logo Disk

Recenze: Stanton ST-150 Moderní DJ gramofon s ověřeným designem a puncem tradice

Už při rozbalování z krabice poznáte, že v případě gramofonu ST.150 od společnosti Stanton jde o opravdu poctivou práci, hodnou mistrů svého řemesla. Vše je zabaleno s pečlivostí švýcarských hodinářů tak, aby se při přepravě nemohla poničit jediná součástka.

Kategorie: DJing - Recenze
Marek Šmíd | 21. ledna 2013

Pravda, když se na gramofon těšíte a chcete ho mít rychle vybalený, trošku výrobce proklínáte. Když ale přejdete prvotní podrážděnost, uvědomíte si, že jen díky této preciznosti k vám mohl dorazit tento stroj bez jakékoli újmy.

Samotná „stopadesátka“ je stroj z kategorie těžkých vah, což je ovšem v případě profesionálních DJ gramofonů velmi pozitivní vlastnost, neboť s vyšší vahou přichází také vyšší stabilita samotného gramofonu a stejně tak i velmi dobré tlumení okolních vibrací. Stanton se se svými 16,4 kilogramy řadí mezi nejtěžší modely na trhu. Drží ovšem ještě jeden zajímavý primát – motor se silou více jak 4,5 kg/cm2.

Stanton ST.150 má všechno, co má profesionální gramofon mít. Silný motor s přímým náhonem výborně drží otáčky a ani při silnějším brždění se nezastaví. Je tak mnohem přesnější a mixy mohou být plynulejší. Příjemný „pitch fader“ s funkcí „pitch lock“ a rozsahem od tradičních 8%, přes 25% až po 50% nebo tlačítko „reverse“, kterým díky silnému motoru v okamžiku změníte směr otáčení talíře, vdechují  ST.150 punc moderního DJ gramofonu. Tu podtrhuje také funkce „Key lock“ pro zachování tóniny skladby bez ohledu na rychlost přehrávání, která je výborným pomocníkem při harmonickém mixování.

A to jsem ještě nezmínil, že v balení dostanete slipmat a přenosku Stanton 680HP, která se řadí k tomu lepšímu na trhu. Také vyměnitelné kabely, S/PDIF digitální výstup, phono i line režim, 2 tlačítka Start/Stop a možnost přehrávání s rychlostí 78 otáček za minutu.

Inspirace legendárními modely od Technicsu je zřejmá. Byla to sázka na tradici a ověřený design. Sázka, kterou ve Stantonu přizpůsobili modernímu DJingu a vytvořili model, který má rozhodně reálné ambice nahradit Technicsy na místě světového standardu mezi DJ gramofony. Ne nadarmo už několikrát získal titul nejlepšího DJ gramofonu.

Nemůžu si pomoci, ale negativa se mi hledají velmi těžko. Někomu nemusí vyhovovat tak silný motor, jiní prostě a dobře budou sázet spíše na tradici. Vybavenost a příznivá cena ovšem dělají ze Stantonu ST.150 volbu pro všechny, kteří hledají profesionální gramofon s vynikajícími vlastnostmi a nechtějí sahat hluboko do kapsy.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře