logo Disk

Recenze: Video mikrofony RODE Praktické malé mikrofony z Austrálie.

Australská firma RØDE se zapsala do povědomí především svými studiovými mikrofony, které za přijatelnou cenu nabízí kvalitní zvuk. My se ale dnes podíváme do jiné oblasti než je studio a to na tři malé mikrofony, které jsou určené jako náhrada interních mikrofonů v záznamových video zařízeních.

 

Kategorie: Film & Video - Recenze
DISK | 2. června 2016

Firma RØDE je australskou firmou, která si všechny své komponenty vyrábí ve vlastní továrně poblíž Sydney. První mikrofony navrhovali v Austrálii a vyráběly v Číně, ovšem kvalita výroby byla tak nestálá, že se firma rozhodla vybudovat vlastní továrnu a začít navrhovat a vyrábět všechny komponenty pouze Austrálii. Firma se zapsala do povědomí svými studiovými mikrofony, které za přijatelnou cenu nabízí kvalitní zvuk.

Výrobní program se postupně rozšiřoval a dnes zahrnuje nejen mikrofony, ale také veškeré potřebné příslušenství jako jsou držáky, stojany, tága, protivětrné ochrany, bezdrátové sety a mnoho dalšího příslušenství.

Nejnověji se firma RØDE orientuje na návrh a výrobu mikrofonů pro video zařízení. Ať už se jedná o videokamery, fotoaparáty nebo také mobilní zařízení jako jsou mobilní telefony nebo tablety. V dnešním testu se podíváme na tři malé mikrofony, které jsou určené jako náhrada interních mikrofonu v záznamových zařízeních začínajících video nadšenců.

VideoMicro

Hned po vybalení mě příjemně překvapila velikost mikrofonu. Jedná se o opravdu malý mikrofon, který má na délku pouze 80 mm s průměrem 21 mm a celokovovým tělem. V balení uživatel nalezne kromě mikrofonu také kompaktní držák Rycote, točený propojovací kabel s 3,5 mm konektory a protivětrnou ochranou ze syntetických chlupů, zvanou též mrtvá kočka. I přestože je mikrofon kovový, jeho váha je poměrně malá. Má pouze 42 gramů. Díky tomu nikterak nezatěžuje kameru nebo fotoaparát při natáčení.

Uchycení mikrofonu do patentovaného držáku Rycote byl malinko boj, neboť držák velmi těsně doléhá na tělo mikrofonu, takže nasazení mikrofonu do držáku se musí dělat velmi opatrně. I když vypadá, že držák vydrží i hrubější zacházení. Uchycení mikrofonu k přístroji je řešeno pomocí patky, která se zasune do sáněk na místo blesku nebo přídavného světla. Velká matice poté zajistí, aby bylo spojení mikrofonu s přístrojem pevné. Držák Rycote je navržen tak, aby byl mikrofon k přístroji uchycen pevně, ale přitom pružně. To zaručuje patentovaný tvar, který dovoluje pružnost jako gumové uchycení u jiných držáků a pevnost plastu, jako u držáku s pevným uchycením. Díky této kombinaci se minimalizuje přenos hluku pohybu s video zařízením do mikrofonu, potažmo do zvuku.

Pro začátek záznamu stačí mikrofon propojit přiloženým kabelem s 3,5 mm konektory. Napájení mikrofonu je zajištěno přímo z přístroje a uživatel se nemusí ve většině případů o nic starat.

I když mikrofon nemá směrovou charakteristiku, ale pouze ledvinovou, rozdíl ve zvuku interního mikrofonu a zvuku z mikrofonu VideoMicro je znatelný, hlavně při větších vzdálenostech od záznamového zařízení. Pokud uživatel snímá osobu blízko fotoaparátu, není rozdíl ve zvuku tak veliký, ale se zvětšující se vzdáleností vyhrává mikrofon externí nad interním. Přeci jen externí mikrofon zabírá pouze osobu před objektivem, kdežto interní mikrofon snímá veškeré zvuky okolo přístroje. Díky tomu je možné mikrofon použít i v rušnějším prostředí, kde eliminuje zvuky, které jsou za fotoaparátem a snímá pouze to, co je předním. Pokud uživatel potřebuje větší oddělení ruchů od snímaného objektu, bude muset stáhnout po jiném mikrofonu se směrovou charakteristikou. Firma RØDE má ve svém výrobním programu několik tipů směrový mikrofon, určených přímo pro záznam videa.

(....)

*** Toto je zkrácená verze recenze. Její kompletní znění najdete na portálu DJforum.cz ***

Závěr

Přestože se jedná o nové mikrofony, mám pocit, že firma RØDE konkuruje sama sobě. Kromě dnes testovaných mikrofonů totiž vyrábí ještě menší směrový mikrofon VideoMic Go a zmiňovaný VideoMic Rycote. Zvukově se mikrofony trochu odlišují a ne každému vyhovuje konkrétní zvuk a cena. Proto je asi nejlepší před koupí porovnat několik typů a dobře si vybrat. Mě osobně nejvíce vyhovovaly mikrofony VideoMicroVideoMic Me. Sice nejsou směrové, ale mají čistý přednes, který není nutné dále upravovat, což v dnešní uspěchané době může být rozhodujícím faktorem.

Pro portál DJForum napsal Mirek Píša.

 

 

  

     
     
  Více o videomikrofonech RODE  
     
     
     
  Kde koupit produkty RODE?  
     
     

 Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře