logo Disk

Mix a mastering s procesory Heritage Audio Zkušenosti z praxe zvukového mistra Broňka Šmida

Zkušený dlouholetý studiový zvukový mistr a muzikant Broněk Šmid se rozhodl doplnit své nahrávací a postprodukční zvukové pracoviště o další analogové pomocníky, kteří jsou určeni zejména pro mix a mastering. Přečtěte si Broňkovy pocity, názory a zejména zkušenosti, které vznikly při práci nejen s těmito dvěma procesory během mixu i masteringu.

Kategorie: Studio - Recenze
DISK | 4. ledna 2022

Po zkušenostech s Portico II MPB od Rupert Neve Design jsem na své sběrnice zapojil dva další analogové adepty. Srovnávání processingu plugin a analogových zařízení je pro mě v současnosti velká výzva a díky DISK Multimedia jsem dostal možnost nově prozkoumat Symph EQ a kompresor HA-609A Elite španělské firmy Heritage Audio. Nejsem technicky příliš zdatný své zkušenosti popsat odborným jazykem, tak pouze dojmy a pocity.

Analog je prostě analog. Plug-iny se analogům určitě velmi dobře přibližují a svou roli jistě zastávají výtečně, výhodou je více možností nastavení, použití na více BUS, ale s hloubkou a měkkostí zpracování analogu se dle mého srovnávají jen velmi obtížně. Uznávám, že si nejsem úplně jistý svou objektivností, protože v hlavě mám tak nějak nastaveno, že kus železa s pečlivě vymyšlenými obvody musí prostě fungovat lépe než jedničky a nuly.

  • analog - měkkost, hloubka - pracuje tak nějak přirozeně, prostě Vysoké Tatry v nádherné viditelnosti, Tichý oceán ve své hloubce, koule, která nemá hrany.
  • pluginy - ve srovnání s analogem Nízké Tatry, Balaton, kostka s jasnou digitální hranou, ale naopak s větší možností využití. I když v mé práci jsou nezastupitelné, je pro mě slyšitelný rozdíl s jasným plusem pro analog.

Heritage Symph EQ zní velmi pěkně a hlavně se mi líbí možnost práce s přepínáním funkčností M/S, kdy chceš nezávisle zpracovávat strany a střed nahrávky, to je velmi pozitivní a účinné. EQ jde bez velkého hledání za představou, to, co chceš udělat, prostě slyšíš. V pluginech podobně pracují třeba Waves PuigTecEQA1, nebo pro mě lepší EQA1 od IK Multimedia. Tyto vnímám podobně, nicméně Heritage je tak nějak “laskavější”, výšky výškovější, basy basovější. :-)

Symph EQ je relativně nový produkt z dílny Heritage Audio. Jedná se o masteringový EQ s topologií Baxandall. Chová se velice přirozeně a hudebně, aniž by do zvuku přidával jakékoli nežádoucí artefakty. Kromě nastavení dvou nezávislých pásem jsou pro každý kanál k dispozici i LoCut a HiCut filtry s pevně danou strmostí 12 dB/okt a možností nastavení kmitočtu. Symph EQ může pracovat ve Stereo nebo M/S módu.

Koupit Symph EQ na shop.disk.cz

Heritage HA-609A Elite - docela jsem hledal, ale posléze musím konstatovat, že i silnější nastavení nepůsobí dusivým dojmem a zní příjemně. Na BUS, kde mám před výstupním mastrem komplet nabarvenou kapelu bez vokálů, funguje moc hezky s měkkostí a hlavně oproti pluginu cítím větší vzdušnost, hloubku a stejně jako Symph EQ dokáže jít krásně za představou. Pluginy podobného ražení, které na BUS podle situace používám (Alliance, SSL, FabFilter, Lurssen Mastering apod.), se dokáží velmi dobře přiblížit, ale nějak tam ty nuly a jedničky cítím.

HA-609A Elite je diode-bridge kompresor/limiter, který může fungovat ve stereu jako buss nebo master kompresor. Lze jej ale využít i jako dvou nezávislých kompresorů/limiterů s možností nastavení parametrů každého kanálu zvlášť. Kromě přirozeného zvuku je jeho předností snadné intuitivní ovládání a velice rychlé dosažení výsledku.

Koupit HA-609A na shop.disk.cz

U obou přístrojů chválím provedení, robustnost, materiál, ovládací prvky, které působí opravdu poctivě s pocitem, že jen tak něco nezničíš. S podivem jsou pro mě pouze zdroje, které bych u takto poměrně drahých mašin čekal v jiném provedení. Také si uvědomuji, že o proti pluginům mohou Heritage pracovat velmi omezeně, ale do mého racku tak nějak zapadly a vzhledem k tomu, že si občas nějakou tu radost udělat musíme, u mě i zůstanou.

Broněk Šmid

Další produkty Heritage Audio

Kdo je Broněk Šmid?

Hudebník, pedagog, producent, studiový zvukař. Po studiu na brněnské konzervatoři hrál ve formacích Výkřiky břich, Sledě, živé sledě, na hudebních školách vyučoval hru na dřevěné dechové nástroje, klavír, kytaru, bicí, hudební teorii, zvukovou tvorbu a multimedia.

Více se dozvíte na: https://broneksmid.cz/ 

Přečtěte si také:

Recenze: Heritage Audio HA-609A (audiozone.cz)

Kompresor je jedním z nepoužívanějších přístrojů pro zpracování zvuku. Snad kromě vážné hudby může být také vhodným tvůrčím prostředkem pro práci s jednotlivými nástroji, skupinami…

Rupert Neve Designs – Portico II MBP

Portico II MBP z dílny americké značky Rupert Neve Designs je jedinečný masteringový procesor pro finální úpravu zvuku nebo pro použití v podskupině jako BUS procesor. Kromě kompre…

Recenze: Heritage Audio - BritStrip (MusicTech)

Heritage Audio sídlí v Madridu, ale kořeny jeho nejnovějšího produktu, 1U rackového channel stripu, sahají až do Velké Británie. Na základě návrhů nedávno zesnulého skvělého Rupert…

Heritage Audio Motorcity EQ – klon naprosto kultovního přístroje

Kultovní studio šedesátých let v Detroitu – Hitsville – nedalo jen zvuk žánru Motown, nevytvářelo jen hity v oblasti klasického R’n‘B a soulu. Byly pro něj také zkonstruovány jedny…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře