logo Disk

Nové NT-USBčko od RØDE? Hledal jsem, co by mi vadilo, ale marně. Kdo mi teď koupí NT-USB+?

Když mi dorazila k testu druhá verze Plus už tak povedeného mikrofonu NT-USB, měl jsem spíš smíšené pocity. Vypadá to stejně, v balení je mikrofon s nasazeným pop filtrem, stativ na stůl a kabel. Jako u předchozí verze. Hmm, tak kde je tedy inovace?

Kategorie: Studio | Film & Video
Jiří Hobel | 12. ledna 2023

Jdeme hledat! Okolí kardioidní kapsle je zbarvené do modra. Detaily já mohu, takže za mě povedený. Kabel je USB-C na USB-C, to je víc než dobrý. Céčka mám rád, kdybych mohl, dám je všude. Díky USB-C mám možnost mikrofon připojit k počítači, ale taky k mobilu i tabletu. To se hodí. Tohle je pro mě docela „gamechanger“. Díky tomu mohu mikrofon přibalit do terénu a nahrávat třeba voiceover k videu klidně přímo u klienta, nemusím si zvát speakera k sobě a nahraji cokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Jinak samo sebou dobře zpracovaný mikrofon, tak jako tomu bylo i u první verze, jenže detaily a jinačí konektivita, to asi nebude všechno, ne?

No jasně že ne. Jdu to připojit a poslechnout. Však je to mikrofon, takže to nebude o designu. Hlavní přece je, co přes ten kabel teče, že jo? A tady to přichází. Nasazuji sluchátka, jdu si poslechnout, jak to zní. Sakra. To jsem neměl dělat. Kdo mi ho teď koupí? Co z toho zase v RØDE dokázali vytáhnout? Kde tenhle brutální „plnej hutnej“ zvuk sehnali? Jasně, předchozí verze měla zvuk fajn, lehce plochej, po odladění v postprodukci pohoda, ale tady? Tady může člověk bez jakékoliv další postprodukce pustit zvuk rovnou do světa. Magie v podobě nového předzesilovače Revolution Preamp™, interního DSP a efektů APHEX dělají svou práci: makají naplno a dělají přesně to, co mají. Téměř dokonalý zvuk. Dost mi to připomíná druhou verzi RØDECasteru, který dokázal z PodMicu podobnou magií dostat totéž, čili kvalitní zvuk bez kompromisů. 

Konektivita, zpracované 24bitové audio, to, že mikrofon připojíte, on se přes RØDE Central rovnou aktualizuje a vy mu pár kliknutími přiřadíte zvukové efekty? Takhle easy to snad nikdy nebylo, bez znalostí a velkého studia rovnou k vysněnému zvuku. Je zajímavé, jak se RØDE snaží dostat co nejlepší zvuk ke každému z nás a že mu to jde.

Rád bych hledal něco, co mi na NTčku vadí, ale marně. Možná mohla být v balení redukce na menší stativový závit, ale moc pěknou sadu má RØDE zvlášť, tak doporučuji pořídit, pokud chcete jako já šroubovat mikrofon i tam, kam nepatří. 

Tak moc mě mikrofon NT-USB+ zaujal, že jsem si musel pozvat zpěvačku a kytaristku v jedné osobě a prověřit všestrannost tohoto povedeného nástupce. No a jak to dopadlo? Koukněte.

Přečtěte si také:

Sluchátka RØDE NTH-100 u mediálního tvůrce Jiřího Hobela

Již nějakou dobu se věnuji střihu videa a úpravě fotografií, což je práce, kde je pro mě zvuk důležitým faktorem, a to nejen právě u videa. Dříve jsem dělal zvukaře – při této prác…

RØDE NT-USB+

Nový NT-USB+ navazuje na velmi úspěšný a populární mikrofon NT-USB a doplňuje jej o funkce nové generace, je proto ideálním nástrojem pro širokou škálu aplikací, od nahrávání hudby…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře