logo Disk

Traktor Kontrol S8: Recenze DJ Noise Recenze kontroléru Native Instruments

Kurýr ze společnosti PPL se poměrně kulišácky usmíval, když mi koncem listopadu předával krabici velkou jako lodní kufr s nápisem TRAKTOR KONTROL S8. Odesílatelem byla firma disk.cz a já věděl, že mám před sebou tři týdny testování toho nejlepšího, co moje oblíbená značka Native Instruments v současnosti vyrábí…

Kategorie: DJing - Recenze | DJing - VIP
Nois | 20. prosince 2014

První meta - co to žere?

Miluji produkty firmy Native Instruments! Traktor používám od jeho první verze (rok 2000, uff…) a s párem X1, F1 a Maschine se snažím lidem už pár let předvádět, že digitální DJing je o něčem jiném, než o pouhém mačkání tlačítka SYNC. Při rozbalování S8 jsem však cítil určitý respekt. Je to ohromný kus železa, kterému Native Instruments bez servítek říká flagship. Ambiciózní označení? Ne! Mašina má v krabici vystláno jako vymodlené dítě v kočárku, samozřejmostí je velkoformátový manuál, USB kabel a externí adaptér se sadou redukcí, díky kterým se připojíte do elektrické sítě v jakékoli zemi.

Druhá meta - máme kontakt

S8 zabere na stole zhruba stejně místa jako dva mixáky Pioneer DJM900 vedle sebe. Samozřejmě musíte ještě počítat s nějakým místem pro laptop, ale i tak si nemyslím, že by byl problém vměstnat se s touto vlajkovou lodí za pult většiny českých klubů. Stačí připojit výstupní kabely (cinch nebo kanóny), napájecí adaptér, USB kabel a můžete začít hrát. Propojení s Traktorem je na MacBooku záležitostí cca 5 sekund - prodírání se “pomocníkem” s názvem setup wizard není zapotřebí.

Třetí meta - devadesát, šedesát, devadesát

Nechci se pouštět do hlubšího technického popisu, protože tyto informace si hravě dohledáte sami, vězte však, že S8 plně nahradí váš dosavadní mixpult: 4x vstup line-in nebo phono, MIDI IN/OUT, mikrofon, 4kanálový mixák a 3pásmové korekce s pogumovanými knoby + filter knob na každý kanál, vyměnitelný panel (!) s fadery a crossfaderem, touch strip na dorovnávání tempa a tlačítka dle standardu Native Instruments. K tomu dva displeje s relativně jemným rozlišením, které evokují ty z CDJ2000 Nexus. Celková ergonomie a zpracování na mě působí jako auta značky Volvo. Všechno je tam, kde má být.

Videorecenze: NI Traktor Kontrol S8Přečíst si můžete také zajímavou recenzi konzole S8, kterou napsal Václav Klouda pro portál djforum a časopis Pixel, nebo si prohlédnout výživnou videorecenzi Mariana Veselého ze shop4djs.com.

Čtvrtá meta - drop the beat

Nemám ve zvyku číst manuály a pro základní pochopení S8 to vskutku ani není zapotřebí, pokud už jste někdy “zažili” výrobek od NI. Obrovskou změnou, kterou S8 přináší jsou displeje - a to myslím vážně! Načtěte v Traktoru svůj oblíbený playlist a odsuňte laptop někam bokem - odteď už ho nepotřebujete.
Hned vedle displeje se nachází jednoduše ovladatelný knob, pomocí kterého listujete a načítáte skladby na daný deck. Familiérní a intuitivní pro každého, kdo někdy hrál ze CDJ2000. Dva displeje a čtyři decky dávají tušit, že pokud chcete využívat S8 naplno, musíte mezi decky A/C a B/D přepínat. Pár hodin tréninku a zvyknete si.

Tlačítka pro ovládání tracku (play, cue, sync, shift) znáte z X1 MKII, tady jsou však větší skvěle se s nimi zachází. I kontroverzní touch strip zde dává tak nějak větší smysl - už jen proto, že díky tlačítku shift si pomocí něj můžete rolovat skladbou.

Nad extraktem z X1 se nachází sekce částečně vypůjčená z F1. Proč částečně? Ze čtyř řad jsou tu pouze dvě. Co to znamená pro původní uživatele F1? Více rolování nebo reorganizaci samplů, které na remix decku používáte. Jsem rád, že se z F1 zachovaly i fadery nad každým “sloupcem” sample decku, díky kterým si můžete ovládat hlasitosti single shot samplů nebo loopů. Knoby nad těmito fadery jsou pak multifunkční - další skvělá novinka v rámci filozofie S8. Ovládáte nimi filter, pitch control nebo efekty z třetí a čtvrté efektové jednotky Traktoru.

Po bocích střední části kontroleru se nachází tlačítka hotcue, loop a freeze. Přepnete se na HOTCUE a z tlačítek sekce F1 se rázem stanou hotcue buttons, pomocí kterých rychle skočíte na jakýkoli cuepoint v tracku. Skvěle využitelné pro hip hop i techno DJs.

Přepnete se na LOOP a jednoduše si hrajete se smyčkami. Funkce FREEZE (znáte např. z Traktoru pro iOS) pak otevírá zcela nové obzory, jak si naživo pohrát s trackem a přetvořit jej do nové mozaiky, která vystřelí do výšin nejen vás, ale i všechny na parketu.

K tomu všemu si přičtěte separátní tlačítko FLUX, díky kterému se vám otevírají úplně nové možnosti při míchání nebo hraní si se smyčkami.

Resumé

Popsat všechny možnosti nové S8 není ambicí mého textu. Hlavním sdělením však je, že S8 spojila funkce kontroleru X1 a F1, přidala k nim nové prvky jako FLUX, FREEZE, apod. a zabalila je do relativně kompaktního balení, které člověku nabízí nepřebernou paletu možností a kombinací. Navíc celý koncept bourá dogma dnešní doby a odsouvá laptop na vedlejší kolej. Díky S8 se do DJingu opět vrací show a věřím, že nabídnu spoustě DJs kreativní platformu, díky které vytáhnou z potenciálu Traktoru zase o něco víc. 

Mě osobně S8 neomrzela ani po třech týdnech testování, v určitých chvílích jsem se ale cítil trochu “omezený” neustálou nutností něco někde přepínat, ať už za pomocí shiftu nebo mezi jednotlivými decky. Jsem holt zvyklý mít všechny 4 decky neustále pod kontrolou a využívat k tomu plnohodnotnou F1 a Maschine s pady citlivými na sílu stlačení.

Plno lidí srovnává TRAKTOR KONTROL S8 s kontrolerem S4 a vyčítá mu absenci jogů. Tyto dva kontrolery se ale de facto srovnávat nedají. Od uživatelů S8 se očekává pokročilejší práce s tracky - přednastavené cuepointy, práce se sample decky, pokročilé loopování, atd. Přesně zde se láme hranice mezi tradičním dorovnáváním pomocí talířů/jogů a tlačítkem SYNC, které vám umožní soustředit se na práci s výdobytky digitálního DJingu. Pokud vás však zajímá potenciál S8 a nechcete se vzdát jogů nebo timecodů, udělejte to jako Carl Cox a propojte si tuto vlajkovou loď z dílny Native Instruments s CD playery nebo gramofony.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře