logo Disk

Síň slávy

Dávno, dávno již tomu – tak začíná proslulý román, který je i povinnou školní četbou. Použil jsem ta slova proto, že nás napadlo po letech zase udělat anketu. Ano, je dobré vystavět zpětnou vazbu i tímto směrem, a navíc proč se jen tak lehce nepobavit a nezjistit, kam se posunulo vnímání hudby čtenářů Muzikusu?

Kategorie: Co se děje
Muzikus | 8. října 2014
Témata: -muzikus

Pro Muzikus VÍTĚZSLAV ŠTEFL

Samozřejmě, že gró ankety se bude točit kolem obsahu mých článků, takže půjde o svět kytary. Ale nejen o to. Takže, jak se bude hlasovat? Jak a kam má­te posílat své tipy?  Jednoduše – na webu Muzikusu si otevřete on-line formulář, který vyplníte. Přímý link je: www.muzikus.cz/sinslavy. Můžete si také vytisknout dotaznik v pdf a vyplněný ho poslat na adresu redakce. A ta je: Muzikus – Síň slávy Novákových 8, 180 00 Praha 8

A do kdy?

Do konce tohoto roku. Teď něco k vyplnění: Nezapomeňte na své jméno a hlavně dodržte, prosím, ty nastave­né kategorie (tzn. vše vyplňte a nepište další jména tam, kde má být jen jedno) – chceme mít při počítání hlasů naprosto jasné a jed­noznačné výsledky.

Snažte se vyplnit všechny kategorie – po­kud nebude vyplněno všechno, respon­dent nebude do slosování zařazen.

Jména výherců budou samozřejmě zve­řejněna. A to slovo náhodně znamená, že se chci vyhnout tomu, aby se anketa nevyplňo­vala s nějakým kalkulem, kdo z osobností by to mohl vyhrát. To ne.

Také by mne velmi zajímalo, jak se k jed­notlivým kategoriím vyjádří členové redakce Muzikusu. Takže až budeme uvádět výsled­ky této ankety v jednom ze zimních čísel dalšího roku, a to vždy do 5. místa v každé kategorii (a zároveň i vylosované vítěze), tak tam budou i výsledky za každého kolegu, který se zapojí.

Uvažuji i o tom, že u vybraných kategorií uvedu i výsledky některých prestižních peri­odik, zejména pak časopisu Guitar World či ankety Billboard. To ale ještě uvidíme.

Chci jenom na závěr úvodu (to je ale spojení slov) opět a znovu podotknout, že záměrem je získat určitý obraz zájmu nás všech (budeme to zohledňovat i při dalších plánech našich kytarových seriálů) a zároveň tak trochu zvolnit z toho každodenního sho­nu kolem nás. A o to také v muzice jde, ne?

Žánrově jsme se snažili být co nejširší, ale zároveň jsme vycházeli z odkazu článků, ze­jména pak seriálů Kytaroví velikáni a Letem kytarovým světem. Koneckonců, každá anke­ta má svého tvůrce a na respondentech je, jak se s tím vyrovnají.

A ještě pár technických poznámek.

Pokud uvedete jedno jméno ve více kategoriích, není problém. Gary Moore se může někomu zdát jako výborný rockový a zároveň i nejlep­ší kytarista vůbec… Dále nemusí jít striktně o žijící osobnosti či stále fungující kapely. A za třetí, pokud vám tam nějaká kategorie bude chybět, tak ji tam klidně v poznámkách uveďte se jménem osobnosti, která je podle vás v tomto ranku nejlepší, a pokud se těch­to podnětů sejde více, klidně ji ve výsledcích poté i uvedeme.

Tak, a o jaké kategorie půjde?

První z nich obsahuje nadčasová zjištění, kte­rá mají dlouhodobější platnost. U nejlepší­ho kytaristy historicky vůbec jde třeba o to, koho byste zařadili do Síně slávy časopisu Muzikus. Je úplně jedno, zda to budete brát z hlediska techniky hry, obecného a uzná­vaného historického odkazu, délky tvorby a činnosti či toho, jak to vidíte jen a jen vy. Stylově tato kategorie vůbec není vymeze­na, může tam být třeba jak Albert Lee, tak i Alvin Lee (určitě ne Bruce Lee).

U nejlepšího rockového kytaristy to také není časově omezeno, stylově už ano. Ovšem slovo rock má velkou žánrovou šíři, takže vedle hardrockových a artrockových osobnos­tí zde mohou být i představitelé dalších stylů a substylů…

Časově ani stylově nejsou omezeny ani další body této kategorie, kdy ve čtyřce, ač se to třeba nezdá, budeme možná překvape­ni, které album posbírá největší počet bodů. A pátý bod s všemi podkategoriemi bude také asi hodně zajímavý (osobně se nejvíce těším na kategorii CS zpěvák a zpěvačka).

Druhá kategorie mapuje vaše zájmy za rok 2014.

Do bodu č. 4 můžeme zařadit i novou superkapelu sestavenou ze starých bardů, do šestky patří jak nenaplněnost očekávání z nové desky či vystoupení kapely, tak třeba i úmrtí osobnosti nebo jiné negativní hu­dební okolnosti. A u obálky Muzikusu stačí napsat číslo nebo měsíc.

Třetí kategorie je taková uvolněnější. U bodu č. 1 je to neomezeno stylově i ča­sově a těch pět alb je bez pořadí. A u troj­ky nemusí jít o délku sóla, techniku hry ani styl. Jen uveďte interpreta (kapelu) a sklad­bu, kde je sólo, které vás prostě dostalo do kolen.

Jsem opravdu zvědav na to, co má­te v muzice rádi, a těším se na vyhlášení výsledků.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Nenalezeny žádné záznamy.

Komentáře