logo Disk

Průvodce nákupem zvukové karty (1. díl) Zvuková karta a její připojení k počítači

Chcete ze svého počítače dostat co nejlepší zvuk? Připravili jsme souhrnného průvodce, který vám pomůže zorientovat se při výběru zvukové karty, a je jedno zda to má být jen malá zvukovka na doma nebo profi rozhraní pro studiovou práci. Úvodní díl se věnuje základnímu rozdělení karet podle typu připojení k počítači.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
DISK | 9. května 2016

Srdcem každého zvukového a hudebního studia je audio rozhraní. Z dřívějších dob, kdy se toto audio rozhraní vyskytovalo výhradně jako interní počítačová karta, se vžil název zvuková karta. V dnešní době je drtivá většina audio rozhraní konstruována jako externí zařízení, přesto se v našich končinách (na rozdíl od zahraničí, kde se setkáte téměř výhradně s „audio interface“) stále poněkud nelogicky používá termín „zvuková karta“. U této mírné úchylky zůstaneme i my.

Co je to zvuková karta a k čemu slouží?

Na běžném kancelářském či herním počítači je zvuková karta prostě ta věc, do které připojím sluchátka, reproboxy a mikrofon a můžu tak poslouchat hudbu či komunikovat po Skypu. Obecně a velmi zjednodušeně lze říci, že zvuková karta je zařízení, které umožňuje:

  • pomocí vstupů zachytit audio signál z externích zdrojů zvuku (mikrofon, hudební nástroj apod.) a tento signál převést do digitálního formátu „jedniček a nul“, aby bylo možno jej dále v počítači zpracovávat – nahrávat, stříhat, aplikovat na něj efekty apod.
  • takto zpracovaný signál opět převést z „jedniček a nul“ do zvuku, který lze pomocí výstupů poslouchat ve sluchátkách nebo reproboxech.

Základní zvukovou kartou je vybaven každý počítač i notebook. Obvykle se jedná o jednoduché rozhraní s jedním stereo vstupem a výstupem, dostačujícím pro běžné použití jako je poslech mp3, sledování filmů, hraní her, Skype komunikaci apod. Pro kreativní práci se zvukem a hudbou na počítači jsou tyto zvukové karty nedostatečné jednak z důvodu absence potřebných vstupů a výstupů a také z důvodu nízké kvality použitých elektronických komponent. Pokud tedy zamýšlíte používat počítač jako hudební pracovní stanici, budete potřebovat zvukovou kartu, která vám poskytne potřebnou kvalitu, funkce a komfort pro vaši práci.

Připojení zvukové karty k počítači

Prvním kritériem, ze kterého musíme vycházet při výběru zvukové karty, je způsob, jakým ji připojíme k počítači. Existuje několik způsobů připojení, musíme tedy vybrat takové, které bude kompatibilní s našim počítačem a také bude vyhovovat našim požadavkům na využití zvukové karty (mobilita, dostatečná přenosová rychlost apod.)

Představíme si nyní nejpoužívanější způsoby připojení zvukových karet, jejich vlastnosti, výhody a nevýhody:

USB 2.0

V dnešní době se jedná o nejběžnější rozhraní, které najdete na každém počítači. Lze tedy říci, že nákupem zvukové karty s rozhraním USB 2.0 (obvykle uváděno jen USB bez označení verze) nelze udělat zásadní chybu, ať už kupujete základní zvukovou kartu 2 in/out nebo vyšší model s větším počtem in/out – až 30 in/out.

 

Výhodou USB rozhraní je jeho vysoká dostupnost na všech počítačích, možnost napájení zvukové karty přímo z USB sběrnice bez nutnosti použít napájecí zdroj (pokud tuto funkci karta umožňuje) a vysoká mobilita zvukové karty. K nevýhodám patří vyšší zatížení procesoru počítače v porovnání s ostatními způsoby připojení, vyšší náchylnost na poklesy napětí a mírně nižší spolehlivost připojení v porovnání s ostatními typy připojení. Tyto nedostatky se však projevují poměrně sporadicky a dají se úspěšně eliminovat vhodnou optimalizací počítače. USB karty patří suverénně k nejrozšířenějším, a to v profesionální i hobby oblasti práce se zvukem na počítači.

FireWire

Dnes již pomalu ustupující formát, ale stále se na trhu vyskytuje poměrně velké množství zvukových karet FireWire. Existuje ve dvou verzích: FireWire 400, které rychlostně přibližně odpovídá USB 2.0 a FireWire 800, které má dvojnásobnou přenosovou rychlost.

 

Výhodou FireWire oproti USB je jeho vyšší stabilita a nižší zatížení procesoru počítače. FireWire je používáno především na dražších zvukových kartách s větším počtem in/out. K nevýhodám patří nižší výskyt tohoto rozhraní na počítačích. V současné době je stav takový, že u stolních počítačů PC lze dokoupit přídavnou kartu s FireWire rozraním a u PC notebooků se již rozhraní FireWire téměř nevyskytuje. Při nákupu přídavné karty do PC je důležité vyhovět doporučení výrobce zvukové karty, aby byla zajištěna kompatibilita a maximální spolehlivost přenosu.

Mnohem veselejší je to u počítačů Apple, na kterých byste sice klasický FireWire konektor hledali marně, ale rozhraní FireWire je zde „ukryto“ v konektoru Thunderbolt, stačí nám tedy jednoduchý adaptér, který se dá pořídit v ceně do 1000 korun (doporučujeme značkový Apple adaptér).

Thunderbolt

Nejmodernější a stále více rozšířený způsob připojení zvukových karet. Thunderbolt dosahuje přenosových rychlostí srovnatelných i vyšších než interní rozhraní PCIexpress a několikanásobně vyšších než např. USB 2 či FireWire. Rozhraní Thunderbolt tak představuje plnohodnotný a jednoznačně nejlepší způsob připojení zvukové karty, prakticky bez jakýchkoliv rychlostních či jiných omezení.

Na jeden konektor Thunderbolt můžete bez obav připojit i další zařízení, například pevný disk apod. Drobnou nevýhodou může být poněkud subtilní konektor, kdy je třeba při manipulaci během provozu dávat pozor, aby nedošlo k vytržení kabelu. Thunderbolt patří ke standardní výbavě všech současných modelů počítačů Apple. Na platformě PC se Thunderbolt uplatňuje podstatně pomaleji, i když najdeme na trhu několik modelů PC notebooků i rozšiřujících karet pro PC s rozhraním Thunderbolt.

Thunderbolt však doposud nemá příliš dobrou podporu pod systémy Windows, proto výrobci zvukových karet s Thunderbolt rozhraním prozatím počítače PC vesměs ignorují. V nejbližší době se na trhu objeví profesionální zvuková karta RME Fireface UFX+, u které výrobce slibuje podporu Thunderbolt rozhraní i pod Windows. V současné době existuje Thunderbolt ve třech verzích, přičemž nejrychlejší verze 3 dosahuje závratné rychlosti až 40Gbit/s.

USB 1.1

Dnes se již téměř nevyskytuje. Jedná se o starší a pomalejší verzi USB 2.0. Na trhu najdeme několik zvukových karet s tímto rozhraním, obvykle se jedná o jednoduché zvukové karty s maximálním počtem 2 in/out, pro který je nízká přenosová rychlost USB 1.1 plně dostačující. Zvukovou kartu s USB 1.1 můžete připojit a používat i na počítačích s rozhraním USB 2.0.

PCIexpress

Dříve velmi rozšířený a jediný způsob připojení zvukových karet k počítači. Dnes je již na ústupu a vyskytuje se již pouze na stolních počítačích PC. Ani počítače Apple již tento druh připojení zvukové karty neumožňují. Výhodou PCIe připojení je vysoká přenosová rychlost a vysoká spolehlivost. Pro stabilní instalace například ve studiích má stále PCIe rozhraní určité opodstatnění, ale zvukových karet s PCIe ubývá a dostupných výrobků na trhu je stále méně.

***

V příští části si začneme vysvětlovat základní pojmy o výbavě a funkcích zvukových karet a postupně přejdeme k výběru nejvhodnější zvukové karty pro vaše hudební studio. 

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž i živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na audio@disk.cz 

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře