logo Disk

Ableton LIVE 11: co bude nového?

Po téměř třech letech od vydání aktuální desáté generace svého DAW, oznámila značka Ableton příchod Live 11. Nová verze oblíbené aplikace pro skládání, nahrávání, aranžování, mixování, mastering, ale i pro živá vystoupení přinese celou řadu funkcí, nástrojů a vylepšení. Podívejte se na jejich souhrnný přehled.

DISK | 11. listopadu 2020

Díky nové funkci „Comping“ budete moci v Live pracovat s více audio nebo MIDI stop současně. Nahrávat do více stop a poté míchat části těchto náběrů, abyste dosáhli dokonalého a kreativního výsledku. S tím souvisí i možnosti úprav více vzájemně propojených skladeb současně.

Live 11 nové láká také na podporu pro MIDI Polyphonic Expression. Zobrazení Expression vám umožní upravovat envelope, pitch a slide po jednotlivých notách, zatímco Wavetable, Sampler a Arpeggiator byly upgradovány tak, aby nově podporovaly MPE.

Když už mluvíme o nástrojích v Ableton Live 11. Zbrusu nový Hybrid Reverb vám nabídne jak konvoluční, tak algoritmické možnosti, zatímco Spectral Resonator pracuje tak, že rozdělí zvuk na jednotlivé části a poté výsledek roztáhne, posune a rozostří o frekvenci nebo notu. Spectral Time mezitím vezme části stopy a přivede je do frekvenčního zpoždění.

K rozvinutí tvůrčího a experimentálního přístupu k hudbě je zde také kolekce Inspired by Nature - šest nástrojů a efektů vyrobené ve spolupráci s Dillonem Bastanem, které jako inspiraci využívají přírodu a fyziku, a také nový PitchLoop89, který byl vytvořen v kooperaci s Robertem Henkem.

Ableton Live samozřejmě není jen studiové DAW. Používá se také na pódiu, takž v Live 11 přibude také několik funkcí, které jsou ideální hlavně pro využití na pódiu. Nejpozoruhodnější je LIVE Tempo: funkce spočívá v tom, že Live 11 může „poslouchat“ příchozí zvuk od jiných umělců a odpovídajícím způsobem upravit své tempo, takže se bude cítit více jako člen kapely a méně hlídat tempo. 

Přečtěte si také:

Ableton od začátku: Úvod

Tento nový seriál není určen jen těm, kdo už Ableton Live používají. Spíše těm, kdo koketují s myšlenkou, že se do tvorby s programem pustí. Zda je tato myšlenka rozumná, můžete ov…

Vybíráme nejvhodnější kontroler pro Ableton Live

Ableton patří mezi nejužívanější hudební programy. A bezvadně spolupracuje s různými řídícími kontrolery. Jiné nároky má ale producent tvořící v domácím studiu, jiné performer rozh…

Marco Snapshots vám mezitím umožní uložit stav každého makra pro pozdější vyvolání a můžete také nakonfigurovat racky tak, aby obsahovaly 1-16 makro parametrů, které lze i náhodně vybírat.

Ať už chcete hudbu jakkoli humanizovat, existují nové funkce založené na „randomizaci“. Note chance vám umožňuje nastavit pravděpodobnost, že se spustí nota nebo hit bicích, a také nechat Live generovat variace, které se časem mění. Na druhou stranu Note Chance vám umožňuje definovat rozsahy pro pravděpodobnost rychlosti, takže ve svých vzorcích uslyšíte jemné dynamické změny.

V Live 11 jsou také nové zvuky: Voice Box nabízí vokální vzorky, nástroje a Effect Racks, zatímco Mood Reel a Drone Labjsou připraveny poskytnout texturu. K dispozici jsou také nové Upright Piano a Brass and String Quartets, vše vytvořené ve spolupráci se Spitfire Audio.

Za zmínku stojí také to, že bylo vylepšeno několik existujících živých nástrojů a byla aktualizována a rozšířena základní knihovna. Vylepšena byla také oblast editace klipů a měření CPU. Nyní můžete sledovat měřítka v editoru MIDI Live, abyste viděli, které noty „zapadají“ do daného klíče.

20% sleva na Live 10 včetně free upgradu na Live 11

(!) Upozorňujeme, že lze využít výhodné slevové akce na licence LIVE10 (kromě edukačních verzí), které byly zlevněny o 20%. Navíc obsahují upgrade na Live 11 zdarma (po vydání Live 11 v Q1/2020).

 

Koupit Ableton na shop.disk.cz

Objev svět Ableton

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře