logo Disk

Mikrofon přes XLR versus USB mikrofon Čím se oba typy liší a jak to mohu využít?

Rozhodujete se, zda si pořídit tradiční analogový mikrofon, propojený kabelem se zvukovou kartou, anebo USB mikrofon? Každý má své pro i proti. Podívejme se na ně.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 10. února 2019

Mikrofon přes XLR

Mikrofon v takovém případě funguje jako samostatná jednotka, „soustředí se“ na převod akustického tlaku do formy napětí. Překlopení a přepočítání analogového signálu do čísel (digitálního signálu) pak zařídí samostatná zvuková karta.

XLR konektor

Propojení mikrofonu se zvukovou kartou nebo s mixážním pultem zabezpečí kabel zakončený XLR konektorem, podle výrobce často zvaný Cannon. Na straně mikrofonu bývá tzv. male výstup (samec), na kabelu potom female konektor (samice). U připojení do vstupu karty či mixu to potom funguje zrcadlově opačně – kabel končí samcem a na vstupu najdeme XLR samici.

Rode Shotguny z řady NTG jsou zakončeny XLR male výstupem a nasazujeme na ně Cannon female.

TRS konektor

Výjimečně u dynamických mikrofonů může být kabel zakončen jackem neboli TRS (tip-ring-sleeve) připojením.

Tip1: XLR propojení je mechanicky odolnější než běžný jack konektor.

TRS konektory však kvůli menší odolností bývají spíše využívány na propojování cest v rozvodných panelech (Patch Bay) nebo propojení v řetězci předzesilovač/efektová jednotka – mixážní pult – zvuková karta.

Kabel Alva T8T8Pro2 obsahuje 8 a 8 TRS konektorů, tedy jacků 6.3mm
 

Symetrické propojení

Jak XLR, tak TRS konektory obsahují 3 PINY a zjednodušeně 3 cesty uvnitř kabelu. Tři proto, abychom snížili nežádoucí indukce vnášející do užitečného signálu parazitní ruchy a brumy.

XLR konektoru bývají PINY označovány:

PIN 1  Zem                                                      Stínění           většinou na opletu kabelu

PIN 2  Normální polarita signálu                      HOT +           většinou červený vodič

PIN3   Invertovaná polarita signálu                  COLD -          většinou černý vodič

USB zvuková karta PreSonus Studio 24 má na předním panelu dva (female) vstupy Combo XLR.

TRS konektoru fungují PINY podobně, jen mají jiné názvy:

PIN 1  Zem                                       Sleeve             Stínění

PIN 2  Normální polarita signálu       Tip                   HOT +            

PIN3   Invertovaná polarita signálu   Ring                COLD -                     

Tip2: Délka, tloušťka a stínění kabelu ovlivní množství parazitních příměsí v užitečném signálu. A právě symetrické vedení umožňuje parazitní ruchy účinněji potlačit.

Jak funguje symetrické odstínění?

Princip odstínění je v případě symetrického zapojení založen na převrácení fáze. Přes PIN 2 a v žíle 2 je veden původní nezměněný signál. Přes PIN 3 a v žíle 3 je pak veden signál převrácený, neboli invertovaný ze signálu 2 (z kladné půlvlny se stane záporná). Aby se ale nakonec při smíchání signály 2 a 3 díky protifázi nevyrušily, signál v PINU 3 musí být na konci znovu převrácen. Tím nabere původní fázi a při součtu posílí dvojku.

Jestliže ale obě žíly indukovaly parazitní a v obou cestách fázově shodný signál, ten se druhou (konečnou) inverzí v cestě 3 dostává do protifáze, a tím se při spojení cest 2 a 3 vyruší – "parazitní" protifáze se vynulují.

Zkráceně – užitečný signál v symetrickém vedení součtem posílí, parazitní odečtením zmizí.

Důležitým prvkem v případě XRL je tzv. phantomové napájení mikrofonu a to napětím - 48 V. Buď je zabezpečeno samostatným Phantomem, anebo ze sběrnic na mixážním pultu či z Preampů.

K lampovému mikrofonu Rode K2 je v setu přiložen i speciální napájecí zdroj - Phantom.

Nesymetrické propojení

Má živé jen 2 cesty, PIN číslo 3 (převrácený signál) buď zcela chybí, nebo zůstane nezapojený, nebo jsou PINY 2 a 3 propojeny a vedeny jednou společnou žilou.

V případě jacku se takový konektor jmenuje TS (tip-sleeve).

Nesymetrické, nástrojové kabely jsou určené zejména k propojení nástrojů se zesilovačem nebo prvním efektem. Jedná se o nejjednodušší a nejpoužívanější způsob zapojení za použití stíněného mono kabelu. Středový vodič je na obou koncích spojen s hroty konektorů a stínění pak s jejich oběma plášti.

Tip3: Propojení kabelem je nezbytné, pokud potřebujete postavit více mikrofonů ve větší vzdálenosti od režie - tedy DAW a počítače, případně mixážního pultu.

USB mikrofon

V případě USB mikrofonu jde vlastně o zařízení, které kompletně přemění akustický tlak do digitální podoby a digitální signál vyšle přímo do nahrávacího programu.

Tip4: USB mikrofon se hodí se na krátkou vzdálenost vedle laptopu či tabletu.

Výhodou takového zařízení je, že kabel na sebe neindukuje parazitní napětí. Celé zařízení je skryto pod jednou kapotou a napájeno z USB slotu. Díky tomu mikrofon tolik nešumí (má dobrý poměr SNR – Signal to Noise Ratio - odstup užitečného signálu od šumu) i velice dobrou citlivost. Jinými slovy nahraný signál bude čistý.

Mikrofon RODE NT-USB můžete ovládat přímo od nástroje.

Tip5: USB mikrofon se skvěle hodí, pokud plánujeme podcasting, nebo „one man“ nahrávání – jeden hudebník si systémem playbacků natočí více nástrojů i hlasů.

Každé zařízení má však i své limity, o kterých bychom měli vědět. Prvním je použití menší (půlpalec, palec) elektretové kapsle, a ta může mít o chlup méně bohatou absorpci než kondenzátorové membrány dvojpalcové. Ty trpí sice módy, ale za to vykazují hutnější barvu.

Mikrofon M-Audio Uber Mic má na těle otočné kolečko pro ovládání hlasitosti i tlačíko Mute.

USB mikrofony jsou obvykle postaveny na převod v rozlišení 48 kHz a 16 bit. Tj. pokud by zvukař plánoval rozlišení vyšší, např. kvůli detailnějšímu vykreslení transientů (přechodových jevů), musí je oželet. To mu naopak umožní připojení tradičního mikrofonu linkou na detailnější zvukový převodník dosahující třeba až rozlišení 192 kHz a hloubku 32 bit float. Ovšem technika se stále vyvíjí a všem dnům není zdaleka konec! Nechme se USB mikrofony překvapit!

Tip6: USB mikrofon má obvykle na těle všechny důležité ovládací prvky, nemusíte se zohýbat nebo natahovat ke „zvukovce“.

Přečtěte si také:

Jak vybrat správnou zvukovou kartu: Kolik jakých vstupů a výstupů?

Jaké výstupy a vstupy by měla mít běžná zvuková karta? K čemu vůbec všechny slouží? Co by nemělo chybět? Které prvky budu běžně potřebovat a které jen občas?…

Hlas přes mikrofon v počítači? NIKDY! Pořiďte si USB mikrofon!

Vysíláte na internetu? Vytváříte voiceovery, točíte video na you tube, hrajete hry na síti? A nechcete, aby byl váš hlas zahuhňaný či zašuměný? Zkrátka nečitelný a trapný? Aby se v…

Výhodou USB mikrofonu je bezesporu cena (od 2.000 do 5.000 Kč) a to, že je po ruce se všemi ovládacími kolečky a tlačítky. A ruku na srdce: kdo často točí a mixuje, ví, že v případě více hlasů jednotlivé barvy spíše oklešťujeme, aby si nelezly do zelí a nemaskovaly se. Takže přehnané množství hutných pronikavých témbrů může být naopak na škodu!

Tip7: Samozřejmě, že můžeme spolu kombinovat linkové a USB mikrofony.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře