logo Disk

Studiové monitory PreSonus Nejlepší poměr ceny a výkonu ve své třídě a výbava, o které jiní jen sní

Značka PreSonus je známá především svými digitálními mixpulty, zvukovkami a procesory. Málokdo ovšem ví, že tento americký výrobce má v portfoliu také studiové poslechové monitory, které ve své třídě patří k naprosté špičce. Pokud hledáte kvalitní zvuk s vynikajícím poměrem ceny a výkonu, sáhněte po studiových monitorech PreSonus. 

Kategorie: Studio
DISK | 29. října 2015

R65/R80: nejvýkonnější monitory ve své třídě

Aktivní monitory PreSonus R65 a R80 disponují speciálním Air Motion Transformer (AMT) páskovým tweeterem, který poskytuje excelentní přechodovou odezvu a nízkou úroveň zkreslení, čímž zajišťuje čistý, detailní a vysoce dynamický výstup. Jsou osazeny 6.5” (R65) resp. 8" (R80) speciálním vinutým kevlarovým LF reproduktorem, jenž poskytuje transparentní středovou a nízkofrekvenční reprodukci zaručující čistý zvuk a dynamické a důrazné basy. S 150W RMS patří k nejvýkonnějším monitorům ve své třídě.

Kakaxa: "Člověk má pocit, že slyší všechno, co tam je"

Kakaxa: Člověk má pocit, že slyší všechno, co tam jeTyhle bedny máme teď ve třech studiích. Všude používáme, že se zvedne ten vejškáč, tam je možnost jenom o deci, což pomůže právě těm vyšším středům. Dál trošku naopak laborujem s tzv. „space“, funkcí pro nastavení blízkosti od zdi. Je nastavená tak, že zabírá už na nižší středy. Pomocí 1,5 stupně, když se sníží, se nižší středy opačně uberou. Na ně je totiž málokdo zvyklej. R80tka generuje totiž opravdu strašně moc nižších středů. Je jedna z nejbohatších na tohle pásmo.

Přečtěte si celý rozhovor s Kakaxou o monitorech PreSonus R80.

     
     
  PDF: PreSonus R65/R80 - AMT studiové monitory  
     
     

Eris: Špičkové studiové monitory

Vlajkovou řadou poslechových monitorů PreSonus jsou reproboxy Eris, dostupné ve variantách s 4.5”, 5” a 8” basovým reproduktorem. Modely Eris nabízí pevný a jasný zvuk, což je pro přesný studiový poslech velmi důležité. Dosahují ho nejen díky precizní konstrukci a perfektnímu zpracování, ale také díky možnosti vyladění monitorů podle akustiky vašeho poslechového prostředí pomocí funkce Acoustic Tunning, což je vlastnost, o které si jiné reproduktory ve stejné cenové kategorii mohou nechat jen zdát.

KakaxaEris 8 mne velice příjemně překvapily. Stejně jako další desítky zvukařů, kteří si je u nás v poslechovém studiu vybrali. Ve své cenové třídě válcují úplně všechno, mají jedinou konkurenci, JBL LSR308, ty jsou ale víc „hi-fi“, hezčí, ale víc odpouštějící. Eris jsou dosti přísné na vyšších středech, dynamicky krátké, blízké, víc jako Adam než jako EVE. Mají velmi solidní střední a vyšší basy. Výjimečné jsou korekce středů, kde můžete na 1kHz přidat až 6dB a udělat si tak z nich něco jako Yamaha NS10. Podobně si můžete upravit i výšky, které většinou tak o 1dB stahuji. Mírně slabší jsou na nižších středech a  v porovnání s mnohem dražšími modely pak na hlubších basech, proto je doporučuji se subwooferem Temblor T10 (ano, i takto velký monitor, s psaným rozsahem do 35Hz). Kvůli zmíněné struktuře středů a pro mne až příliš konkrétnímu zvuku je umisťuji v mírně užším trojúhelníku, 140 x 140 x 120, tím se lehce zjemní a ztělnatí. A takto dál, ne na stůl, pokud můžete.

Kakaxa
3bees studio

"...nejlepší Včelí nahrávací studio na světě!"

Kakaxa je už téměř proslulý svojí vybíravostí, pokud jde o poslechové monitory a studiový poslech vůbec. Kromě toho, že je jedním z největších odborníků právě na problematiku poslechu ve studiu, angažuje se také ve vzdělávacích aktivitách, kde své zkušenosti předává ostatním zvukařům, producentům a studiovým inženýrům. Například vzdělávací centrum Deccart každoročně pořádá hned několik vzdělávacích akcí vedených právě Kakaxou.

Eris MTM: Vynikající zvuk i mimo osu

PreSonus Eris E44 a E66

Vedle studiových monitorů s "klasickým" osovým umístěním reproduktorů nabízí značka PreSonus také duo referenčních monitorů s MTM konfigurací. Dvojice středových reproduktorů, mezi kterými je umístěn tweeter (odtud označení MTM z anglického "mid-tweeter-mid" neboli "středový-výškový-středový"), poskytují ještě lepší podání zvuku mimo hlavní poslechovou osu a díky tomu i skvělé prostorové rozlišení. Středové reproduktory umístěné vedle sebe totiž částečně pohlcují rozptyl výškového reproduktoru a minimalizují fázový posun, díky čemuž dosáhnete velmi detailního stereo podání.

K dispozici jsou dvě varianty: Eris E44 s dvojicí 4,5" středových reproduktorů a Eris E66 osazená dvěma 6,5" středovými reproduktory. Obě verze jsou pak doplněny 1,25" hedvábným tweeterem. 

     
     
  PDF: PreSonus Eris MTM studiové monitory  
     
     

Temblor: Studiové subwoofery

Pro všechny, kdo hledají opravdu komplexní řešení pro monitoring ve studiu, ale i pro ty, kteří zkrátka mají rádi, když je zvuk v basových frekvencích pořádně hutný, nabízí PreSonus také dvojici subwooferů řady Temblor. K dispozici jsou verze Temblor T10 a Temblor T8, jejichž označení odpovídá velikosti basového driveru (v palcích). Společně s reproboxy Eris tak získáte kvalitní poslechový systém s velmi přesným zvukem a plným frekvenčním rozsahem od nejnižších basů až po brilantní výšky.

Bližší informace o jednotlivých produktech, aktuálních cenách i nabídku zvýhodněných setů poslechových monitorů a subwooferu najdete v přiloženém PDF letáku.

     
     
  PDF: PreSonus - Studiové monitory, subwoofery a sestavy  
     
     
     
  Kde koupit produkty značky PreSonus?  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro profesionální mixáž, živé ozvučení i studiovou práci a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na presonus@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře