logo Disk

Recenze: Sonar Platinum Vyspělé profesionální DAW pro Windows

Firma Cakewalk z amerického Bostonu se již 25 let zabývá vývojem programů určených na tvorbu hudby. Sám jsem v devadesátých letech obdivoval první MIDI sekvencery, které uměly spolupracovat s čipy ve zvukových kartách.

Kategorie: Studio - Recenze
Audiozone.cz | 20. července 2015

Doba pokročila a programy vyspěly. Nyní již nikoho nepřekvapuje, že lze v počítači zpracovávat MIDI a audio data zároveň. Díky rychlejším procesorům programy zvládají daleko větší objemy dat a mnoho virtuálních efektů a nástrojů. Takovým programům se říká Digital Audio Workstation. Do této kategorie zapadá i program SONAR, který nyní přichází v nové verzi.

Od počátku byla každá verze SONARu označována číslem. Začínalo se od jedničky a teprve desátá verze přinesla změnu - přídomek X, kterým současně začalo nové číslování. Poslední verze tak nesla název SONAR X3 a po ní následovala další změna v označování. Přestalo se číslovat a každá vývojová verze je interně pojmenována vlastním názvem a označena měsícem a rokem, ve kterém vznikla. Oficiálně se program jmenuje prostě jen Cakewalk SONAR, jen za jménem zůstává označení verze programu určující i jeho možnosti a vybavení. K dispozici jsou tak varianty ArtistProfessionalPlatinum.

Artist je nejdostupnější verze, která uživateli nabízí mnoho funkcí za velmi přijatelnou cenu. Oproti tomu verze Platinum je nejlépe vybavená verze se všemi efekty, nástroji a zvukovými bankami, která je určena pro profesionály. Nutno podotknout, že program Cakewalk SONAR je určen pouze pro operační systém Windows. Od poslední verze ho lze nainstalovat jak v 32bitové, tak v 64bitové podobě. Samozřejmě záleží i na operačním systému. Na co nového se tedy uživatelé mohou těšit?

Command Center

Toto je první program, který uživatel uvidí ještě před instalací SONARu. Jedná se o jakési centrum, ve kterém se uživateli zobrazí zakoupené licence a instalace po přihlášení k jeho účtu na Cakewalk Account. Pomocí tohoto programu se instalují jednotlivé části hudební aplikace a zakoupených nástrojů. Uživatel má přehled o instalačních souborech a může je zde i stáhnout a spustit. Instalace probíhají zcela automaticky a uživatel se v jejich průběhu může seznámit s novými vlastnostmi programu pomocí video prezentací.

Nový ovládací panel

První věcí, které si uživatelé předešlých verzí všimnou, je přepracovaný ovládací panel. Celkově je přehlednější, přizpůsoben pro dotykové ovládání, má větší ikony a lepší rozdělení do jednotlivých bloků. Kompletní panel je možné přichytit jak k horní, tak i ke spodní části obrazovky a dokonce jej lze nechat volně plovoucí pro případ vícemonitorového zobrazení.

Bloky panelu lze nastavit do několika velikostí pro lepší přizpůsobení rozlišení monitoru. Přibylo několik nových bloků reprezentujících nové funkce programu.
Velmi oceňuji uživatelský blok, ve kterém je devět tlačítek, k nimž si uživatel může přiřadit nejpoužívanější funkce programu a mít je tak stále k dispozici.

Pro portál Audiozone.cz napsal Mirek Píša. Zkráceno. Plná verze zde.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře