Recenze: Rode NT-USB Univerzální studiový USB mikrofon

V dnešní době jde obraz se zvukem ruku v ruce a kvalita zvuku je zejména u videa často slabou stránkou. Proto jsme pro vás tentokrát otestovali studiový mikrofon, pomocí kterého můžete například svým video návodům dodat profesionální audio kvalitu. Jak se s takovým mikrofonem pracuje v praxi se dozvíte v této recenzi.

Interní mikrofony i u drahých fotoaparátů jsou většinou zcela nedostatečné, a tak se můžeme často například na YouTube setkat s video návody, které doslova pohřbívá strašlivá kvalita zvuku, tedy mluveného slova. Video návody pro fotografy, takzvané tutoriály, jsou v dnešní době velmi oblíbené a připravit je může v podstatě každý - a získat tím početné publikum. Vytvořit kvalitní obraz není složité - dnešní fotoaparáty natáčí Full HD video a programů na zachycení dění na obrazovce je také nespočet. Ovšem k takovému video návodu přidat kvalitní mluvené slovo už není samozřejmostí - a to zejména proto, že interní mikrofony fotoaparátů (i drahých zrcadlovek) na to jednoduše nestačí. A výsledný video návod je pak degradován špatným audiem. Proto je potřeba sáhnout po nějakém video mikrofonu (nedávno jsme pro vás takové mikrofony otestovali), který lze snadno použít přímo při natáčení videa v terénu nebo interiéru. Pokud ale plánujete vytvářet vyloženě video návody nebo nahrávat podcasty, ještě lepší zvuk vám poskytne studiový mikrofon (ty jsou používány např. v rádiu). A jeden takový, Rode NT-USB, jsme pro vás otestovali.

Rode NT-USB: praktická zkušenost

Mikrofon je již na první pohled velmi dobře materiálově zpracovaný. Je totiž kovový, což poznáte už při prvním obtěžkání (váží zhruba půl kilogramu). Nemusíte mít ale obavu, v balení je jednak malý stolní stativ (který ale považujte spíše za takové nouzové řešení) a zejména potom stativový držák, což je spojka, která se našroubuje jedním koncem na mikrofon a druhým třeba na běžný fotografický stativ. Navíc díky kloubu lze mikrofon libovolně polohovat. V balení je i pop filtr (minimalizuje "explozivní" p, d, t, b na začátku slov, ale i sykavky), USB kabel a koženkový obal.

Zajímavostí je, že mikrofon nabízí tzv. "odposlech". Stačí do mikrofonu zapojit sluchátka (ideálně uzavřená) a poslouchat tak přímo svůj vlastní hlas při nahrávání. To v praxi velmi pomáhá, navíc se to bude hodit v situacích, kdy budete chtít nahrát svůj vlastní hlas při nějaké jiné puštěné audio nahrávce. S tím se pojí i možnost nastavit si, jak moc uslyšíte audio zdroj puštěný v počítači (např. audio podkres) oproti svému hlasu, který nahráváte. To nastavíte jedním ze dvou otočných koleček. Druhým kolečkem pak nastavíte hlasitost tohoto odposlechu.

Jak jsem zmínil výše, mikrofon se zapojí pomocí přiloženého USB kabelu přímo do počítače. Takže nepotřebujete žádné audio vybavení! Stačí obyčejný počítač a můžete začít okamžitě nahrávat. Mikrofon je zařízení typu "plug-play", stejně jako třeba počítačová myš. Zapojíte a můžete začít nahrávat. Programů pro záznam zvuku je k dispozici nespočetné množství.

Opravdové kvality mikrofonu ovšem poznáte až tehdy, když začnete nahrávat. Mikrofon "bere" i sebemenší zvuky, a to doslova - stačí třeba na stole před mikrofonem pustit špendlík a jeho zvuk v odposlechu uslyšíte. To je na jednu stranu nevýhodou, ale zároveň i výhodou práce se studiovým mikrofonem. Mám na mysli fakt, že mikrofon zaznamená jakékoliv nežádoucí hluky na pozadí (třeba i vaše nadechnutí), na druhou stranu ale zachytí váš hlas v celé jeho "kráse" - od nízkých basových tónů, až po krásně čisté výšky (má tedy velmi široký rozsah). Lze to přirovnat ke srovnání obyčejného kompaktu (interní mikrofon) a drahé zrcadlovky (studiový mikrofon), která má také znatelně větší dynamický rozsah.

Osobně jsem s tímto mikrofonem pracoval několik měsíců při natáčení Videokurzu Adobe Lightroom (Lroom.cz). Přes odkaz výše si můžete pustit ukázky z tohoto video kurzu a udělat si tak představu, jaký zvuk mikrofon produkuje. Nebo si pusťte testovací audio, které si můžete stáhnout zde (MP3, 2.4MB).

Rode NT-USB: doporučení a závěr

Studiový mikrofon Rode NT-USB rozhodně není ideální pro nahrávání zvuku venku. Není na to uzpůsobený - jednak snímá veškeré (i slabé) hluky na pozadí a navíc jej nezapojíte do fotoaparátu. Je určený pouze pro natáčení zvuku v interiéru a je potřeba jej mít připojený k počítači. Za tuto "nevýhodu" se vám ale odmění opravdu nevídanou audio kvalitou, na kterou jsou zvyklí třeba v nahrávacích studiích nebo rozhlasovém vysílání.

Takže je ideální si rozmyslet, kde a za jakých situací budete chtít zvuk nahrávat. Pokud přímo v terénu při natáčení videa, potom si vyberte nějaký video mikrofon. Jestliže ale chcete přidat audio podklad (zejména mluvené slovo) pro své fotografické video návody, potom by mohl být tento mikrofon ideálním řešením. Na internetu jsou snad statisíce video návodů pro fotografy, které jsou zcela degradovány špatnou audio kvalitou (obvykle interní mikrofon kombinovaný se špatnou akustikou). Přitom by stačilo použít nějaký lepší mikrofon a takový video návod by získal mnohem více sledujících.Video je v dnešní době velmi silný komunikační kanál a jakkoliv zbytečné se vám to může zdát, kvalita audia na pozadí hraje významnou roli.

Samozřejmě nemusí to být hned studiový mikrofon - pro začátek stačí třeba levný klopový mikrofon v ceně kolem jedné tisícikoruny (už to bude posun kupředu). Pro vážněji míněnou práci při natáčení mluveného slova (či nástrojů) jako pozadí do videa je pak studiový mikrofon velmi dobrou volbou - a právě Rode NT-USB mě osobně velmi zaujal jednoduchostí použití (zapojuje se přes USB kabel přímo do běžného počítače) a zároveň kvalitou. Samozřejmě není levný (cena přes čtyři tisíce), ale svým výkonem nejen že ceně zcela odpovídá, ale řekl bych ji ještě předčí. Osobně jsem s pomocí tohoto mikrofonu nahrál celý Videokurz Adobe Lightroom a byl sem zcela spokojený.

Tomáš Dolejší

 

Chcete se dozvědět více?

Pavol Behún

Pavol se dlouhodobě věnuje studiovým mikrofonům a pódiovému vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako dlouholetý kytarista a zkušený producent má k těmto produktům velmi blízko.

Kontaktovat jej můžete na rode@disk.cz.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře