logo Disk

Jaké to bylo na NAMM 2024? Po odmlce opět nabitý novinkami, až se někdy tajil dech

NAMM (National Association of Music Merchants) je největší a nejprestižnější veletrh hudebních nástrojů a technologií na světě, který se každoročně koná v Anaheimu (poblíž Los Angeles) v Kalifornii.

Kategorie: Co se děje - Události
DISK | 9. února 2024

Letos se uskutečnil od 18. do 21. ledna a přilákal více než sto tisíc návštěvníků a více než dva tisíce vystavovatelů z celého světa. My jsme tam byli také a přinášíme vám naše postřehy a dojmy z tohoto jedinečného zážitku.

Byla to již naše třetí návštěva NAMM, nyní jsme se ovšem vraceli po delší odmlce kvůli pandemii koronaviru, kdy obdoba veletrhu probíhala pouze virtuálně. O to větší byla naše očekávání a neubránili jsme se ani klasickému srovnávání, jak „dřív bejvávalo líp“. To by ale nebylo fér k letošnímu ročníku, jenž byl opět nabitý novinkami, které nám nejednou vyrazily dech.

Oproti předchozím ročníkům jsme přesto zaznamenali několik rozdílů a změn, které odrážely aktuální situaci a trendy v hudebním průmyslu.

NAMM vždy doprovázela obrovská návštěvnost, kolem stánků bývaly neprostupné hloučky lidí, to vše bylo protkáno veletržní hlučnou atmosférou, kdy se ozvěny testujících kytaristů, předvádějících svou poslední nadrcenou verzi Stairway to Heaven, mísily se zvukem dvoušlapky z opačného konce výstavní haly, to vše doplňovala DJská sekce za všudypřítomného šumu horlivě diskutujícího davu prodejců, distributorů, novinářů a kolemjdoucích.

Letos bylo lidí citelně méně, a to jak mezi návštěvníky, tak mezi vystavovateli. Chyběli i velcí tahouni z oboru, jako jsou značky Fender, Gibson, Paiste, Zildjian, PRS, Universal Audio… Stánky těchto výrobců patřily historicky k nejpopulárnějším, nejnavštěvovanějším na NAMM a lákaly hlavně také hvězdné hosty (o které ovšem ani letos nebyla nouze). Zda se letos tito výrobci rozhodli neúčastnit z důvodu úspory nákladů, či neměli aktuálně co nového nabídnout, netušíme. Díky sociálním sítím a online obchodům mají značky dnes již nové možnosti, jak prezentovat své produkty a komunikovat se svými fanoušky a zákazníky.

Možná také proto jsme zde viděli mnohem více influencerů, youtuberů a bloggerů, kteří natáčeli videa, dělali rozhovory a živě streamovali své světonázory, a to jak mezi návštěvníky, tak i na postu hlavních hvězd – z velké části tyto tváře internetu zastupovaly klasické „rockové“ hudební osobnosti.

Pro nás to každopádně znamenalo větší klid a čas na průzkum novinek a navázání hlubších kontaktů s novými zajímavými výrobci, které bychom pro vás rádi přibrali do portfolia, aby ani český muzikant či zvukař nezůstal pozadu a měl k dispozici kompletní servis a zastoupení těch nejzajímavějších a nejinovativnějších značek z oboru.

Kdo z vystavujících překvapil?

Letos nás příjemně překvapila značka Pioneer Dj, která měla možná největší a nejatraktivnější stánek veletrhu. Vedle svých mixážních pultů, kontrolerů a DJ konzolí představili její zástupci také nové monitory, sluchátka a bezdrátový PA systém WAVE EIGHT.

Dalším velkým a příjemným překvapením byla prezentace společnosti Warm Audio, která na sebe upoutává stále větší pozornost a ve světě profesionálního zvuku má již bezpochyby prestižní postavení. Největší novinkou zde byl nový opto‑kompresor WA‑1B, jenž vychází ze skandinávské legendy – kompresoru Tube‑Tech CL1B, který „uslyšíte“ na nespočtu nejslavnějších světových hitů. Kompresor jsme si mohli osahat, kompletně vyzkoušet, nahlédnout do vnitřností (jedná se o ruční výrobu)... Prezentace se ujal samotný zakladatel společnosti Bryce Young. Opravdu působivé.

Heritage Audio doslova ohromili novou zvukovou kartou i73 PRO, ve které odkaz na klasické analogové konzole a zlatý věk zvuku spatříte už na první pohled. Karty umožňují skutečný analogový zážitek díky vestavěným transformátorům typu 73. Zvukové karty této řady naleznete už nyní na našem e‑shopu a brzy se dočkáte i prvních testů.

ESI Audio představili celou řadu svých cenově dostupných studiových monitorů s vynikajícím zvukem.

Také společnost Cerwin‑Vega přivezla kompletní novou řadu jak aktivních, tak pasivních studiových monitorů, reproduktory pro domácí poslech a profesionální audiofilskou hi‑fi řadu. Musíme říct, že se jedná o opravdu hezké a kvalitní produkty. Společnost Cerwin‑Vega jsme v posledních letech trochu opomíjeli, ale s tím je konec. Nové produkty nás velmi zaujaly a věříme, že si najdou mnoho příznivců i v řadách našich zákazníků.

Artesia přivezla opravdu krásná digitální piana a keyboardy všech možných velikostí a typů – od těch základních pro začínající hráče až po profesionální plně vybavené nástroje. Moc se nám líbil design a zpracování těchto nástrojů.

Pokud jde o „wow efekt“, ten si jednoznačně nejen za nás odnáší společnost Elysia se svým novým channex|studio. Jedná se o neuvěřitelně všestranný analogový channel‑strip určený pro nahrávání a mixování zvuku. Vše začíná špičkovým mikrofonním předzesilovačem, který pak následuje analogový dynamický ekvalizér, kompresor, saturační jednotka, ovladač pro uložení a vyvolání až 24 presetů, to vše je zakončeno sekcí pro přesný monitoring. Inženýři v Elysii se zabývali každičkým detailem. Vypracovali dokonce samostatnou studii pro ergonomii a velikost ovládacích knobů, aby uživateli poskytovali zcela přesné a pohodlné nastavení. To je pro Elysii typické – zkrátka vše musí být a vlastně vždycky je perfektní. Channex|studio je zatím naprostou novinkou uvedenou teprve na letošním NAMM, ale věříme, že o ní v brzké době budeme moct přinést více informací a uživatelských recenzí.

Jako zjevení byly pro americkou odbornou veřejnost švýcarské monitory a aktivní basové absorbéry (pasti) společnosti PSI. Jejich kompletní produktovou řadu naleznete také na našem e‑shopu a o jejich kvalitách jsme vás již mnohokrát informovali v našich recenzích. Dnes se s nimi setkáte i v několika předních českých nahrávacích studiích.

… a takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Veletrh se jako každý rok jen hemžil opravdu zajímavými výrobky a zanechal v nás silné dojmy.

Nejprodávanější produkty

Zajímavé bylo také uvedení nejprodávanějších produktů roku. Zde s velikým přehledem zvítězil kytarový pedál TONEX od společnosti IK Multimedia. Jedná se o pokročilý modelingový stompbox nabízející simulaci kompletního kytarového rigu (široká paleta nejslavnějších zesilovačů, efektů, kytarových reproduktorů a boxů, a dokonce i mikrofonů, kterými byste svůj reálný zesilovač ve studiu snímali). To vše za bezkonkurenční cenu ve srovnání s nejznámějšími konkurenty.

TONEX pedál získal velkou popularitu i u nás a od mnoha našich recenzentů a produktových specialistů obdržel tu nejvyšší známku.

Více o TONEX Pedal

A další pomyslný zářez na pažbě má opět společnost IK Multimedia, a to se svou řadou profesionálních studiových monitorů z řady iLoud Precision. Poptávka ve světě několikanásobně převyšuje kapacity společnosti na výrobu, proto jsou tyto monitory nedostatkovým zbožím. Jejich předností je kalibrační DSP jednotka a software nabízející pokročilé funkce pro eliminaci špatné akustiky poslechové místnosti, simulaci několika nejslavnějších monitorů a další individuální nastavení. Zde si musíme trochu posypat hlavu popelem, protože přesto, že monitory již nějaký ten čas máme skladem a k otestování, stále se nám nepodařilo přetlumočit našim zákazníkům kvalitu a nesporné přednosti těchto opravdu špičkových a v mnohém revolučních modelů. Tady musíme opravdu přidat.

Více o iLoud Precision

Inovátoři letošního ročníku

Nemůžeme opomenout ani nejnapínavější kategorii, jíž jsou ti nejzajímavější inovátoři tohoto roku. A my můžeme prozradit, že na některé z nich se můžete těšit také nově v našem portfoliu.

In‑ear systémy 3DME společnosti ASI Audio jsou opravdu revolučním výrobkem, který ocení profesionální muzikanti využívající právě in‑ear poslech pro svou živou produkci. Jistě znáte ten divný pocit plochého, „chudého“ a vlastně dost sterilního zvuku vašeho nástroje, tak jak se k vám prostřednictvím in‑earu dostane. Zvuk je kompletně plochý bez jakékoliv ambience, kdy jste absolutně odtrženi od okolního prostoru. Tyto revoluční in‑eary ovšem obsahují miniaturní mikrofon snímající právě prostorový zvuk kolem vás – ať už zvuk sálu, emoce a projevy publika, nebo tlak vaší kytary z reproboxu za vámi, který si libovolně můžete přimíchávat k vašemu poslechu. Získáte tak přesný a ničím nerušený poslech, jak jste na něj z in‑earu zvyklí, ovšem vše je zde prostorové a přirozené pro vaše ucho. Za tímto produktem stojí odborné studie audiologů a už nyní je najdete v uších slavných umělců, jako je například Dennis Chambers, Coldplay, Béla Fleck, Radiohead, Kanye West, …

Závěrem bychom ještě rádi zmínili značku Efnote, což je prestižní výrobce elektronických bicích souprav. Můžeme říct, že se jedná o profesionální alternativu ke klasickým výrobcům těchto nástrojů (Roland, Yamaha a Alesis). Dnes již mnoho studiových hudebníků a producentů pro své nahrávky dává přednost elektronické soupravě, ať už kvůli variabilitě, kdy na své bicí můžete tzv. pověsit v podstatě jakýkoliv zvuk, který si žánr/skladba žádá, ale samozřejmě jsou to i v podstatě nulové nároky jak na akustiku studia, tak i odhlučnění. Bicí sady Efnote na nás zapůsobily jako skutečná špička v oboru a jejich sestavy jsou již na první pohled a dotek tak trochu z jiného světa. Myslím, že naši náročnější zákazníci se mají skutečně na co těšit.

Co dalšího nás zaujalo?

Samozřejmě ke každému prestižnímu hudebnímu svátku patří i známé tváře a ani letos zde nechyběly. Vedle již zmiňovaných současných hvězd internetu a regionálních amerických hvězd, kolem kterých se shlukovaly nemalé houfy fanoušků, jsme zde narazili i na opravdu velké světové interprety, jako je Stevie Wonder, John Petrucci, Jordan Rudess, Jesus Molina, Georgre Benson a tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Nutno říct, že jsou zde všichni dobře naladěni, a když máte štěstí a odchytíte nějakou z hvězd někde stranou, nemají problém s vámi prohodit pár slov, vše je nenucené a uvolněné. To k NAMM patří, a i proto se sem rádi vracíme.

Nechyběli zde a radost nám udělali i čeští výrobci jako Bastl Instruments, zabývající se výrobou modulárních syntezátorů a sekvencerů, kteří na veletrhu představili svůj nový modul Kompas.

Furch Guitars – rodinná firma specializující se na výrobu akustických kytar a baskytar. Zde představili svou novou modelovou řadu Red Plus a aktuální modely stávajících řad.

A nechyběl zde ani legendární výrobce koncertních klavírů Petrof.

Jistě se zde objevili i další výrobci, které neradi opomíjíme, ale v ohromném počtu vystavovatelů a pracovních schůzek jsme zkrátka nebyli schopni navštívit a vidět vše.

Musíme zmínit také české kolegy z řad prodejců, distributorů a novinářů, s nimiž se na veletrhu také vždy rádi setkáme, neboť občas z toho vznikají zajímavé spolupráce ve prospěch vás, našich zákazníků. I letos se něco chystá.

Jako perličku závěrem můžeme ještě uvést, že už na cestě do Los Angeles jsme sdíleli let s kytarovým mágem a hvězdou YouTube Jackem Gardinerem, kterého jsme ještě v letištní hale neváhali oslovit a ujistit se tak, že jsme na správném letu. :-) Už to samotné bylo milou předzvěstí této výjimečné akce, na niž se jistě zase rádi vrátíme i v nadcházejících ročnících, abychom pro vás měli ty nejčerstvější novinky.

Přečtěte si také:

Heritage Audio – procesory k nakousnutí

Značka Heritage Audio odstartovala svou dráhu studiovými procesory a preampy s topologií Neve. Během více než 10 let postupně začala vyvíjet i své modely založené na obdobné konstr…

Artesia Pro: spolehlivý partner na pódiu i ozdoba dětských pokojíčků

Vyrábí skvělá digitání piána do učeben, na jeviště i nástroje pro děti a to v různých barvách. Její miniaturní řídící klaviatury Xkey jsou oblíbeny mezi producenty elektronické hud…

Elysia

Relativně mladá německá firma se za svou existenci stala synonymem špičkových analogových procesorů nejvyšší kvality. Už při svém založení v roce 2006 si vytkla ambiciózní cíl: Vyt…

Historie a příběh značky Warm Audio

Příběh společnosti Warm Audio byl již převyprávěn v různých rozhovorech a v rozmanitých podobách diskutován na internetových fórech. Chtěli jsme však příběh a historii značky přibl…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře