logo Disk

Pavel Kašpar: RODE i-XY je opravdovej klenot

Moderátor Českého rozhlasu Pavel Kašpar se obrátil na našeho produktového specialistu Milana Včelaře, aby mu poradil, jakou technikou se vybavit při nahrávání rozhovorů. Byl Pavel s RODE i-XY spokojen? Nebo by mu něco i vytknul?

Kategorie: Film & Video - Recenze
DISK | 31. ledna 2021

Pracuji v Českém rozhlasu a součástí mé práce je i pořizování reportáží, rozhovorů či anket. Máme pro tyto účely služební rekordéry k zapůjčení. Musíte si však zajít, odnést, natočit, přinést. Stojí to hafo času a navíc nikdy nemáte naprostou jistotu, že bude rekordér volný. Chci být pánem svého času, aspoň trošku. Proto jsem se rozhodl pořídit si vlastní výbavu. Chtěl jsem pro tyto účely využít svůj Iphone SE.

Požádal jsem o tip a radu známého DISKaře Milana Včelaře. Zkušenej týpek, nabitej vědomostmi i zkušenostmi, kterej si vždycky najde cestu. Prostě profesionální support, jakej byste chtěli mít všude.

Pořídil jsem na Milanovo doporučení luxusně vyhlížející kondenzátorovou dvojici mikrofonů renomovaných RODE i-XY, které jsou vyrobeny přímo pro Iphone. Vybral jsem i „vinšus“, kterej připomíná postavu z filmu Trollové. Těšil jsem se jak malej Pavlík. Naložil jsem rodinu do auta a hurá sněhem i ledem do Boskovic. Ve skladu chlapci našli, i když chvíli vyhrožovali Milanovi zastřelením.

Balení je úžasný. Elegance klokanům rozhodně neschází. V krabičce najdete epesní tvrzené pouzdro na zip, kam se mazlík vejde i s molitanovým vinšusem. Kovová karabina, miniaturní rozměry a profi výbava je v kapse. Vlastní mikrofon je ve slušivém kovovém pouzdře. Součástí jsou 3 plastové nástavce podle typu Iphonu, kterej máte. Konektor lightning je chytře umístěnej v spodní části. Jednoduše zapíchnete do zdířky Iphonu. Rozsvítí se zelená diodky v těle mikráku a v zásadě můžete začít s nahráváním.

Ale! Potřebujete ještě aplikaci do Iphonu. V manuálu i na webu doporučuje výrobce vlastní aplikaci vyloženě pro tento model mikráku. Jmenuje se RODE Rec. Vlezete do Appstoru a zjistíte, že dostupná je tato aplikace jen zadara, v LE verzi. Takže omezený možnosti nastavení kvality nahrávání, formátů ukládání i exportu. Rád si připlatím a koupím si plnou verzi, zvlášť, když mě k tomu aplikace vybízí při každým kroku. A tady je kámen úrazu. Plnou verzi nepořídíte. Evropskej Appstore ji nenabízí. Prolezl jsem různý fóra, kde ostatní majitelé tohoto klenotu doporučují jiný aplikace. Škoda, mám rád to, co je ušitý na míru přímo od výrobce.

Foto: Michaela Kašparová

Kvalita nahrávky je skvělá. Pěkný mocný zvuk ve stereu se vší parádou kondenzátorových mikrofonů. Točil jsem zatím jen mluvené slovo, kde se parádně hodí vestavěný high-pass-filter. Funguje bezvadně. Eliminuje roztřepaný ruce redaktora v nejlepším věku, včetně různých akustických šumů neprofesionálních mluvičů.  Aplikace krásně vykresluje křivku nahrávky, takže máte dokonalej přehled o její úrovni. V LE verzi bohužel není možný nastavit MONO. To už si pak musíte doladit při editaci.  Problematickej je v LE verzi taky export nahrávek. Zvuky se dají poslat mailem, ale jen do 25MB. Což vám je v případě rozhovoru, kterej má víc než 3 minuty celkem k ničemu. Nabízený export na Soundcloud nahrávky degraduje na mp3. Zbývá FTP nebo file sharing, kterej docela jde. Jen je to malinko na dlouhý lokte. Řazení, popis nahrávek přímo v Iphone je bezvadnej.

Podtrženo sečteno, Rode i-XY je opravdovej klenot. Kvalitní kondenzátorová dvojice mikrofonů, která nezklame. Parádní zvuk, kterej máte pořád v kapse. Už se těším, až si zkusím nahrát naši kapelu ve zkušebně.

Pavel Kašpar
moderátor, Český rozhlas

Přečtěte si také:

iOgrapher: Přeměňte svůj iPhone nebo iPad v profi filmařský stroj

Na YouTube každou minutu přibývá přes 300 hodin videí. Každý z nás může totiž jednoduše kdykoli vytáhnou z kapsy svůj mobil a okamžitě začít nahrávat, co právě prožívá, a video nas…

Vše v jednom aneb hledáte kompletní řešení pro vlogera?

Znáte to: když slepujete vaši vlogerskou sadu z jednotlivých dílů, celek ne vždy kvalitně pracuje. Zvuk je zašuměný a zastřený, světlo nedostatečně září a rychle vypotřebuje zdroj…

Recenze: RODE Microphones NT-USB Mini (appliste.cz)

"RODE NT-USB Mini je stolní mikrofon, který umožňuje nahrávání studiovou kvalitou. Přesně zaměří hlas a tlumí zvuky z okolí. Víme to my, víte to i vy – aktuální doba karantén, nouz…

Prohlédnout mikrofony RODE na shop.disk.cz

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře