logo Disk

Recenze: Studiologic SL88 GRAND MIDI keyboard s 88 klávesami a výbornou kladívkovou mechanikou

O klaviatuře Studiologic SL88 GRAND muzikantským éterem koluje, že se velmi přibližuje klasické kladívkové mechanice. Že i náročný hráč bude spokojen. Je to ale pravda? Je pružná? Dostatečně těžká? Jak odskakuje? A jak jsou na tom MIDI rozhraní a ovladače? Čtěte recenzi odborníka Milana Kopeckého.

Kategorie: Studio - Recenze | Pódium - Recenze
Muzikus | 30. září 2016

Každý elektrický klávesista, pokud má alespoň elementární klavírový základ, jistě touží po mechanice, která se dřevěnému klavíru hodně podobá. Rozhodně zapomeňme na všechny plastové mechaniky, kterých se sice nechci dotknout, ale do dřevěné klávesy s tou správnou odezvou mají na míle daleko. Výrobci hudebních nástrojů jsou si toho už dlouhé roky vědomi, a jak klesá cena vší elektroniky, instrumenty nevyjímaje, tak si takovou dřevěnou mechaniku může dnes koupit skoro každý. Mám před sebou novinku od Studiologicu SL88 GRAND.

Těžká krabice

Dřevo bývá těžší než plast, to je fakt. Proto také krabice s SL88 byla řádně těžká. Moje radost z možnosti testování ale byla tak veliká, že mi to ani nevadilo. A ty pocity jistě znáte: Když si domů přinesete nový nástroj, jde všechno stranou. SL88 je taková příjemná nudle se skutečně parádním designem, má klávesy povrchu slonové kosti s nejvyspělejší mechanikou Fatar TP/40 Wood. Velký barevný displej je uprostřed, stejně tak konektory. Osobně používám stojany tipu „šťopka“ (např. Ultimate) a konektory mám raději na levé straně, ale stalo se. Na hlavním panelu najdeme ještě trojici joysticků - ovladačů s volitelným nastavením.

De facto celý nástroj, respektive jeho nastavení, můžeme provádět přes počítač, slouží k tomu software zvaný SL Editor. Stáhneme ho ze stránek výrobce.

Design nástroje mě skutečně dostal, celou dobu tady přemýšlím, kde vzít ty peníze a koupit si ho. Líbí se mi relativně drobné provedení, které se lehce vejde do auta. Na webu studiologic-music.com se dočtete ještě o volitelném příslušenství - magnetech, pomocí kterých přichytíte k hlavnímu panelu SL88 třeba notebook nebo cokoli podobného. Kde se takové magnety shánějí, jsem ale nezjistil. Třeba si to Italové schovávají jako dárek, jen nevím, k jakému výročí. Každopádně podobným způsobem se bude instalovat i notový pult, který také není běžnou součástí dodávky.

Klaviatura - základ pořádného klavíru

V podstatě si každý z nás může prolistovat internetové obchody s hudebními nástroji a zjistí, že se výrobci předhánějí v tom, kdo svou - většinou plastovou - mechaniku nazve sofistikovaněji. Běžně čteme: pro pocit klavírní hry, kladívková mechanika, klavírní mechanika apod. Nalijeme-li si čistého vína, tak skutečná kladívková mechanika je pochopitelně pouze v mechanickém nástroji, kterým je klavír/pianino. Nicméně dobře, chápu, že jakákoli tužší, těžší a vyvážená mechanika může v hráči vyvolávat pocit, že hraje na klavír. Pokud si ovšem k takovému nástroji sedne ortodoxní klavírista, tak se obávám, že svou lásku ke klasice dá svému okolí najevo.

Byly doby, kdy nástroj s dřevěnou klaviaturou vážil víc než 30 kg a stál hromadu peněz. Naštěstí se časem snížily obě hodnoty, a tak si pořádně může zahrát v podstatě každý.

Přijďte si zahrát na SL88 Grand

Vyzkoušejte si precizní zpracování i vyjímečný pocit, jako byste hráli na koncertní klavír. Na Studiologic SL88 Grand si můžete zahrát na kterékoli z těchto vybraných pordejen:
PETROF Pianosalon Praha | Kytary.cz Praha (Modřany) | MusicCity Praha | Audiotek Brno | CMI Hradec Králové | Muzikant.cz Ostrava | Muziker Bratislava | Melody Žilina

Výjimkou jsou mechaniky s dřevěnými klávesami, které jsou hmotnostně těžké, mají masivní konstrukci pod každou klávesou, a srovnáme-li reálně mechaniku klavíru (v mém případě pianino a menší křídlo Petrof a Petrof), tak jsme téměř na svých hodnotách. Dle mého oka, respektive prstu, je ta klavírní mechanika asi o gram těžší než mechanika TP/40 Wood u SL88.

Klávesy u SL88 velmi příjemně odskakují, reagují přesně a rychle i při svižnější hře. Nástroj i přes drobnější konstrukci vypadá z pozice hráče velmi sebevědomě. Mechanika reaguje zhruba stejně po celé své délce. Pochopitelně se nechají nastavit různé druhy citlivosti, tvrdosti, to vše v softwaru SL Editor nebo přes displej. Školený klavírista může mít v krajním případě pocit, že skutečné forte je třeba z kláves doslova vymlátit, počítáme-li ale s akustickou oporou aparatury, tak tyto pocity asi mít nebudeme.

Recenze: Studiologic SL88 GRANDKlaviaturu Studiologic SL88 Grand otestoval také Jiří Neužil. Přečtěte si jeho recenzi na DISK Magazínu nebo na portálu MUSICstage.cz.

Ovládání v porovnání s předchůdci

Koncepcí vychází SL88, dovolím si říci, z modelu Studiologic Numa Nano. Numa má mechaniku TP100 (oblíbená soft klavírní mechanika použitá v nástrojích Kurzweil atd.), má ale podobné možnosti, co se možností ovládání týká. SL88 má ale nesrovnatelně modernější způsob ovládání, skutečná tlačítka, zatímco u Numy jsou takové zvláštní dotykové plochy, které reagují citlivě na prsty hráče. Nespornou výhodou SL88 je možnost ovládat vše pomocí již zmíněného softwaru SL Editor.

Numa Nano má klasická kolečka (pitch, modulation), SL88 GRAND má trojici joysticků, u kterých je možné nastavit různé funkce. Stick 1 je od výrobce pitch bend, stick 2 je modulace a stick 3 funguje aktuálně jako třetí pedál od klavíru, tedy zatmí zvuk, kladívka v tu chvíli (v případě piana) netlučou přímo do strun.

Pro časopis Muzikus 2016/02 napsal Milan Kopecký.

Možná spojení

SL88 můžete připojit k jakémukoli nástroji, který má MIDI, a nebo k počítači. U počítače je to poměrně jednoduché, USB konektor je přítomen, zatím se neodstěhoval do Humpolce. K dispozici máme 2x MIDI out, 1x MIDI in. Lze tedy připojit jakýkoli modul, další klávesy. SL88 pracuje se zónami, můžeme tedy připojit i více nástrojů současně.

Přemýšlím o nástroji, ke kterému bychom potřebovali využít možnosti bohatého MIDI nastavení. Jsou to třeba především v zahraničí oblíbené moduly Ketron řady SD (SD1000, SD2), moduly značky MEB atd. Ty totiž potřebují mít nastavené číslo presetu, hodnoty LSB, MSB apod. Pomocí SL88 můžeme ovládat rovněž různé efektové jednotky, využití je velmi široké.

Osobní dojem

Sice nemám rád klasická obchodní klišé, ale troufám si říci, že v případě SL88 je dobrý poměr ceny a výkonu. Za dobré peníze dostanete výbornou mechaniku. To, že má nástroj některé drobné neduhy, to je fakt, klaviatura, která bývá tím hlavním důvodem přemýšlení o koupi, to myslím převálcuje. Ale je to můj vlastní názor.

Info:

Studiologic SL8 Grand je MIDI keyboard s 88 klávesami. Cena je 23 390 Kč.

Plusy:

  • výborná klaviatura
  • parádní design
  • univerzálnost

Mínusy:

  • umístění konektorů
  • patrně dočasná nemožnost koupit příslušenství (magnety)

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura: 88 kláves, Fatar TP/40 Wood
Konektory: MIDI 2x out, 1x in, USB, napájecí konektor, 4x pedál
Ovládání: barevný displej s tlačítky, popř. SL Editor (software)
Další ovládání: 3x stick (pitch bend, modulace, volitelný)
Rozměry: 126 x 31 x 11 cm
Hmotnost: 20,8 kg
Příslušenství: napájecí trafo, sustain pedál, stručný manuál, CD

Koukněte také na video, ve kterém známý tvůrce hudby pro filmy a seriály Ty Unwin ukazuje, proč má rád Studiologic SL88 Grand.

     
     
  Kde koupit Studiologic SL88 Grand?  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Pavol Behún

Pavol se dlouhodobě věnuje vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako zkušený a dlouholetý kytarista a producent má k těmto produktům velmi blízko.

Kontaktovat jej můžete na studiologic@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře