logo Disk

Předzesilovač Rupert Neve Design RND 511 ušima Romana Šandora Skvělý preamp za skvělou cenu z toho nejlepšího chovu

Jak zní mikrofonní předzesilovač RND 511? Jaké má ovládací prvky? Zastavil se Mr. Neve v 70. letech, kdy vyvinul své nejslavnější přístroje, nebo to hrne dál? Chirurg Roman Masha Šandor se mu mrkne na zoubek.

Kategorie: Studio - Recenze
Roman "Masha" Šandor | 4. května 2017

MIC předzesilovač se Silk Texturou pro šasi serie 500

Pro kvalitní záznam v nahrávacím studiu potřebujeme nejen kvalitní mikrofon, ale i předzesilovač. Právě takový opravdu skvělý předzesilovač z dílny Ruperta Neve Vám dnes představím. Jedná se o mikrofonní předzesilovač RND 511 s přidanými funkcemi, určený pro montáž do šasi série 500.

Úvod:

Předzesilovač dorazil ve tvrdé kartonové krabici s barevnou fotografií, zabalený do fólie a usazený do polyuretanové pěny, která má zabránit poškození při transportu. Součástí balení byl manuál v angličtině a sáček se dvěma šroubky pro montáž do šasi. První čeho jsem si všiml, byly poškrábané boční plechy chránící elektroniku uvnitř modulu, ale v zápětí jsem si uvědomil, že je to vlastně od toho, jak modul při výrobě testovali a opakovaně ho zasouvali do šasi. Po zasazení do šasi škrábance stejně nejsou vidět a člověk má alespoň jistotu, že zařízení prošlo výstupní kontrolou a bude plně funkční.

Přední panel je masivní, v bílém provedení a tmavě modrým potiskem, všechny ovládací prvky dobře dostupné a přehledné. Na zadní straně je multi pinová patice pro zasazení do šasi.

RND 511 je tranzistorový předzesilovač třídy A s výstupním transformátorem, High – Pass filtrem a přidanou funkcí Texture. Vstupní část má tzv. TLA obvod (Transformer – Like - Amplifier) , což je vlastně jakýsi“virtuální“ transformátor. Ten známe již z jiných RND zařízení.

Popis předního panelu a funkce ovládacích prvků:

Celý přední panel je rozdělen do tří částí. První část shora obsahuje modrou LED POWER, která signalizuje aktivní stav modulu, červený dvanáctipolohový přepínač s 6 dB skoky od 0 – 66 dB zisku, potenciometr TRIM pro jemné doladění +/-6dB, osmi segmentový LED metr ukazující vstupní úroveň, podsvícené tlačítko 48V pro aktivaci fantomového napájení a nakonec podsvícené tlačítko pro otočení fáze.

Ve střední části modulu najdeme High-Pass Filter, který aktivujeme pomocí podsvíceného tlačítka HPF a potenciometr HPF, kterým nastavujeme frekvenci od 20 Hz až do 250 Hz. Pomocí tohoto filtru odstraníme nežádoucí spodní frekvence při nahrávání.

Ve spodní části je přidaná funkce TEXTURE. Aktivace této funkce opět probíhá pomocí podsvíceného tlačítka SILK a přimíchává se do signálu pomocí potenciometru TEXTURE. Pokud je tato funkce aktivována rozsvítí se tlačítko červenou barvou které signalizuje RED SILK. To pomocí potenciometru přidává do signálu vyšší harmonické a zvuk začíná být více brilantní a více přítomný. K tomu dochází díky sycení jádra výstupního transformátoru, a to tak že obvod SILK snižuje nežádoucí zpětnou vazbu na výstupu transformátoru.

RND 511 je tak schopen pracovat jako čistý předzesilovač nebo s přidáním SILK RED obvodu jako předzesilovač který Vám zvuk zabarví a to podle množství přidané Textury.

Závěr:

RND 511 nabízí zisk až 72 dB, a díky svým přidaným funkcím HPF a TEXTURE je to velmi univerzální mikrofonní předzesilovač s poutavým zvukem. Je zřejmé, že Mr. Neve se nezastavil v sedmdesátých letech, kdy vyvinul své nejslavnější přístroje. RND 511 je moderní mikrofonní předzesilovač s příchutí vintage ale s moderními vymoženostmi. RED SILK spolu spáskovým mikrofonem na akustickou kytaru a zpěv zní opravdu nádherně. Zpěv jsem zkoušel nahrávat i s mikrofonem Telefunken AR-51 a výsledek zněl opět výborně. Modul jsem používal spolu s šasim RND 6 a pokud by Vám nestačilo šest pozic tohoto šasi, právě se začalo vyrábět šasi pro moduly 500 s deseti pozicemi a označením RND 10. Tlustý, poutavý a přítomný zvuk a s pomocí TEXTURE jako když vše postříbříte. Skvělý preamp za skvělou cenu a navíc z toho nejlepšího chovu:-) Vřele doporučuji všem, kdo to myslí s nahráváním opravdu vážně. 

Přečtěte si také:

Rupert Neve Designs

Více než 80 let zkušeností s vývojem, návrhy a konstrukcí špičkových profesionálních studiových produktů se zúročují v neobyčejné zvukové i muzikální kvalitě. Produkty s označením…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře