logo Disk

Blíží se soumrak analogu? Ekologická opatření se nevyhnou ani hudebnímu průmyslu

Tlak EU na snižování spotřeby elektrické energie a zastavení klimatických změn si zřejmě vyžádá další restrikce, které tentokrát zasáhnou mimo jiné obor zvukařů a producentů.

Kategorie: Studio - Aktuality
DISK | 1. dubna 2019

Projektový tým místopředsedy Výboru pro energetiku NiIse Åkerströma, jehož agendou je snižování vlivu dopadu energetiky na klimatické změny, vydal návrh balíku opatření, který mimo jiné obsahuje také výrazná omezení až postupný zákaz používání elektroniky založené na klasických analogových a lampových technologiích, které dle návrhu vykazují nadměrnou spotřebu elektrické energie a vyrábí nadbytečné teplo. (Celý návrh zákona k nahlédnutí ZDE). Dle znaleckého posudku, na který se Åkerström odvolává, patří dodnes používané a stále vyráběné, technologicky zastaralé analogové přístroje k jedněm z nejméně efektivních v poměru užitku ke spotřebované energii a vlivu na životní prostředí.

„Je až s podivem, že zatímco téměř ve všech oborech lidské činnosti již plně dominuje úsporná digitální technika, v oblasti zvukové a reklamní produkce jsou používány energeticky zcela neefektivní technologie, patřící do 50. let do minulého století. Není možné na jedné straně snižovat spotřebu např. zákazem žárovek a na druhé straně ponechat v běhu takováto zařízení, obzvláště existují-li plně digitální ekvivalenty, které je funkčně zcela nahradí“.

Dle Åkerströma by omezení mělo být postupné od uvalení ekologické daně na nevyhovující přístroje až po postupný zákaz používání stávajících systémů. „Dle posudku, který máme k dispozici je obtížné striktní vymezení analogového a digitálního přístroje, proto omezení budou odvozena spíše na základě spotřeby energie a přístroje by do budoucna měly procházet certifikací podobnou např. energetickým štítkům u domácích spotřebičů".

Projednávání návrhu na půdě Evropského parlamentu by mělo začít na podzim roku 2019.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře