Už po prvním preview videu Native Instruments na jejich nový produkt, hardwarový mix, jsem byl jedním z mnoha, kteří byli zvědaví, jaký bude první počin na poli pro NI zatím neprozkoumaném. Native Instruments se po letech, kdy se zabývali jen softwarovým řešením pro djs a po úspěších na poli kontrolérů s Traktor Kontrol S2 a S4, vtrhli na trh pro djskou scénu nejdůležitější. Po spolupráci s firmou Pioneer na mixu DJM-T1 uvedli vlastní řešení, které se má stát srdcem setupu každého dje, který zůstává věrný gramofonům nebo CD playerům. Traktor Kontrol Z2 se začal prodávat 1. listopadu a já měl díky společnosti DISK Multimedia, s.r.o. unikátní příležitost vyzkoušet si mix Kontrol Z2 jako jeden z prvních v České republice.
Trochu jsem se obával kvality mixu, Native Instruments totiž do této doby mají zkušenosti jen s výrobou kontrolérů, ale veškeré obavy ze zpracování zmizely ihned po vybalení z krabice. Kontrol Z2 je poctivý kus hardwaru, na dvoukanálový mix poměrně velký. V porovnání s mými mixpulty Vestax PMC05ProSL a Rane Sixty-One je o dost rozměrnější, což je hlavně způsobeno cue point tlačítky a ovládáním efektů po obou stranách mixu. Mix je také dost těžký, skoro jako 4 kanálový mix, a robustní.
Nejdříve jsem se zaměřil na standartní prvky mixu, korekce, šavle a crossfader. Korekce mají pěkně tuhý chod s lockem uprostřed a fungují do „full kill“. Šavle jsou na můj vkus poměrně tuhé, osobně mám raději lehčí chod. Jako turntablistu mě samozřejmě nejvíc zajímal crossfader. Byl jsem zvědavý, jak kvalitní bude nové provedení Innofaderu ve verzi Mini. Osobně mám nainstalovaný Innofader Pro ve svém Vestaxu a musím říct, že tento crossafader předčí v mnohém crossfadery z mixů Rane. Innofader Mini bohužel neumožnuje nastavení cut-in (pozice crossfaderu, při které má začít nastupovat zvuk z druhého kanálu), tak jako verze Pro, ale defaultní nastavení, které je cca kolem 1,5 mm, je dostatečné. Crossfader má krásně lehký chod a mezi prsty působí, jak kdyby neměl žádnou váhu.
GALERIE: DJ Mike One & Traktor Kontrol Z2
Cue point tlačítka jsou výborně zpracovaná, mají gumový povrch a jistý stisk, odezva tlačítek je naprosto okamžitá. Pokud měl někdo v rukách Maschine, ví, o čem mluvím. Tlačítka jsou sice menší, ale bez problémů s nimi jde dělat cue point juggling. Nad tlačítky umístěný encodér ovládá loopy. Otočením se vybírá délka loopu, která se zobrazuje na displeji umístěném nad každou z šavlí. To je výborné, není totiž vůbec nutné sledovat displej notebooku. Stiskem enkodéru se loop aktivuje nebo deaktivuje.
Na mixu je také umístěno ovládaní efektů. Na obou stranách mixu je vždy dry/wet knob, tlačítko pro zapnutí efektu a knob pro sílu efektu, který má lock pozici uprostřed. Toho využívají nové efekty, které jsou součástí Traktor 2.6, updatu vydaného společně s uvedením mixu Kontrol Z2. Nová sada efektů je uzpůsobená tak, že „nula“ efektu je uprostřed a otočením do levé nebo pravé strany lze docílit jiného zvuku efektu. Další novinkou je možnost zvolit si post-fader efekt. Toho využívám například při použití echa, kdy stáhnu šavli a zvuk pomalu dozní v echu.
Co mě překvapilo nejvíce je vestavěný USB hub na zadní části mixu. Jsou zde dva USB konektory, kterých lze zapojit další MIDI kontrolér anebo dokonce USB disk. Trochu jsem se bál možných výpadků zvuku při připojení dalších kontrolérů a současným přehráváním z Traktoru. Vše je však bez problémů, vyzkoušel jsem Novation Dicer a Akai LPD8 společně a Traktor přehrával zvuk stále bez jediného zaškobrtnutí či výpadku.
Traktor Kontrol Z2 musím každému doporučit, jde o opravdu výhodnou koupi. V ceně lehce pod dvacet tisíc získáte kvalitní mix, midi kontrolér, zvukovou kartu, dvs systém a usb hub. Pokud porovnám toto s konkurencí, musely byste utratit přinejmenším dva a půl krát tolik.