logo Disk

Recenze: RØDE NTG4+: mikrofon pro video Síla této pušky tkví především v její univerzálnosti

Hledáte kvalitní mikrofon ke kameře, k zrcadlovce? Chtěli byste profesionální a kvalitní? Který perfektně sejme řeč, když jej namíříte na herce? Jak v recenzi obstojí Rode NTG4+? Kritickým uchem i okem Milana Kopeckého z Českého rozhlasu v Jihlavě.

Kategorie: Film & Video - Recenze
Muzikus | 5. října 2016

Jistě cítíte, že dnešní doba je v oblasti multimédií především dobou videí. Pomineme-li záběry zachycené na dovolené chytrým telefonem nebo tabletem nebo, chcete-li, záběry nějaké té polonahé celebrity, po kterých hrábne hladový bulvár, dostáváme se k serióznímu natáčení videa, které kromě kvalitních obrázků vyžaduje také neméně kvalitní zvuk. Nežijeme v době němého filmu, zvuku je třeba. Dostal se mi do rukou mikrofon NTG4+ od společnosti RØDE. Pojďme se mu podívat do bambule.

RØDE? Co to vlastně je?

Omlouvám se zasvěceným čtenářům, ale neodpustím si to. Jsou zkrátka výrobci, kteří mi jsou osobně tak nějak sympatičtí. Rode je australská firma, sídlící v Sydney, která od roku 1992 vyrábí mikrofony pod svou vlastní značkou. Na začátku bylo studium střev jiných mikrofonů, až se nakonec zrodil mikrofon pod touto značkou. Sympatičtí jsou v tété firmě proto, že se nechovají jako většina ostatních, totiž své produkty vyrábějí pouze v Austrálii a celý svět se tomu diví. Na internetu najdete docela hodně vysvětlení, proč tomu tak je, přímo od lidí z Rode.

V portfoliu mají klasické zpěvové mikrofony na pódium, studiové záležitosti, vysílací mikrofony a v neposlední řadě video mikrofony, jejichž vývoj souvisí právě s tím, co jsem napsal v úvodu. Tím ale rozhodně nechci říci, že by všechny produkty Rode byly bezchybné, to ne. O některých mínusech se zmíním v tomto testu.

NTG4+

Testovaný mikrofon NTG4+ je klasickou směrovou puškou, s délkou 28 centimetrů. K dispozici je obvyklá elektretová (kondenzátorová) kapsle s přepínačem citlivosti a pochopitelně nutností napájení. Fantom ale za každou cenu nepotřebujete, mikrofon totiž obsahuje baterii (akumulátor), který lze dobíjet přes klasické USB. Kabel je součástí dodávky. Na jedno nabití má vydržet 150 hodin. Řeší to tak problém těch z vás, kteří natáčíte video stále oblíbenější zrcadlovkou, která sama o sobě, logicky, neposkytuje fantomové napájení, a už vůbec ne XLR konektor. Řekl bych, že toto je veliké plus. O způsobech natáčení ještě chci psát.

V krabici najdete kromě mikrofonu, USB kabelu, černého „windšusu“ s logem Rode také docela těsný držák mikrofonu, u kterého jsem měl trochu strach, že se při běžné manipulaci rozlomí. Volitelným příslušenstvím je pružný držák a chlupatý „windšus“ neboli, dámy prominou, mrtvá kočka. Myslím, že toto mohlo být v základní výbavě, protože to bude dříve nebo později potřebovat každý, kdo s mikrofonem vyrazí do terénu.

Pro časopis Muzikus 2016/01 napsal Milan Kopecký.

Zvuk - základ mikrofonu

Video mikrofon je primárně určený k natáčení zvuků, ruchů z dálky, ale i řeči z blízka, např. stand up reportéra před kamerou. Přiznávám se bez mučení, že se v křivkách (frequency response) příliš neorientuji, spíš dám na svou intuici a zvuk, který poslouchám z co možná nejkvalitnějších reprosoustav.

Vzal jsem tedy Rode do studia Českého rozhlasu v Jihlavě, kde máme k dispozici poměrně kvalitní poslechová zařízení, digitální pult a také v rámci možností středu města a staré budovy odhlučněná studia. Test probíhal asi ze dvou metrů (řeč, ruch místnosti) a pak standardně zblízka, jako se do mikrofonu běžně mluví. Za mě fakt slušný výsledek. Zvuk je dostatečně plný, spíše středové charakteristiky, nelze ho pochopitelně srovnávat např. s drahými studiovými mikrofony nebo dynamickými mikrofony, které jsou určené pro zpěv. Zvuk NTG4+ bych charakterizoval jako spíše středový, s kovovým jádrem.

Otázku šumu, která je u mikrofonu stejně důležitá jako zvuk, by bylo možné posuzovat v místnosti, kde nejsou počítače, zářivky, klimatizace atd., což jsou všechno věci, které prostě vydávají svůj zvuk, který přítomní lidé už ani nevnímají, neb jsou jím obklopeni úplně všude. Kéž by bylo aspoň chvíli ticho... to by se to natáčelo, jedna báseň (můj kolega říká dáseň).

Využití Rode

Světe div se, především na video! A teď už vážněji. Samozřejmě mikrofon má sloužit na zachycení zvukové stopy při natáčení videa. Kamery, foťáky, chytré telefony a tablety mají své vlastní mikrofony, to ano, kvalita ale často velmi, velmi, velmi... pokulhává za kvalitou obrazu. Sám mám zrcadlovku (název začíná písmenkem C). Kvalita obrazu je, jak se říká, „jedna á“, kvalita zvuku ale nic moc. Logicky tedy přichází potřeba vlastnit mikrofon pro lepší zvuk.

Existuje celá řada mikrofonů, video mikrofonů, s různou cenou a kvalitou. Rode NTG4+ rozhodně nepatří mezi nějaký low-end, prostě si za něj připlatíte, i když v porovnání s německou a americkou konkurencí o trochu méně.

Vlastní postřehy

Poslední zhruba dva roky se zabývám častým natáčením videa, zvuku a následným zpracováním. Často možná pozdě, ale docvakly mi různé věci.

Za prvé - volba mikrofonu. Asi není úplně dobré používat příliš laciné, v uvozovkách video mikrofony, kterých plný internet. Většinou jde o levné napodobeniny z Číny, které svou kvalitou a také řemeslným zpracováním neoslní.

Za druhé - nutnost monitoringu zvuku. Hned vysvětlím: Vsadím se, že každému člověku s kamerou, rozhlasovým nahrávadlem apod. se někdy stalo, že si prostě žádnou nahrávku nepřinesl. Jedna taková situace před mnoha lety mě přivedla k jednoznačné volbě - používám vždy a všude sluchátka. S digitální kamerou (mám na mysli větší, dražší) to je bez problémů, s některými zrcadlovkami také (mají konektor), co když tam ale konektor není a my to prostě neslyšíme? To je právě případ mé zrcadlovky. Nahrávání zvuku jsem vyřešil použitím klasického rekordéru s mikrofony (otázka asi pět tisíc korun a výše) a při následném zpracování musím synchronizovat, což není obtížné. Chcete-li ale použít třeba právě Rode NTG4+, pak doporučuji koupit ještě mezi foťák a mikrofon klasické nahrávadlo, které zvuk z Rode zachytí. Ideální je zařízení umístit do kolejničky blesku (označuje se jako Hot Shoe), redukce z kolejnice na závit stojí pár korun.
Přeji vám mnoho zdaru.

Info:

Rode NTG4+ je video mikrofon určený převážně pro poučené amatéry a profesionály. Cena je 10 790 Kč.

Plus:

  • nesporná kvalita zvuku
  • odolná konstrukce
  • baterie a možnost jejího napájení

Mínus:

  • mohlo být více příslušenství

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce: kondenzátorový mikrofon
Ovládání: filtry, vypínač
Baterie: akumulátor, napájení přes USB
Příslušenství: „windšus“, držák na stojan, USB kabel

 

     
     
  Kde koupit RØDE NTG4+?  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Pavol Behún

Pavol se dlouhodobě věnuje značce RODE, studiovým mikrofonům a pódiovému vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako dlouholetý kytarista a zkušený producent má k těmto produktům velmi blízko.

Kontaktovat jej můžete na rode@disk.cz.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře