logo Disk

Recenze: Heritage Audio - BritStrip (MusicTech) BritStrip od Heritage Audio je kompletní channel strip inspirovaný předzesilovačem a EQ Rupert Neve.

Heritage Audio sídlí v Madridu, ale kořeny jeho nejnovějšího produktu, 1U rackového channel stripu, sahají až do Velké Británie. Na základě návrhů nedávno zesnulého skvělého Ruperta Neve kombinuje BritStrip jednokanálový mikrofonní předzesilovač stylu 1073 s EQ a signální cestu doplňuje kompresorem diodového můstku.

Kategorie: Studio - Recenze
DISK | 23. července 2021

Stručně řečeno, je to ideální volba pro nahrávání vokálů, kytar, bicích a spousty dalších. Jeho pořizovací cena však není pro slabé povahy. Jak si tedy BritStrip stojí v porovnání s obdobnými produkty jiných značek?

Jednotlivé moduly

Vstupní část začíná mikrofonním předzesilovačem Heritage Audio 73JR, jehož vlastní vstupní a výstupní transformátory navrženy ve spolupráci se společností Carnhill jsou vyráběny ve Velké Británii. Vynikající kvalitě signálu napomáhá konstrukce se třemi zesíleními a ziskem 80 dB, tlačítky pro útlum úrovně o 20 dB PAD, obrácením fáze PHASE a možností volby vstupní impedance 1200 nebo 300 Ohm. Tak máte možnost zakulatit tón vintage dynamických nebo páskových mikrofonů. Pokud byste chtěli použít nástrojového D.I. vstupu, je na předním panelu k dispozici TRS 6,3 mm s diskrétním JFET obvodem hřejivé barvy, který je zařazen ještě před vlastním předzesilovačem.

Pro současný Re-Amping můžete signál vyvést přes samostatný THRU výstup. Signál na D.I. vstupu je detekován automaticky, tento stav indikuje zelená LED. Pokud v D.I. vstupu není nic zapojeno, BritStrip předpokládá signál na mikrofonním vstupu, na němž máte možnost přepnout citlivost na linkovou vstupní úroveň.

Dále je na řadě 3 pásmový EQ založený na klasické konstrukci Neve 1073. O krajní pásma se starají filtry typu HiShelfLoShelf s možností PEAK. Mezi nimi je středové pásmo s přepínáním šířky Q, což umožňuje buď ovládat širší pásmo, nebo naopak provádět chirurgické jemné zásahy v úzkém pásmu. Frekvence výšek můžete volit 10, 12 nebo 16 kHz (s možností přepnutí PEAK), nízké frekvence můžete nastavit na 50, 80, 160 nebo 300 Hz se strmostí 18 dB na oktávu. Rozsah frekvencí středního pásma je široký, od 360 Hz do 7,2 kHz. Jednotlivé frekvence jsou zvoleny citlivě a hudebně tak, aby umožnily prakticky cokoli; od jemného zesílení středů snare až po zkrocení přehnaně agresivního zpěvu. Samostatná horní propust umožňuje ořez nízkých kmitočtů na frekvencích 50, 80, 160 a 300 Hz.

Flexibilní kompresor

EQ je na konci opatřen vlastním regulátorem úrovně pro případ, že byste nechtěli používat kompresor. K aktivaci/deaktivaci kompresoru slouží tlačítko DYN/IN, které vám umožní dynamický modul „natvrdo“ obejít.

Kompresor vychází z vlastní Heritage Audio konstrukce použité u  Successoru a nabízí dynamické ovládání hlasitosti pomocí diodového můstku. Lze jej zařadit před nebo za EQ, čímž poskytuje velkou flexibilitu barevného i dynamického zpracování signálu.

Možnosti ovládání jsou standardní. Jeden dvojitý ovladač upravuje zisk GAIN MAKE-UP a kompresní poměr RATIO (s možnostmi od 1,5:1 až po 10:1), druhý ovladač nastavuje prahovou hodnotu THRESHOLD a čas uvolnění RELEASE. Pro ovládání času náběhu Attack neexistuje speciální prvek, ale pomocí tlačítka ATTACK FAST přepínáte mezi standardní rychlostí a velice rychlým záběrem. V manuálu nejsou uvedeny konkrétní časy obou těchto možností. Lze ale říct, že při zpracování vokálů i zvuků bubnů vykazují oba časy podstatný rozdíl. Zejména při kompresi perkusí a nástrojů s rychlými transienty.

Časy uvolnění RELEASE jsou zřejmě významnější, protože jsou regulovatelné v širším rozmezí (50 až 400 ms), aby emulovaly chování komprese ve stylu FET nebo VCA, a poskytují tak obrovské možnosti. Kompresor je vybaven flexibilním interním SideChain filtrem, který frekvenčně zpracovává signál pro detekci komprese. Kromě vypnutí SC. FILTRU máte možnost použít horní propusti s frekvencemi 80, 160 Hz a 5 kHz a pásmové filtry 800 Hz a 3 kHz. To ale ještě není zdaleka všechno; konektory na zadním panelu můžete využít pro smyčku send-return. Tak můžete kompresor BritStripu použít například jako de-esser.

Kompresor je také vybaven ovladačem BLEND, který umožňuje paralelní kompresi. Kromě nastavení poměru čistého a komprimovaného signálu je k dispozici i tlačítko ON, které umožňuje aktivaci prvku BLEND, aniž byste museli neustále měnit poměr. Velice chytře navržený doplněk.

Práce s BritStripem

S BritStripem je radost pracovat. Předzesilovač zní luxusně, a přestože nenese logo Neve, čerpá přesně z dědictví konstrukce 1073. Zvuk je otevřený a teplý, zdroje se stávají muzikálnějšími a BritStrip pracuje jako zvukový kouzelník. EQ je prostě úžasný. Zvukoví inženýři a producenti mají tendenci být při zpracování signálu opatrní, protože vědí, jak snadno se dá zvuku ublížit. Sekce EQ BritStripu ale opravdu umožňuje i větší zásahy a experimenty, aniž by se zvuk jakkoli deformoval. Zejména střední pásmo nepřidá nepříjemnou drsnost, a to ani při větších zesíleních; zdá se, že jeho křivky obklopují mikrofonní a linkové signály, aniž by se příliš snažily zásadně změnit jejich duši.

Kompresor je však hlavní devízou BritStripu. Paralelní komprese přímo v přístroji a flexibilní, velkorysé možnosti SideChain znamenají, že můžete výrazně přizpůsobit dynamickou odezvu zdrojových zvuků potřebám vaší produkce. A pokud máte obavy z nadměrné komprese už při náběru, můžete BritStrip použít i při mixu a využít precizně nastavených dynamických úprav při druhém průchodu signálu přes channel strip. BritStrip vám takto nabízí to nejlepší, čeho můžete využít. Předpokládá, že máte skvělý mikrofon, fantastického umělce a profesionální nahrávací prostor. A je připraven zajistit, aby byl veškerý ten úžasný zvukový potenciál zachycen, vylepšen a citlivě povýšen na úroveň skvělých světových skladeb a produkcí.

+ skvělá kvalita zvuku věrná hardwarovým přístrojům, které BritStrip inspirovaly
+ hřejivý zvuk EQ, který se k signálu chová hudebně
+ flexibilní komprese s ovladačem BLEND pro paralelní kompresi
+ pro náběry i zpracování linkového signálu při mixu

- uvítal bych větší rozsah Attack kompresoru
- vyšší cena

Tato kvalita má samozřejmě svou cenu a BritStrip je pro většinu lidí prémiovou volbou. Cena a kvalita však staví BritStrip na stejnou úroveň, na níž jsou další špičkové channel stripy, včetně některých od AMS Neve a Rupert Neve Designs. Rozhodující však je, že BritStrip je to nejlepší ve své kategorii a kvalitou zvuku je mnohem výše. Možná je to nejstručnější způsob, jak shrnout mé myšlenky: Za všechny jen jedna. Pokud potřebujete vysoce kvalitní channel strip, pak by BritStrip a channel stripy společnosti Neve měly být určitě mezi přístroji, které si vyzkoušíte. Cenou a funkcemi je mu nejbližší AMS Neve 8801 Channel Strip.

Je patrné, že každému detailu BritStripu byla věnována patřičná péče a bohatý, hřejivý, klasický zvuk je toho nejlepším důkazem; od začátku toku signálu až do konce. Flexibilita a kvalita zvuku řadí Heritage Audio BritStrip na vrchol hitparád nejen této cenové kategorie. Pokud vašemu uchu lahodí předzesilovače a EQ společnosti Neve, je BritStrip jejich naplněním. Navíc s přidanou hodnotou vysoce hudebního dynamického procesoru.

Základní vlastnosti

  • Carnhill transformátory na vstupu i výstupu
  • mikrofonní, linkový a nástrojový vstup
  • 80 dB maximální zisk
  • 3 pásmový EQ, výšky a basy s možností Peak
  • přepínatelný H.P. filtr induktorové konstrukce
  • diodový můstkový kompresor napodobuje odezvu FET a VCA
  • flexibilní vnitřní a vnější SideChain
  • Re-Amping nástrojů zapojených do D.I.
  • VU metr ukazuje výstupní úroveň nebo kompresi
  • krokové aretace ovládacích prvků pro snadné nastavení

Zdroj: https://www.musictech.net/reviews/studio-recording-gear/heritage-audio-britstrip-review/ 

Koupit BritStrip na shop.disk.cz

Heritage Audio na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

Rupert Neve Designs – Tape emulator 542

Pro všechny milovníky záznamu na magnetofonový pás je určen vynikající analogový emulátor magnetofonu 542 od Rupert Neve Designs. Vyrábí se ve verzi API 500 jako jednokanálový emul…

Rupert Neve Designs – Portico II MBP

Portico II MBP z dílny americké značky Rupert Neve Designs je jedinečný masteringový procesor pro finální úpravu zvuku nebo pro použití v podskupině jako BUS procesor. Kromě kompre…

Recenze: Heritage Audio - BritStrip (audiozone.cz)

„Tento přístroj je opravdu vynikající ve všech směrech. Equalizer je velmi skvěle koncepčně vyveden. Je velice jemný, muzikální, ale přitom dokáže se zvukem výtečně zahýbat.“ „Komp…

Rupert Neve Designs: 5034 - Newton Channel

Potřebujete, aby vaše náběry sólového zpěvu i nástrojů byly dokonalé? Chcete, aby vaše mixy zněly jedinečně?Dlouholetý světový leader ve vývoji profesionálních studiových procesorů…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře