Recenze: PreSonus AudioBox iTwo Studio Kompletní balíček pro nahrávání, editaci, ale i publikování hudby

Srdcem studiového balíku je, jak už název napovídá, zvuková karta AudioBox iTwo, kterou lze použít jak s počítačem tak i s tabletem s iOS. Hravě k ní připojíte jak přiložený mikrofon tak třeba i kytaru, stejně jako poslechové monitory nebo přibalená sluchátka. Součástí balení je i bohatá výbava hudebního SW. Recenzi pro Muzikus napsal Jezz.

Léta mám Presonus FireBox, a tak jsem byl pochopitelně zvědavý, jaká bude nová karta, tím spíš, že jde o nižší řadu, na FireBox totiž navazují AudioBoxy VSL. Ve srovnání s FireBoxem má AudioBox iTwo podobnou výbavu, papírové parametry jen o maličko horší a ke kartě jsou dodávány ještě mikrofon, sluchátka a software! A stojí půlku! Tak se na to pojďme se podívat.

Balení

Velká kartónová krabice, pokrytá lákavými obrázky a texty, obsahuje pečlivě uložené součásti domácího studia. Mikrofon v koženkovém pouzdru, mikrofonní kabel, zvukovou kartu, USB kabel pro propojení s počítačem a sluchátka uložená v textilním sáčku. Dále rychlý návod, jak vše zapojit, nainstalovat a začít používat, registrační kartu s kódem pro software a samolepku PreSonus. Oproti doprodávané verzi AudioBox Studio je všechen software na webu. Úhledné!

Instalace

Bezproblémová. Uživatelé Mac OS samozřejmě nic instalovat nemusí, karta je audio core kompatibilní. Dodávaný Studio One Artist DAW si stáhnete z webu, vyžaduje registraci a autorizaci pomocí kódu, který je v balení. Vytvoříte si účet u PreSonus a vaše instalace si pak můžete spravovat na webovém rozhraní. Karta je kompatibilní s iPadem, kam si stáhnete z AppStore zdarma PreSonus Capture Duo nebo PreSonus Capture za 9,99 eur.

Mikrofon M7

Velkomembránový elektret s pevnou směrovou charakteristikou - kardioidou. Mikrofon je z továrny expedován s našroubovanou obrubou pro uchycení na stojan. Až když ji odšroubujete, zjistíte, že za onen uklidňující pocit solidní váhy mikrofon vděčí téměř z poloviny držáku a matici. Tělo je ovšem provedeno pěkně. Od výrobce se nedozvíme o kapsli nic, pohled proti světlu prozradil, že velkomembránová neznamená palcová. Rychlým srovnáním s palcovým levným kondenzátorem NT1-A docházím k názoru, že se M7 nemá za co stydět, na domácí nahrávání poslouží dobře. Na rozdíl od karty a sluchátek se nedá koupit zvlášť, proto se nebudu pouštět do bližšího srovnávání, neznaje cenu. Ze zajímavosti se můžete podívat na přímé srovnání s podstatně dražšími mikrofony od Capt’n Kirk.

Karta

Jde o dvoukanálovou USB kartu, s dvěma vstupy kombo (nástroj/linka/mikrofon) a dvěma linkovými symetrickými výstupy. Dále máte k dispozici sluchátkový výstup a MIDI in/out. Mikrofony karta umí napojit fantomem +48 V. Karta disponuje hardwarovým monitoringem, což znamená, že můžete nahrávaný zdroj poslouchat analogově, s nulovou latencí. Narozdíl od předchozích AudioBoxů je iTwo už na USB 2.0 rozhraní, takže ani poslech signálu prohnaného DAW není utrpení. U každého vstupu si můžete nezávisle přepnout tlačítkem Instrument impedanci. U každého vstupu hlídá vaše signálové špičky červená LED dioda. Na zadní straně najdete dva USB konektory, typ A a B. První, typ B - takový ten hranatý, označený PC/MAC -, slouží k propojení s počítačem a druhý, typ A - placatý, nazvaný Device -, s iPadem. Karta se napájí přes USB sběrnici, ovšem ne z iPadu. To je pak nutno dodávaný USB kabel místo do počítače zapojit do nabíječky iPadu.

Sluchátka HD7

Polouzavřená dynamická sluchátka. Stejně jako u mikrofonu, jde o OEM čínský výrobek, takže i tady budete mít neodbytný pocit, že už jste tohle někde viděli. Je to dobrá cesta, jak postavit velmi slušnou sestavu za dostupnou cenu. Sluchátka mě příjemně překvapila. Hrají opravdu dobře, sedí na hlavě, netlačí, jsou lehká.

Pro časopis Muzikus napsal Jezz.

Studio One Artist DAW

PreSonus vyvíjí svůj vlastní DAW, Studio One, a ten ve verzi Artist dostanete s kartou v ceně. Kdo jste s nějakým DAW již pracoval, snadno vklouznete do Studia One jako do rozšlapaných bačkorek. A vlastně myslím, že i vy, pro které to bude první DAW. Každý má rád ten svůj software, takže se neodvážím jiného hodnocení než tohoto: Pro domácí práci je z mého pohledu nejdůležitější co nejrychlejší nastavení a přímočarost SW. Když skládáte, pracujete na demu, dodávané efekty, možnosti editace a nastavení nejsou priorita. Musí to hlavně fungovat a neobtěžovat. A kdo váhá, nechť vyzkouší demo verzi!

Recenze: PreSonus Studio One 3Přečtěte is také recenzi produkčního softwaru PreSonus Studio One, kterou pro časopis Pixel a hudební portál Audiozone napsal Mirek Píša.

Capture Duo

Je jednoduchý dvoustopý záznamník. Umí nahrávat až dvě stopy najednou, v kvalitě až 96 kHz, u každé stopy si volíte zdroj (iTwo 1, 2 nebo oba). Stopy tak mohou být mono nebo stereo. Umožňuje jednoduchou editaci: cut, copy, delete, duplicate, split at cursor a paste. Každou stopu můžete sólovat, mutovat, panovat, označit k nahrávání a upravit její hlasitost. Jednoduché jako facka. Plná verze Capture umí zaznamenat 32 stop. Nahrávky ukládá v bezztrátovém formátu Apple a lze je v jedné síti WLAN snadno bezdrátově přenést do počítače. Druhou možností je kabel a iTunes.

Závěr

Zvýhodněné sestavy jsou populární a výrobci odpovídají na potřeby domácích studií. To je dobře. Pokud si chcete udělat srovnání, na českém trhu je také M-Audio Vocal Studio Pro, Steinberg UR22 Production Studio nebo Focusrite Scarlett Studio, můžete si udělat tabulku anebo vyzkoušet. :-)

 

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž i živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na presonus@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře