače pro korekci obrazu, kde je možno upravit jas, kontrast, nasycení barev, ale také vyvážení bílé. Pro kalibraci vstupního kanálu lze použít integrované měřící přístroje Waveform a Vectorscop. Kromě manuálního režimu je možno aktivovat funkci Autocolor, která přizpůsobí barevný tón měnícím se světelným podmínkám. Pokud máme připojeno více kamer, je možno apilkovat funkci multicam, která zajišťuje barevnou korekci hromadně.  Pro každý kanál je k dispozici tlačítko pro zachytávání aktuálního obrázku, po stlačení se snímek uloží do složky Obrázky. Složku pro ukládání je možno pro daný kanál změnit v nastavení na záložce Output.

Connect Pro podporuje také signalizaci Tally, pokud je daný kanál aktivní na PGM nebo PV sběrnici, je okno kanálu orámováno červeně nebo zeleně.


Po spuštění aplikace Connect Pro se současně spouští také aplikace NDI Connect WebServer. Tato aplikace generuje plně konfigurovatelné multiview, které je dostupné přes web prohlížeč nezávisle na operačním systému. Po stlačení ikony Display je k dispozici celá řada uspořádání. Kliknutím na jednotlivá okna je možno zvolit zobrazovaný NDI kanál. Uspořádání oken multiview je individuální pro každé připojené zařízení.

Free verze NDI Connect má oproti PRO verzi tyto omezení:

 • pouze 2 kanály k dispozici
 • nepodporuje IP zdroje
 • nedisponuje možností obrazových korekcí
 • nedisponuje měřícími moduly Waveform a Vectorscop
 • nezobrazuje pomocné linky
 • neumožňuje zobrazení na druhém displeji
 • NDI WebServer není součástí
  ,
Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře