logo Disk

AKAI AFX: Recenze DJ Roxtara "Nová milenka, na kterou při svých setech opravdu chmatám"

Když jsme jednoho letního dne Roxtarovi ukázali novinku od AKAIe, ovladač AFX, byla z toho láska na první dotek, která o pár týdnů později přinesla i tento poněkud netradiční příspěvek. Čím AFX Roxtara dostal, v čem jsou jeho výhody a proč jej nedá z ruky ani v posteli? Přečtěte si jeho recenzi a rozhodně nezapomeňte na video!

Kategorie: DJing - Recenze | DJing - VIP
DJ Roxtar | 20. listopadu 2015

Před pár měsíci se mi díky DISKu do rukou dostal kontroler AKAI AFX, který rozšiřuje možnosti dj softwaru Serato DJ. Už dlouhou dobu jsem po různých kontrolerech tohoto zaměření pokukoval, osahal si ty, které už na trhu byly a jsem moc rád, že jsem trpělivě počkal až na ten “momentálně” nejlepší.

Akai to vzal z gruntu. Šel jinou cestou než konkurenti a tady jsou moje postřehy:

Zpracování

AFX je kontroler řešený na výšku/ svisle, což považuji za velkou výhodu, protože si ho můžete umístit po straně mixáku, kontroleru nebo playeru přesně tak, jak potřebujete. Je akorát široký, takže nezabírá moc místa a hlavně na něj nemusíte dokupovat žádný držák. AFX je sice plastový, ale ani po 2 měsících na festivalech se nerozvrzal (dohromady jsem na něm nahrál cca 50 hodin aktivního hraní). V horní části najdete vodorovný touchpad, pod ním dotykové knoby, potom ovládání knihoven, následují tlačítka na změnu funkcí osmi citlivých padů, které jsou pod nimi. A právě u těchto padů se zastavím. Už od dob MPC víme, že AKAI umí dělat kvalitní a bytelné pady a přesně tyto, které barevně svítí, se povedly na jedničku. Do počítače ho zapojíte jednoduchým usb kabelem  a díky PLUG&PLAY systému ho software jednoduše rozpozná a okamžitě spustí.

Použítí

Díky dotykovým knobům a touchpadem, je AFX ideální krabička na efektování. Pokud si ještě k tomu nakoupíte efektové balíčky od Serato, máte skoro bezbřehé možnosti. Knoby fungují na jedničku, dotykové spuštění se dá vypnout/zapnout stejně jako samotné efekty. Na všechno jsou díky bohu tlačítka. To dotykové ovládání z vás najednou udělá opravdu kouzelníka a vy si můžete vymyslet spoustu kreativních pohybů při hraní. Hlavní spodní dynamické pady použijete hlavně na CUE, AUTOLOOP, a SP6 SAMPLER. Jsou úplně perfektní, akorát od sebe, reagují i na kraji a reagují i na dynamiku. Tohle na mnohých jiných kontrolerech nenajdete. Určitě mrkněte také na moji videorecenzi. Myslím, že slova jsou zbytečná.

Vidím tady také velký potenciál využití kontroleru, pro hiphopové battle dje a taky EDM performery. Kontroler taky obsahuje Serato Flip Extension ovládání. To je sice krásná věc od Serata, ale na mě to působí spíše jako balast než něco opravdu použitelného při “Live” hraní.

Závěr

Ano AKAIi, tohle se ti opravdu povedlo. Poučen z předchozích nezdarů, vyslyšel připomínky světových djů a udělal kontroler, který kreativní dj potřebuje. Jsem překvapen, že se AKAI nedomluvil s Native Instruments, aby kontroler zmapovali i na Traktor software, ale Native má určitě svoje vlastní velké plány.

Recenze: AKAI AMX a AFXPokud vás zajímá ještě více informací o ovladači AFX můžete si přečíst také recenzi Václava Kloudy pro portál DJ Forum a časopis Pixel nebo si prohlédnout podrobnou videorecenzi Mariana Veselého ze shop4djs.com.

Ovladač bliká a svítí jasnými barvami, které vám ulehčují orientaci v tom, co máte zrovna zapnuto. Je kompaktní, vejde se vám v klidu do dj batohu hned vedle mixáku. A na fotkách s ním taky nebudete vypadat zle. Za mě osobně je AFX nová milenka, na kterou při svých setech opravdu chmatám. A hlavně, za tu cenu vás AFX vyjde levněji než ta opravdová. :)

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře