logo Disk

Symetrické vs nesymetrické propojení a adaptér RØDE VXLR Pro Kdy je který obvod vhodnější?

Je vhodnější v případě video mikrofonů používat krátký kabel s nesymetrickým propojením nebo dlouhý se symetrickým? Co se vlastně děje s užitečným signálem v obou obvodech a má to důsledek na kvalitu signálu samého?

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 31. srpna 2021

RØDE VXLR Pro je tzv. samičí adaptér z TRS mini-jacku na samčí XLR, určený pro připojení mikrofonů RØDE s 3,5mm výstupem k zařízením se vstupem XLR.

Umí to napřímo, že? No, ale v kouzelném rukávu skrývá rovněž pár dalších užitečných triků. Za prvé je schopen převádět fantomové napájení 12-48V na napájecí zdroj 3-5V.

Tahle výsada umožňuje mikrofonům, jako jsou VideoMicro VideoMic GO, přijímat energii z XLR zařízení. Navíc je adaptér vybaven uzamykacím konektorem, který zajistí, že podobně jako VXLR+ bude připojení vždy při nahrávání zafixované a tím bezpečné.

VXLR Pro je ale také schopen převést nesymetrický signál z mikrofonu na signál symetrický. To je velmi užitečná funkce, zvláště pokud používáte mikrofon, jako je VideoMic NTG, na tyči boom pole a dlouhý kabel pak vede do mixu nebo na jiné rozhraní.

Nejste si jisti, co tohle vše vlastně znamená a proč je tahle funkce tak důležitá? Podívejme se na rozdíly mezi symetrickým a nesymetrickým vedením signálu a na to, jak může být VXLR Pro užitečný právě pro vaše nastavení.

VideoMic NTG s VXLR Pro

Jaký je rozdíl mezi symetrickým a nesymetrickým vedením signálu? V profesionálních zařízeních slouží symetrický kabel (nebo „symetrický obvod“ nebo „symetrický výstup“) ke snížení rušení (šumu, bzučení nebo hučení), které může být způsobeno okolním prostředím při přenosu signálu z jednoho zařízení do druhého.

V nesymetrickém vedení je kabel nesoucí signál uzavřen ve vnějším kovovém pouzdru, jež je spojeno se „zemí“. Ve většině případů nabízí tato vnější objímka dostatečnou ochranu před rušením, zejména u kratších kabelových tras.

V symetrickém vedení, jako je standardní kabel XLR, jsou v uzemňovacím připojení vnějšího pouzdra uzavřeny dvě signální trasy. Tyto dvě signální cesty budou mít shodnou impedanci, ale obrácenou polaritu. Na konci, kde je signál přijímán (v předzesilovači či mixážním pultu) jsou rozdíly mezi oběma signály zrušeny, polarita v druhé větvi znovu obrácena. V protifázi se tak vyruší parazitní jevy (bzučení), aniž by byl původní signál nějak ovlivněn – naopak je součtem amplitud posílen.

Pamatujte, že použití nesymetrického vedení nemá při přenosu vliv na kvalitu skutečného zvuku. Symetrické a nesymetrické kabely mohou přenášet zvuk stejné jakosti. Symetrická linka nabízí spíše dodatečnou ochranu proti rušení, které může pocházet z externích zdrojů.

Kdy je použití symetrického signálu důležité?

Symetrické obvody fungují obvykle v profesionálních zvukových zařízeních, která používají dlouhé kabely; například u pódiových mikrofonů a XLR vstupů do mixů. Používání kabelů na dlouhé vzdálenosti zvyšuje riziko, že kabel bude veden v blízkosti elektrických zařízení, která způsobují parazitní hluky (jedny z nejhorších viníků jsou zářivky, motory ve ventilátorech a chladničkách a nekvalitní střídavé transformátory). Symetrické vedení tak pomáhá zajistit, aby užitečný signál nebyl nijak ovlivněn.

Symetrické vedení je obvykle zbytečné u kratších délek kabelů nebo tam, kde neexistuje nebezpečí umístění kabelu v blízkosti potenciálních zdrojů rušení. Mnoho zvukových zařízení obsahuje nesymetrické obvody nebo nesymetrické linky, například mikrofony s 3,5mm výstupy, vstupy pro kamery a kabely nástrojů, jako jsou kytarové kabely nebo propojovací kabely.

Například RØDE video mikrofony nepoužívají symetrické obvody, protože jsou navrženy tak, aby byly nakrátko připojeny přímo k fotoaparátu pomocí propojovacího kabelu, který je jen několik centimetrů dlouhý.

Všechny video mikrofony lze ale rovněž připojit k zařízením XLR pomocí 3,5 mm mini jacku a XLR adaptéru. A všechny znějí skvěle, pokud jsou použity coby shotgun mikrofon na tyči boom pole.

Ale zde už může problém nastat, protože umístění mikrofonu na tyči vyžaduje dlouhý kabel, a proto už riskujete, že vnesete do užitečného signálu nežádoucí šum. Představte si, že např. kabel z mikrofonu na tyči boom pole propojíte do filmového setu a dlouhý kabel je tak kus své délky veden blízko kabelů od světel.

Zde přichází k užitku VXLR Pro. VXLR Pro využívá vysoce kvalitní transformátor, který zabezpečí kvalitní symetrický výstup. Znamená to, že adaptér lze použít i s velmi dlouhými kabely bez možnosti rušení, a navíc bude kompatibilní se symetrickým vstupem XLR mixu nebo jiného zvukového rozhraní. Obvod na bázi transformátoru rovněž zajistí extrémně nízký šum a stabilní phantomové napájení.

Pokud hodláte používat video mikrofony s profesionálním nahrávacím zařízením, máte tak k dispozici velmi jednoduché a dostupné řešení!

Přečtěte si také:

Točíme nízkonákladový film

Řada filmových štábů dnes umí jednoduchými prostředky vytvořit vynikající díla. A stačí jim k tomu zrcadlovky, přenosná nahrávací zařízení, ale třeba i laptop se zvukovou kartou a …

Který video mikrofon je pro mne nejlepší?

Točení videa mám jako zálibu, ale rád bych získal lepší zvuk než je ten z „těla“ zrcadlovky. Jsem vloger a čisté mluvené slovo je pro mne zásadní podmínkou. Jsem kameraman profesio…

7 tipů, jak začít s dokumentárním filmem

Chystáte se natočit dokumentární film?  Zkušená i slavná režisérka Selina Miles vám nabídne svých sedm tipů, jak začít ve světě dokumentárního filmu. Selina je oceňovaná filmařka m…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře