Jak se s tím tvoří?
Cílem MPC Studia je jednoznačně maximální komfort a kontrola nad vaším projektem bez nutnosti používat klávesnici, myš i monitor počítače. Vše by mělo být na dosah ruky, ovládací prvky do značné míry zrcadlí zaměření dodávané aplikace. Velký displej přenáší dostatečné informace, jak pro živé hraní, tak pro sequencing, mixáž nebo správu zvuků. Software je velmi dobře vizuálně řešen, práce s ním je přímočará a intuitivní.
Stále jde o řadu MPC - tedy historicky patternově orientovaný sekvencer postavený na samplech. Vaše staré samply ve formátech WAV, AIFF a SND tak můžete nadále používat. Dokonce si můžete pohrát i s moderními formáty REX či MP3. Software podporuje import a export programů, sekvencí a samplů z a do všech verzí MPC. To znamená, že snadno přesunete veškeré své produkce z paměťových karet přímo do svého počítače. Verze 1.3 aplikace opravuje chyby, které znemožňovaly import projektů z MPC 1000, 2500 a 5000. Jediné, co není kompatibilní, jsou programy syntetizéru v MPC 5000 a audio nahrávky z pevného disku této řady.
Pokud naplníte všech 8 bank, získáte pro projekt tolik samplů, kolik jste jich dosud nedostali snad do žádného MPC. Software podporuje až 128 tracků, záznam probíhá v gridu podobném piano rollu. Finesy známé i z ostatních MPC jako je pokročilá korekce časování (Timing Correction) nebo Swing jsou dostupné i u MPC Studia. Patterny jsou sestaveny z partů a vrstev, poskládané za sebe v Song Sequenceru pak tvoří skladbu nebo projekt. Celý projekt si můžete snadno vyexportovat do MIDI souboru nebo jako audio mixdown.
Kromě práce s hotovými samply je software schopen i sám vzorkovat. Stačí přejít do režimu Sample Record a to buď přímo na kontroléru, nebo na úrovni aplikace a vybrat, zda chcete nahrávat z externího zdroje nebo jen resamplovat interní zvuk. Součástí aplikace je samozřejmě postprodukce takto získaného zvukového vzorku - můžete stříhat vybrané části křivky, ořezat a jakkoliv jinak procesovat získaný zvukový materiál.
Díky sekci Track Mixer můžete míchat tak, jak jste zvyklí z většiny DAW aplikací. Dokonce můžete kromě nativních plug-inů použít i oblíbené VST efekty a jejich ovládací prvky namapovat v aplikaci snadno přímo na ovládací prvky MPC Studia. Pro ovládání přehrávání a nahrávání jsou k dispozici tradiční tlačítka a la Transport Control. Celkový dojem z ovládání je skvělý - tlačítka nejsou plastová, ale spíš jakoby pogumovaná a na dotek velmi příjemná.
Trochu nezvyk jsou - alespoň pro mě - Q-Link kontroléry namísto otočných kroutítek, jak jsme na ně zvyklí u MIDI kláves. Pocitově jsou tyto chromované ovládací prvky velmi příjemné, jejich velikost je přiměřená a otáčí se s nimi velmi snadno. Je prostě potřeba si zvyknout, pokud jste předtím běžně nepracovali s jiným MPC. K dispozici máte čtyři menší Q-Link kontroléry a jeden Data Jog.
GALERIE: AKAI MPC STUDIO
Shrnutí
Akai MPC Studio je solidní alternativou k Native Instruments Maschine či Arturia Spark LE, a to zejména pro ty, kteří vyrůstali na Akai hardwaru. Zatímco konkurence řeší komponování hudby možná trochu více komplexně, Akai stále dominuje v oblasti tvorby beatů. Pokud tedy přemýšlíte více jako bubeník než třeba klavírista, bude pro vás MPC Studio tou správnou volbou. Navíc je oproti svým sokům mnohem lépe přenosné a také levnější - a to nejen vůči Spark LE a Maschine, ale stojí i třetinu toho co Akai MPC Renaissance. Záleží tedy hodně na vašich zvyklostech a potřebách - zda budete využívat MPC Studio v domácím prostředí nebo na živé hraní.
Je hodně věcí, které se mi na MPC Studiu líbí - hardware je dobře konstruován, je skvěle ovladatelný a poskytuje mi příjemný pocit ze hry na pady. Jde o plně funkční řešení MPC tvorby v kompaktním a přenosném balení. Zvukový výkon a samotná kvalita zvuku je v rukou vaší zvukové karty. Je však potřeba brát v úvahu i fakt, že bez připojeného MPC se s tvorbou projektu na počítači moc neposunete. Také bez aktualizace aplikace z přiloženého DVD se asi potrápíte s nestabilním softwarem, ale update řeší mnohé a navíc přidává další a další funkce.
Napsáno pro portál Audiozone.cz, celou recenzi najdete zde.
MPC STUDIO MK2 a MPC2 Software
MPC STUDIO MK2 je malý MIDI kontroler, ovšem postavený je tak trochu jinak. U všech ostatních kontrolerů je vždy na začátku software, na který se pak často až křečovitě snažíte našroubovat nějaký ten hardwarový ovladač a bohužel tak vznikne polovičaté řešení bez jasného konceptů a ergonomie. A takový je pak zdrojem frustrace, zklamání a rozhodně né radosti. Přitom hardware nám je vždy v marketingu podáván jako řešení na jeden zásadní problém DAW a to, že klikání myši prostě často není zábava. Muziku je lepší prožívat celým tělem. MPC STUDIO a jeho principy vznikly již v 80. letech. Spolupráce se software se přidala až jako reakce na vzestup počítačů a jejich dominanci v produkci hudby a je to rozšíření hardwaru a ne naopak. MPC STUDIO a jeho sourozenci mají za sebou důležitou historii a podle posledních let to vypadá, že i skvělou budoucnost.
Podívejme se společně s Patrikem Veltruským na vše, co druhá generace MPC Studio zvládne a jaké jsou její vychytávky a možnosti.