Nyní se s vámi podělím o můj dojem a o zkušenosti s produkty, které jsem měl možnost velmi důkladně sledovat a otestovat. Hned na úvod si pojďme říct, na jaké úrovni se zde budeme bavit o provedení a zpracování přístrojů. A hlavně jak budeme hodnotit samotný zvuk, jehož posouzení je vždy velmi subjektivní. Výsledný dojem je také třeba posuzovat i v závislosti na druhu hudby, kterou posloucháme, a na tom, co vlastně od daného zařízení vůbec chceme. Velmi důležitou veličinou v hodnocení daného výrobku je pro mě také poměr ceny a výkonu. Uznáte sami, že pokud mi nějaká věc vyhovuje, je kvalitně provedená a spolehlivá, pak není třeba za ni dávat nesmyslné peníze a naopak.
Já vyžaduji od každé věci, kterou používám, aby její přítomnost nikterak nezasahovala do mého života tím, že ji budu muset neustále nějak nastavovat a trápit se tím, jaká má omezení daná buď výrobní, anebo konstrukční nedbalostí. Jinými slovy si každou věc, kterou chci používat, prostě koupím a od té chvíle ji chci používat a v podstatě si ani neuvědomovat, že ji mám. Televize, počítač, kytara, krabičky, to všechno musí být spolehlivé a nekonfliktní. To jen tak na úvod.
NEXT Modus 2
Hned první testovaný kousek je velmi šikovný bluetooth reproduktor. Svými rozměry se hodí nejen na domácí vyhrávání, ale v klidu si jej můžete vzít s sebou ven. On už obrázek sám napovídá, že se jedná o tzv. Soundbar, jehož rozměry jsou víc než přívětivé, a to 42 × 7,3 × 6,5 cm, a hmotnost činí 0,9 kg.
Umístěním pod monitor tedy nijak nepřekáží, a i na poslech v práci, kdy nemůžete hrát extra nahlas, abyste nikoho nerušili, je velmi příjemný. Stejně tak udělá službu při cestách do přírody, na pikniku nebo při večerním posezení na terase, ať už na chalupě, nebo na dovolené.
Výkonově umí překvapit, i když je třeba počítat s tím, že vzhledem k jeho velikosti určitě neuhraje celou jídelnu s tancechtivým publikem. To mu ale nikterak neubírá na kouzlu.
Výrobce uvádí frekvenční rozsah 100 Hz – 20 kHz (-6 dB) a výkon RMS 20 W (2× 10 W). Měniče, tedy to, co nám vytváří zvuk, jsou zde 2× 2“ celopásmové reproduktory a 2× pasivní basové vyzařovače. Jako zvukový zdroj můžeme použít bluetooth v5.0, nebo aux linkový vstup (jack TRS 3,5 mm), paměťovou kartu MicroSD a TF a USB flash nebo USB disk. Komu by to nestačilo, může použít vestavěný FM přijímač. Zde bych se trochu pozastavil. Vím, že FM přijímače dneska dávají téměř do všeho, ale absence jakéhokoliv displeje (nebo množnost podpůrné aplikace) u tohoto přístroje odsouvá jeho použití až na opravdu poslední možnost v případě, že už jste slyšeli všechno, co vám nabízejí různé streamovací platformy. Ale to je jen moje osobní a celkem bezvýznamná poznámka.
GALERIE: NEXT Modus 2
Tím se dostáváme k ovládání a celkovému provedení přístroje
Ten je vyroben celkem robustně a budí opravdu solidní dojem. Povrch je z velké části gumový a příjemný do ruky, a zabraňuje tak poškrábání přístroje. Je na něm sice vidět každý otisk prstu, ale o to snáze se potom vyčistí. Na vrchní části vidíme ovládací tlačítka zapnutí/vypnutí, + a – nastavení hlasitosti, Play a BT pro přepínání módu, ve kterém chcete poslouchat.
Nechybí ani dálkové ovládání, které sice zpříjemní používání, ale je potřeba si zvyknout na absenci nějaké kontrolky a displeje, kde byste viděli, že něco ovládáte.
Ale i tak máte možnost ovládat všechny funkce, které Modus 2 má. Tedy regulaci hlasitosti, výběr skladby, funkci přehrávače, spárování se zařízením bluetooth a další funkce.
Na zadní části jsou již zmíněné vstupy pro aux 3,5mm stereo jack, USB a SD slot a micro USB pro napájení a nabíjení.
Z funkcí bych snad ještě zmínil handsfree. Pracuje tedy se spárovaným telefonem pomocí bluetooth a kdykoliv vám někdo zavolá, nemusíte hledat, kam jste dali telefon, a hovor vyřídíte. Funkce je to příjemná, a i když můžete namítat, že je to dnes již skoro standardem, cítím, že je třeba ji zmínit.
Zvukově jsem byl velmi mile překvapen
Jak jsem již předeslal, poslouchám rád například Mika Oldfielda nebo Erasure, ale také spoustu jiné muziky, třeba King Crimson, Yes a další. Vždy jsem byl spokojený s přednesem a spoustou detailů, které mám v daných nahrávkách rád.
Párování proběhlo bez problémů. Nabíjecí čas zhruba 3–4 hodiny a hrací čas asi 6 hodin (při plné hlasitosti) sice dnes už nepatří k rekordním, ale zařízení umí hrát i při nabíjení, takže se vlastně až tak moc nestalo.
Kdo by chtěl vyhrávat třeba na zahradní párty a chtěl by větší výdrž baterie (a všechno větší), pro něj tu máme třeba řadu Maverick. Hned model MV3 nabízí větší výkon a mnoho dalšího.
NEXT Maverick MV3
Opět kategorie přenosných bluetooth reproduktorů (verze 4.0), ale na první pohled je hned vidět, že se zde jedná o úplně jinou třídu. Dovedu si představit zahradní grilování, kde bude MV3 hvězdou večera. A pozor! MV3 umí hrát s druhou MV3 jako plnohodnotný stereo systém. A to už je velká paráda.
Rozměry 42,5 × 17,8 × 17,8 cm a hmotnost 4,2 kg dávají tušit, jak si tento drobeček získá respekt všech zúčastněných. Opět velmi robustní provedení, výstupní výkon RMS 65 W a maximální výkon slibuje výrobce až 130 W. Já jsem to neměřil, protože je to parametr, který není zdaleka tolik relevantní jako celkový zvukový přednes. Ale k tomu se ještě vrátíme. MV3 má v sobě 1× 6“ subwoofer, 2× basové 3“ reproduktory a 2× 1“ výškové drivery.
Ovládání
K ovládání slouží příjemný gumový čtverec umístěný na horní straně a krásně rozdělený do devíti segmentů. Ty jsou všechny podsvíceny a vypadá to opravdu krásně. Prostřední osmihran je pouze designový a vévodí mu podsvícené logo NEXT. Dále jsou zde ovladače na zapnutí/vypnutí, hlasitost + a –, Play/Pauza, přeskakování skladeb, párování a volba vstupu BT. Jednoduché a účelné. Zbytek můžete najít na dálkovém ovladači, který je opět součástí balení.
Na zadní straně ve spodní části jsou dvířka ukrývající vstup na 12V napájecí/dobíjecí adaptér a 5segmentový indikátor stavu baterie s tlačítkem kontroly nabití. USB výstup a aux vstup 3,5 mm stereo jack pro připojení analogového signálu z PC a dalších zdrojů. Zastavme se u USB. Pročpak jsem psal výstup? Všímavějším z vás určitě neušel nápis Power Out a 5 V DC/2 A. Ano, opravdu je tu výstup, jímž můžete nabíjet další zařízení. Ona totiž kapacita baterie, která má 6 600 mAh a výdrž asi 20 hodin, dokáže dobít další přístroje a ještě jí dost zbude. Není to samozřejmě na nabíjení všech telefonů v okolí, ale na to, aby se vám nevybil telefon, ze kterého pouštíte hudbu. Například.
To se mi hodně líbí. Navíc jak jsem již předeslal, MV3 umí tzv. systém TWS, jímž můžete z jednoho zdroje pouštět signál do dvou MV3 a tím mít plnohodnotné stereo. To je taky příjemné.
GALERIE: NEXT Maverick MV3
A teď zvuk. Jak to vlastně hraje?
Hraje to podle mě moc pěkně, a to jak potichu, tak i při poměrně vysokých hlasitostech. Díky většímu objemu přístroje a větším reproduktorům je zvuk pěkně dynamický, a hlavně zřetelný v celém pásmu. Konstrukčně je přístroj velmi solidně vymyšlen, a tak nedochází při vyšších hlasitostech k nežádoucímu rezonování ani „drnčení“ celé skříně.
Výrobce navíc počítá s tím, že budete brát MV3 na cesty, a tak k němu vyrábí velmi pěkný přenosný obal, který si můžete prohlédnout zde.
Vadí, nevadí
Nerad bych vypadal jako člověk, co se smíří se vším a nakonec je spokojen i za cenu různých ústupků. I tady jsem našel pár věcí, které mi vadí. Dlužno dodat, že v celkovém hodnocení to jsou věci malicherné a vždy posuzujme poměr cena-výkon.
Společným „neduhem“ obou testovaných produktů je podle mě dálkové ovládání, na němž postrádám kontrolku. Někdy prostě vůbec netušíte, co a jak děláte a zda vůbec něco děláte. Na druhou stranu si říkám, že kdyby v krabicích ty ovladače nebyly, tak by mě to ani nenapadlo.
Ale to je vlastně z těch výtek všechno. Pokud jde o zpracování, to považuji za příkladné a leckteří renomovaní výrobci by si z toho mohli vzít ponaučení. Nechci se opakovat, ale zaznít to musí. U všeho, co používám vyžaduji uživatelskou jednoduchost a spolehlivost. U obou produktů bez výjimky mě bavila zejména jedna věc. Od momentu, co jsem je vybalil z krabice, jsem je už jenom používal. Žádný problém s ničím. A zvuk prostě dobrej. A tak to má být. Tak kolegové muzikanti, ať vám to hraje.
Přečtěte si také:
NEXT – nová skvělá značka v našem portfoliu
Rádi bychom vám blíže představili novou značku, kterou jsme přibrali do svého portfolia a jejíž produkty už nyní můžete objednávat na našem e-shopu.
Být viděn a být slyšen. NEXT Maverick MV6 a MV10
V portfoliu značky NEXT najdeme mimo jiné i přenosné reproboxy, které mají možnost přehrávání pomocí bluetooth a umožňují provoz na elektriku nebo vestavěné baterie, ale jejich pri…
Řada aktivních reproboxů NEXT HFA
Dnešní článek se bude patrně značně vymykat všem recenzím, co tu na Magazínu DISK můžete najít. Otázkou může být i skutečnost, zdali se následující řádky vůbec dají za recenzi pova…