logo Disk

Recenze: Numark CDMIX USB Konzole pro bary, mobilní i začínající DJs.

Duální CD přehrávače mají nespornou výhodu ve své kompaktnosti a all-in-one koncepci, kde všechno potřebné máte takříkajíc v jedné krabici. Značka Numark má s výrobou tohoto typu přehrávačů dlouholeté zkušenosti, které zúročila při výrobě nejnovějšího modelu CDMIX USB. Jeho recenzi pro portál DJForum.cz připravil Václav Klouda.

Kategorie: DJing - Recenze
DJ Forum.cz | 13. května 2016

Ne každý mladý začínající diskžokej, nebo majitel hudebního baru, má v začátcích dostatek finančních prostředků na nákup hudební techniky té nejvyšší kvality a tak hledá nějakou dostupnější alternativu, která uspokojí jeho základní potřeby, kterými jsou zpravidla přehrávání hudebních skladeb na konvenčních médiích (CD a USB Flash) s možností jejich mixu. Dalším nárokem je připojení mikrofonu a integrace do hudebního systému, který “hraje” zákazníkům i ve chvíli, kdy neprobíhá nějaká akce či párty. Přesně na tuto skupinu koncových klientů se tentokrát zaměřila firma, která je jednou z nejdéle působící na DJ trhu, produktem, který nese označení CDMIX USB. Už samotný název napovídá, že se jedná o CD přehrávače i s USB rozhraním a mixážním pultem. Takovému systému se říká konzole a její výhodou je samozřejmě to, že vše potřebné pro mixování muziky se slovním projeven je integrováno v jednom zařízení a odpovídá dnes trendovému označení Plug-n-Play.Tedy zastrč a hraj.Tím je myšleno, že se stačí pouze výstupním audio kabelem připojit do výkonového aparátu, zapnout napájení a hrát. Jak tedy Numark konzole funguje?

Popis zařízení

Jak už bylo naznačeno, jedná se o systém All-in-One, tedy o dva CD-USB přehrávače a mixážní pult. Z hlediska signálových zdrojů nejsme omezeni pouze na ty dva zmíněné, ale lze využít i externí. Jedná se až o dva mikrofonní vstupy, kdy jeden z nich je možné přepnou do režimu linkového vstupu. Aktuální informace o přehrávaných skladbách jsou zobrazeny na jednoduchých LCD zobrazovačích s modrým podsvícením. Všechny knoflíky jsou umístěny na horní sklopené desce. Zadní strana patří konektorům pro napájení a pro signály. Zpředu jsou umístěny vysouvací CD mechaniky se systémem odolávajícím otřesům.

Ovládací prvky a jejich funkce

Začneme tou nejpodstatnější částí a to jsou dva přehrávače. Každý z nich má samostatný displej z tekutých krystalů s modrým podsvícením a bílým textem. Ukazují uběhlý či zbývající čas (Elapse / Remain) - přepínaný knoflíkem TIME, název skladby nebo souboru MP3, číselně index skladby/adresáře a jejich celkový počet, rychlost v BPM a aktuální zrychlení nebo zpomalení tempa v procentech. Pro volbu zdroje skladeb slouží tlačítko Source, který vybírá z jednoho ze dvou USB vstupů, nebo z příslušné CD mechaniky (nelze navolit “sousední”). Aktuální výběr je indikován jednou ze tří červených LED diod. Procházet mezi adresáři lze rotačním enkodérem v levém horním rohu s možností potvrzení výběru stiskem (pro odchod o úroveň výše slouží tlačítko vedle enkodéru). Samotné přehrávání se ovládá podsvícenými tlačítky PLAY/PAUSE a CUE. Pro vytvoření smyčky (funkce LOOP) slouží tlačítka IN/OUT. RELOOP nám pomůže se do opuštěné smyčky znovu vrátit. Je-li opakování aktivní, všechny tři tlačítka blikají a na displeji svítí nápis RELOOP. Rychlost přehrávání lze měnit tahovým potenciometrem, umístěným zprava od zobrazovače. Jeho rozsah je možné volit v intervalech +/- 4, 8, 16 a 100 procent (tlačítkem se symbolem %). Aktuální výběr zobrazuje příslušná červená LED, jedna ze tří, nebo všechny tři naráz pro 100%. Dočasné zrychlení, nezbytné k tomu, aby se daly dvě skladby spolu sesynchronizovat, můžeme provést buď tlačítky +/- PITCH BEND, nebo malým JOG-WHEEL kolečkem na levé straně od LCD. Tempo lze dále “naťukat” tlačítkem TAP. MASTER TEMPO je již klasická funkce, která zachová výšku tóniny přehrávané skladby i při změně rychlosti. Efektová jednotka je dalším elementem pro ovlivnění přehrávání. Jejich chování se mění právě již zmíněným JOG-WHEEL kolečkem. Pokud je aktivní SERACH, pohybujeme se zrychleně v rámci skladby. SCRATCH simuluje chování vinylové desky, REVERSE spouští zpětný chod a BRAKE postupné zastavování či spouštění (musíme samozřejmě zmáčknout PLAY-PAUSE).

Návaznost jednotlivých přehrávaných skladeb můžeme určovat buď v režimu po jedné (SINGLE), nebo postupně za sebou (CONT.) a nebo lze naprogramovat sekvenci v režimu PROGRAM. Tuto funkci si jistě mnozí z vás pamatují z Hi-Fi CD přehrávačů.

Mixážní pult má několik kanálů a uprostřed hlavní LED indikátor vybuzení spolu s CROSS-FADERem. Kanály přehrávačů označené jako 1 a 2 mají třípásmový ekvalizér (BASS-MIDD-TREBBLE), nastavení citlivosti (GAIN) a míchací hlasitost nastavitelnou tahovým potenciometrem. Na levé straně jsou další dva, řekněme doplňkové kanály, určené pro mikrofon, nebo jeden z nich volitelně pro linku. Mají opět voliče GAIN, ale tentokrát pouze dvoupásmový ekvalizér, pro každý kanál zvlášť. Naopak na pravé straně je MASTER s volbou provozu MONO-STEREO a modul pro sluchátka s řízením hlasitosti a výběru signálu (CUE – příposlech, nebo PGM - hlavní výstup). CUE, jako volba příposlechu, má tlačítko se symbolem sluchátek pod každým ze čtyř kanálů.

Zkráceno. Plnou verzi najdete na portálu DJforum.cz. Autorem recenze je Václav Klouda.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře