logo Disk

Rupert Neve Designs: Shelford Channel

Představování značky Rupert Neve Designs a nestora, jehož jméno nese, by bylo nošením dříví do Athén nebo sov do lesa. Channel strip 5035 - Shelford Channel z vývojové dílny značky je jedním z vrcholů dlouholetého vývoje studiových přístrojů nejvyšší kvality. 

Kategorie: Studio - Reference
DISK | 15. prosince 2022

Spolu s jedinečným předzesilovačem obsahuje i pověstný diodový kompresor a skvěle hudebně fungující korekce. Je ideální volbou pro náběry zpěvu i nástrojů; dá se ale použít i při postprodukčních pracích. Jaké místo zaujal Shelford Channel ve studiu Karla Dřínka a jak si vzájemně padli do oka?

Vše to začalo před mnoha lety ve Frankfurtu nad Mohanem. Mezi mnoha „velkými“ firmami s velikou reklamou mne zaujal malý a nenápadný stánek s postarším pánem, který velmi klidně povídal o tom, co dělá a proč to tak dělá. Tenkrát jsem od něj dostal tričko a samolepku. Od té doby jsem už každý rok musel vidět nejen jeho, ale i všechny ty „věci“.

Jak jsem stárnul, docházelo mi, že se mi tahle cesta prostě líbí. Dnes mám ve studiu spoustu techniky, ale nějak pocitově stále vede pan Rupert. Posledním přírůstkem byl právě Shelford Channel. Nebudu se pouštět do technických specifikací ani do srovnávacích testů. Popíšu jen pocit, s jakým se mi pracuje s tímto channel stripem.

Při náběrech mám k dispozici neskutečně velký krokový rozsah vstupního gainu s jemným nastavením dalším ovladačem. To, že funguje i jako skvělý linkový preamp, je samozřejmě skvělé. Akustické kytary či basy jsou najednou mnohem širší a plastičtější. Velmi dobře vymyšlený EQ, který ovšem nemusím vůbec do cesty vložit, je pro mne dobrým pomocníkem tam, kde už při náběru vím, co mi v signálu vadí. Nikdy nic nepřidávám, vždy jen řežu tam, kde cítím problém. Naopak velmi často využiji skvěle navržený kompresor se všemi jeho funkcemi. Je čistý a jemný jak na vokálech, tak i na nástrojích. Nastavení je intuitivní, jednoduché a skvěle funkční. Vždy si také uvědomím, jak super je funkce BLEND na většině kompresorů od RND. Tady je to opět o individuální potřebě, jak moc kompresi „smíchám“ s originálním signálem.

Jedním z důležitých parametrů mého rozhodnutí pro Shelford Channel bylo i to, že já osobně potřebuji „vidět“, co se odehrává uvnitř. Jsem přesvědčen, že bych nebyl schopen uchem určit, zda komprimuji o 3 dB nebo například o 8 dB. Stejně tak mi vyhovuje vidět, jak moc jsem ten náběr už „nakrmil“. A pokud potřebuji již v náběru trochu barvit signál, pak vlastnosti Textury (které znám už z MasterBuss Portico II) mi nabízí mnoho možností. A když se náhodou někdy umělec nebo já opravdu utrhneme, je tu ještě na konci přístroje informační „červená“. Vyhovují mi také dva nezávislé výstupy (0 dB a mínus 6 dB). Důležité náběry provádím z obou výstupů. Mám pak na výběr ze dvou identických, ale přesto jiných stop.

V neposlední řadě je pro mne důležité i to, aby mi byl design přístroje nějak sympatický – a to Shelford splňuje na 100 %. Prostě se mi líbí!

Co říci závěrem? Jsem s RND velmi spokojený a díky Shelford Channel mne studiová práce naplňuje mnohem větší pohodou a spokojeností. Díky Vám za to, pane Ruperte Neve!

Karel Dřínek

Kdo je Karel Dřínek?

Karel Dřínek

Studiový zvukový mistr, který se dlouhodobě věnuje live soundu. Kromě technických znalostí a bohatých zkušeností umí do nahrávek promítnout i notnou dávku empatie a hudebního srdíčka. Dlouhodobě spolupracoval s Glenem Hansardem, Lenkou Filipovou, Laco Deczim, Věrou Martinovou, skupinami Vesna, Oceán, Pub Animals nebo EpyDeMye. Pro Jihočeskou filharmonii natáčel projekty s Jane Monheit, Kurtem Ellingem, kapelou AG Flek, či Ivou Bittovou. Pořizoval i live záznamy Tria Roberta Balzara s Danem Bártou nebo Quintetu Matěje Benka s Ondrou Rumlem. S Michaelem Kocábem spolupracoval na záznamu hudebního projektu Odysseus a Memento Mei.

Více se dozvíte na >> kareldrinek.cz 

Přečtěte si také:

Rupert Neve Design SHELFORD Channel

Roman "Masha" Šandor hodnotí Shelford Channel. který přibyl do Studia Mercury. Jak se mu líbí modul od ikonického Ruperta Neve? Jak hrají předzesilovač, ekvalizér, kompresor ad.? N…

Rupert Neve Designs: Shelford Channel

Představování značky Rupert Neve Designs a nestora, jehož jméno nese, by bylo nošením dříví do Athén nebo sov do lesa. Channel strip 5035 - Shelford Channel z vývojové dílny značky…

Rupert Neve Designs: 5034 - Newton Channel

Potřebujete, aby vaše náběry sólového zpěvu i nástrojů byly dokonalé? Chcete, aby vaše mixy zněly jedinečně?Dlouholetý světový leader ve vývoji profesionálních studiových procesorů…

Rupert Neve Designs: MBT – dokonalý na všech frontách

Pro milovníky top zvuku vyvinuli v Rupert Neve Designs nový stereo procesor MBT – Master Bus Transformer s osvědčenými i novými vychytávkami. Co MBT nabízí? hudební EQ Color C…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře