Používáme RME TotalMix FX (1. díl) Sekce Control Room

Vítejte v TotalMix FX pro zvukové karty RME, nejvýkonnějším monitoring mixerem s nulovou latencí. V úvodním dílu seriálu o používání této aplikace se zaměříme na nastavení sekce Control Room - základu pro další práci s TotalMixem.

 

První věc, kterou byste měli udělat po instalaci vaší RME zvukové karty je nastavení sekce Control Room. Zde nastavíte dle potřeby všechny vaše odposlechové cesty, přiřadíte jim jednotlivé mixy a nastavíte také pokročilé funkce, jako je přepínání poslechových monitorů, dorozumívání režie-studio a přiřadíte funkce ovládacím prvkům na zvukové kartě nebo dálkovém ovladači RME Remote Control.

Nejprve se rozhodněte, které kanály budou připojeny k poslechovým monitorům a ke sluchátkům. V pravé spodní sekci TotalMix FX klikněte na tlačítko Assign a najeďte na MAIN pro zobrazení dostupných kanálů. Pokud jste připojili vaše monitory na výstupy 1 & 2, potom zvolte AN 1-2. Nyní udělejte to samé pro sluchátka. Používáte-li integrovaný sluchátkový výstup na RME kartě, jednoduše zvolte PH. Pokud používáte další sluchátka, můžete jim vyhradit až čtyři různé mixy. Ty všechny budou zároveň přijímat i talkback (doruzumívání řežie – studio).

Prozkoumejte všechny díly seriálu "Používáme TotalMix FX"

Nyní již máte nastaveny monitoringové mixy a můžete jednotlivými fadery ovládat jejich hlasitost. Až najdete optimální nastavení, můžete je uložit jako referenční v Options – Settings – Recall Level. Od této chvíle, kdykoliv kliknete na tlačítko Recall v sekci Control Room, fadery se nastaví do této uložené referenční pozice.

Používáte-li dva páry monitorů pro srovnávání vašeho mixu, můžete takto nastavit Control room. Je-li druhý pár monitorů připojen na výstupy 3-4, nastavte opět stejným způsobem pomocí Assign menu. Nový fader Speaker B je nyní v sekci Control Room a vy můžete pohodlně přepínat mezi monitory A a B jediným tlačítkem. Zkalibrujte si hlasitostní poměr mezi monitory A a B a aktivujte Fader Link. Tím udržíte vždy stejný poměr hlasitosti mezi monitory A a B.

Potřebujete-li zkontrolovat, které kanály jsou přiřazeny do Control Room, klikněte na tlačítko Names na pravém panelu pro zobrazení reálných názvů kanálů.

Pro lepší názornost můžete shlédnout následující video.

V další části se budeme věnovat prostředí samotného mixeru v aplikaci TotalMix FX.

Zvukové karty RMEAplikace TotalMix FX je dodávána ke všem zvukovým kartám značky RME. Prohlédněte si přehledné srovnání externích audio rozhraní RME řady Fireface a Babyface nebo si přečtěte více o kompletní řadě zvukových karet Fireface, včetně malé exkurze do jeji bohaté historie. Všechny články o produktech značky RME najdete zde.

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionání mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na rme@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře