Na úvod
MPC je u firmy takovou ikonou, jako třeba když vyslovíte zkratku DX před fandou nástrojů Yamaha, nebo TR před Rolandistou. Původní zkratka MPC se začala vrývat hudebníkům do paměti již v roce 1988, kdy tehdy mladá japonská firma odkoupila licenci Rogera Linna (tvůrce známého automatického bubeníka LinnDrum a Linn 9000) a tím uvedla na trh vůbec svůj první přístroj tohoto typu – MPC60. Myšlenkou bylo skloubit MIDI sequencing a jednoduchý sampling (tehdy 12bitový nelineární) od jednoho balení, spolu s dnes již ikonickými gumovými pady pro pohodlné programování sekvencí a spouštění samplů. MPC řada se neustále rozšiřovala a modernizovala a zabydlela se v mnoha studiích, ale díky svému pojetí nezávislosti na dalších přístrojích i na pódiích elektronické hudby, pracující se samply a smyčkami bicích.
Posledním velkým přístrojem řady MPC byl model MPC5000 v roce 2008, nadupaný a také drahý. Zlom přichází v dalším přírůstku do řady – MPC Renaissance. Ačkoli na pohled přístroj vypadá jako další v řadě klasických, plně hardwarových a tudíž soběstačných MPC, ve své podstatě se jedná o promyšlenou koncepci propojení MIDI/USB kontroléru a nezbytného programového vybavení pro běžné počítače typu PC či Mac. Je to vcelku pochopitelný trend, vzhledem ke snaze ušetřit na vývoji a v konečném důsledku i prodejní ceně hardwaru, kdy firma Akai zúročila své předchozí zkušenosti a nabídla uživatelům kromě pohodlného ovládání přímo z MPC kontroléru i některé vlastnosti, jako známe z DAW programů. Na Renaissance navázala levnější řada Studio a konečně aktuální produkt MPC Touch.
Popis
Akai MPC Touch je úhledným tenkým přístrojem, provedeným na Akai v netradičním černém celomatném designu, vyjma spodku přístroje a boků, které jsou červené. Přístroj působí velmi robustním dojmem a díky pevné konstrukci i gumovým nožičkám snese na pracovním stole i trochu drsnější zacházení. Je to dobře, protože MPC Touch a další produkty této řady míří dnes především do live nasazení. V levé části vrchního panelu najdeme dominantu MPC – pady, v uspořádání matice 4 x 4. Jsou příjemně tuhé a zřejmě také něco vydrží. Jejich okraje jsou barevně podsvětlené, což velmi usnadňuje orientaci. Barevnost lze libovolně nastavovat v RGB škále v připojené aplikaci. Nad pady najdeme další s nimi související tlačítka pro přepínání bank padů a jiných funkcí.
Napravo od padů se nachází dotykový barevný LCD displej s velikostí úhlopříčky sedm palců, vedle něj pak čtveřice enkodérů Q-Link pro nastavování různých parametrů v kontextu zobrazení na LCD. Jsou zde celkem čtyři banky, takže dohromady šestnáct Q-Link parametrů. Pod displejem je zbývající sada tlačítek pro různé funkce, včetně nezbytné transport sekce (Play, Rec, Stop atd.). Je škoda, že se trochu šetřilo místem a zejména transportní tlačítka by si zasloužila větší rozměry i odsazení od ostatních. Tlačítka jsou vyrobena ze stejné hmoty, jako pady, tedy speciální gumy. Malé rozměry a blízkost rozmístění trochu napravuje fakt, že jsou též barevně podsvětlena, podobně jako pady. Velmi to usnadňuje orientaci v ovládání při stížených světelných podmínkách. Nabídku vrchního panelu uzavírá hlavní enkodér pro zadávání vybraného parametru na LCD.
Na zadní straně najdeme spínač napájení, zdířku pro napájecí zdroj, USB konektor pro spojení s počítačem, potenciometr zisku vstupního předzesilovače pro nahrávání a dvojici linkových vstupů a výstupů včetně sluchátkového výstupu s vlastní regulací hlasitosti (Monitor). Nabídku I/O panelu uzavírá MIDI vstup a výstup, netradičně provedený v 3.5 mm jacku. V balení najdeme nezbytné redukce na klasické pětikolíkové DIN konektory. Zřejmě výrobce šetřil místo, nicméně podle všeho by se klasické MIDI konektory na panel vešly. Podobné řešení uvedla Arturia ve svých krokových sekvencerech řady BeatStep, kde je to však více opodstatněné – opravdový nedostatek místa v rámci snahy o miniaturizaci.
Koncepce a LCD
Jak již bylo řečeno, MPC Touch není samostatným přístrojem. V život jej uvede až spuštěná aplikace MPC v počítači. Vlastnímu zprovoznění přístroje je třeba věnovat trochu času, instalují se ovladače LCD, dotykové vrstvy, padů a ovladačů, dále audio a MIDI ovladače zabudovaného rozhraní a samozřejmě nakonec aplikace MPC plus tovární banka samplů, která čítá slušných 20GB dat. Další je možno obstarat později na stránkách výrobce.
Novinkou oproti modelu Studio je zabudovaná zvuková karta. Nenabízí sice tolik možností, jako jiná přenosná rozhraní, nicméně plně postačí pro základní práci. Vstup pro samplování je pouze linkový, mikrofon či kytaru jen tak nepřipojíte. I tak ale nemusíte vestavěné audio (a MIDI) rozhraní využívat – MPC umožňuje využívat libovolnou kartu, kterou už s počítačem používáte, pak je MPC Touch i nadále kontrolérem a zobrazovačem, pouze zvuk směřuje jinam. Rozlišení zabudovaných převodníků je 24-bit, 44.1 kHz, vstupy a výstupy jsou nesymetrické.
Přečtěte si také recenzi AKAI Professional MPC Touch od Marcela Vény psanou pro slovenský hudební časopis Nový Populár.
Samostatnou pozornost si zaslouží dotykový LCD displej. Ten se totiž chová jako druhý (sekundární) monitor počítače, ovšem s USB připojením. Aplikace MPC sama rozloží své uživatelské prostředí na část GUI (Graphic User Interface - počítač) a TUI (Touch User Interface – MPC Touch). Většinu věcí totiž zcela pohodlně můžete ovládat přímo z MPC Touch a na hlavní monitor počítače skoro zapomenete. Samozřejmě, že GUI počítače má lepší rozlišení a velikost, ale při live provozu nemusí být počítač ani na očích, pouze plní roli motoru, který MPC systém uvádí v život.
LCD panel je vybavený dotykovou vrstvou, ikony na něm jsou přehledné a dostatečně velké, a tak spoustu práce, včetně i třeba editace samplů, lze udělat přímo z hardwaru. Zajímavě je třeba pojato zadávání hodnot vybraného parametru – stačí dvakrát poklepat a přes celou obrazovku se zobrazí virtuální potenciometr pro jemné zadání hodnoty. Vítanou novinkou jsou efekty XYFX, kdy se využívá LCD panel ve dvou osách jako kontrolér dvou parametrů – podobně jako např. na Korgu Kaoss Pad. LCD panelu zdatně sekundují jak ovladače Q-Link, tak hlavní enkodér. Ještě jedna poznámka: vzhledem k tolika věcem, co MPC Touch musí zvládnout obsloužit (dotykový panel, kontrolery, RGB LED, zvuková a MIDI karta atd.) je nutno vždy použít k napájení přibalený DC adaptér – USB port takový příkon prostě nezvládne.
Pro portál Audiozone.cz napsal MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D. Zkráceno. Plnou verzi najdete zde.
*****
Seznamte se s MPC Touch a vylepšete si s ním svoji tvůrčí workflow
Série videí MPC Academy přináší rozsáhlý přehled funkcí a vlastností nového ikonického nástroje MPC Touch společně s řadou návodů, jak s ním můžete vylepšit svoji produkční workflow jako nikdy dříve. V rámci MPC Academy najdete užitečné tipy, návory a ukázky, jak z MPC Touch dostat maximum.
Kompletní video obsah MPC Academy najdete zde nebo v přiloženém PDF.
PDF: MPC Academy: kompletní video souhrn v PDF | |||
PDF: AKAI MPC Touch: Jedinečný nástroj pro live i studio | |||
Kde koupit AKAI MPC Touch? | |||