logo Disk

Komplete Audio 1 a 2, aneb v jednoduchosti je síla! Jaké jsou první dojmy z testování novinek Native Instrumetns Komplete Audio 1 a 2?

Produktový specialista značky Native Instruments Martin Peřina se pustil „ohledání“ novinek z dílny tohoto německého výrobce. Prozradí nám, co můžeme za jejich skvělou cenu čekat a zda jsou opravdu, jak výrobce tvrdí, ideální pomocníci v domácím studiu či kdekoliv v terénu.

Kategorie: Studio - Recenze
DJ Cruz | 26. dubna 2019

Jak je poslední dobou v Native Instruments tak nějak zvykem, balí svoje produkty do EKO boxů z recyklovaného kartonu, což je nám samozřejmě sympatické. Řekl bych, že i velikost krabic se celkově dost zmenšila v čemž rovněž nevidím problém. Po pohledu do boxu, je vidět, že jsou sice zabaleny úsporně, nicméně tak, aby se audio kartám během transportu nic nestalo. Součástí jsou registrační kartičky, NI nálepky a bezpečnostní instrukce + nechybí USB kabel, který rovněž slouží na napájení obout karet (ne, adaptér opravdu nehledejte).

Moderní a minimalistický „back“ design je u produktů už dost dlouho NI standardem. Považuji za velké plus, že se NI soustředí zejména na funkčnost a nevymýšlí ohledně vzhledu svých produktů zbytečnosti. Méně je holt někdy více. Navíc myslím, že díky své jednoduchosti karty zapadnou všude a nebudou „rušit“.

Volume knob na horním panelu je jednou z největších předností obou zvukovek. Je podobně velký jako u staršího sourozence Komplete Audio 6, je jednolitý a celý z tvrzeného černého plastu, pevně zasazený do horní desky, která je ze stejného materiálu. Na horním panelu stejně tak najdeme 2x LED volume metr pro každý z obou vstupů a indikaci USB připojení k PC/MAC a indikaci zapnutí phantomového napájení (48V).

Obě verze zvukovky, tedy Komplete Audio 1Komplete Audio 2 se liší vlastně pouze v konfiguraci vstupů a výstupů – jinak je vše totožné.

KA1 nabízí 1x XLR mikrofonní vstup s 48V phantomovým napájením (pro kondenzátorové mikrofony), 1x 6,3 jack nástrojový/linkový vstup a cinch stereo linkový výstup. Oproti tomu KA2 disponuje 2x kombo XLR/TRS přepínatelným vstupem (linka/mikrofon) s phantom napájením a 6,3 jack stereo linkový výstupem. Obě karty pracují s rozlišením zvuku až 192kHz/24 bit, není ale samozřejmě problém nastavit frekvenci nižší. Karty pracují s Win10 a Mac OSX 10.12 a vyššími verzemi operačních systému.

Každá z karet nabízí samostatnou regulaci jednotlivých vstupů a rovněž knob k nastavení poměru vstupního a hostitelského signálu (z počítače). Nechybí rovněž sluchátkový 6,3 jack výstup s regulačním knobem.

Software

Obsahem je toho opravdu mnoho. Nutno podotknout, že CD nebo jiná média byste v balení hledali těžko. Vše se stahuje po registraci karty v účtu na native-instruments.com (potažmo v native access).

Ke stažení tedy najdete:

  • Ableton Live 10 Lite – populární DAW (možnost upgradu na vyšší verze Standard/Suite)
  • Maschine Essential (1.6GB knihovna samplů)
  • Replika – jednoduchý delay, tři algoritmy, rezonanční filtr
  • Phasis – klasický phaser obohacený o unikátní funkce
  • Monark – syntezátor, organický zvuk, jednoduché ovládání
  • Solid Bus Comp – virtuální compressor, sidechain, dry/wet funkce
  • Členství sounds.com (zatím nedostupné pro CZ)
  • 25EUR voucher pro nákup na webu NI

Ceny karet KA1 a KA2 jsou až neskutečné, tedy v kombinaci obsaženým SW. Levnější Komplete Audio 1 se prodává již za 2490,-Komplete Audio 2 sežene za 3290,-. Je třeba říct, že samotný SW, který je součástí, by samostatně vyšel o dost dráž.

Karty se perfektně se hodí na domácí nahrávání, pro muzikanty ale i hudební producenty. Stejně tak najdou své místo o vlogerů, podcasterů a lidí zpracovávajících video.

Za mě si nové zvukovky Komplete Audio 1 a Komplete Audio 2 rozhodně zaslouží palec nahoru.

Otázka však zní, dočkáme se i starší karty Komplet Audio 6 v novém kabátě?

Přečtěte si také:

Komplete Audio 6: nový box a obsažený SW

Native Instruments mění oblíbenou zvukovou kartu Komplete Audio 6. Novinkou je menší a výrazně kompatnějí box, který zabere méně místa. A zejména změna v přibaleném SW. Nově s kart…

Native Instruments: Komplete Audio 1 & 2

Zvukové karty Komplete Audio 1 a 2 jsou ideálními pomocníky pro domácí studio nebo jednoduchý záznam kdekoliv v terénu. Oba modely pracují ve vysokém rozlišení až 192 kHz/24bit, na…

Kde koupit Komplete Audio 1 a 2?

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře