logo Disk

PSI Audio AVAA C214 překvapila nejen svou účinností a efektivitou Unikátní aktivní basová past, která využívá patentovanou inovativní technologii AVAA

Akustické úpravy lze realizovat v zásadě dvojí cestou. Buď půjdete metodou pokus–omyl, kdy budete zkoušet různé akustické prvky a zjišťovat, jestli vám zvukově pomohly, nebo naopak. Tato cesta je časově delší a ve finále může být mnohdy i dražší.

Kategorie: Studio - Recenze
Michal Bárta | 31. července 2024

Nebo můžete oslovit profesionály, kteří se přímo zabývají akustikou poslechových prostor. Ti vám změří akustiku místnosti a podle ní potom navrhnou akustické úpravy přímo na míru podle vašich potřeb a možností. Ušetříte tím spoustu času a pravděpodobně i peněz, ale hlavně to budete mít vyřešené na sto procent.

V oblasti hi‑fi se pohybuji už přes dvacet pět let. Prošel jsem si vším možným od úprav akustiky místnosti po modifikace komponent jako např. monobloky a repro, zkoušení různé propojovací a napájecí kabeláže, síťových filtrů až po všelijaké antivibrační prvky a podobnou „hi‑fi bižuterii“. Za tu dobu se mně myslím podařilo dotáhnout zvuk v mé „poslechovce“ (menší obývák v paneláku) v rámci „přijatelných“ investic a úprav skoro na maximum. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. :‑)

Největším vlivem se na výsledném zvuku podepisuje akustika poslechové místnosti. Ta vám dokáže při dobře udělaných akustických úpravách „vytáhnout“ zvuk tak, že slušná sestava za pár desítek tisíc přehraje násobně dražší aparaturu, a naopak u sestav v řádu statisíců až milionů dokážou žádné, nebo nevhodně udělané akustické úpravy „zabít“ zvuk tak, že hraje hůř než násobně levnější, ale vhodně sladěná sestava v akusticky dobře ošetřené místnosti. Několik takových „nehrajících“ milionových sestav už jsem slyšel.

Jestliže s poslechem začínáte, tak vám ke slušnému zvuku může třeba i stačit, když máte místnost dobře vybavenou přirozenými akustickými prvky, jako je například vhodně zvolený nábytek, příslušenství jako otevřené skříňky s knihami, obrázky na zdech, květiny, záclony, závěsy, koberce apod. Nemáte‑li nijak přehnané zvukové nároky, nebo máte velké štěstí, že si „nábytková“ akustika dobře sedla s místností a vaší audio sestavou, pak nemusíte dál nic řešit.

Pokud to ale s poslechem hudby myslíte už trochu vážně a chcete povýšit zvukovou kvalitu o nějaký ten stupeň výše, tak už se nevyhnete použití profesionálních akustických prvků Studio a recording – Studiová akustika.

Problémy s výškami a středy lze relativně jednoduše vyřešit pomocí různých absorpčních nebo difuzních panelů, nebo případně jejich kombinací. Co už je ale obtížnější, je řešení problémů s basy. V dnešní době je v nabídce relativně obsáhlá paleta pasivních absorpčních prvků, tzv. „basových pastí“. Ty na základě vhodně zvolené struktury, hustoty a tloušťky absorbují patřičné zvukové frekvence. Vzhledem ke své větší prostorové náročnosti se ale vždy nehodí do každé místnosti.

Mně se sice podařilo pomocí akustických a dalších úprav vyladit zvuk v horním a středním pásmu tak, že jsem s ním skoro maximálně spokojen (vždycky je ale ještě co vylepšovat), ale v basovém spektru nebylo možné vzhledem k menší místnosti, panelovým zdem, nedostatku volného prostoru na umístění klasických basových pastí určité problémy na basech uspokojivě vyřešit. Zkoušel jsem tyto problémy řešit i pomocí digitální korekce akustiky místnosti, ale přesto pro mě výsledky byly dostatečně uspokojivé.

Při pročítání různých hi‑fi fór jsem narazil na zmínku o firmě PSI Audio, která se mj. zabývá výrobou aktivních basových pastí. Aktivní znamená to, že pomocí měřicího mikrofonu, elektroniky a reproduktoru(ů) dokážou aktivně korigovat zvukové vlny v určeném basovém spektru. Navíc tyto aktivní basové pasti jsou většinou menší než jejich pasivní varianty.

Po nastudování všech možných informací, testů a recenzí jsem došel k závěru, že toto je pro mě jediné možné řešení. PSI Audio vyrábí dvě verze aktivních basových pastí. Verze AVAA C20 má trochu menší rozsah korekcí, nižší plošný účinek a pracuje v analogové doméně. Ale zato je o nemalou částku levnější než její dražší a novější sestra AVAA C214. Tato má ale zase širší rozsah korekcí, větší plošný účinek a pracuje v digitální doméně, navíc má také pro někoho důležitý parametr, že půdorysně zabírá méně místa. Další velká výhoda těchto pastí je, že nemusíte dělat žádné měření nebo je nějak kalibrovat. Prostě ustavíte, zapnete, případně ještě nastavíte jejich účinnost a můžete poslouchat.

Pro mě jako maximalistu byla jasná volba AVAA C214. Teď už zbývalo jenom projet internet a najít co nejlepší cenu. Shodou okolností to bylo právě na shop.disk.cz, kde jsem již dříve nějaké akustické prvky kupoval. Jako teoretická minimální konfigurace se uvádí jedna past, ale dle praktických zkušeností a různých testů se doporučují alespoň dva kusy AVAA. Já jsem se vzhledem k mým prostorově akustickým podmínkám jsem serozhodl pro dva kusy. Nebudu zde popisovat obecné vlastnosti těchto pastí, protože ty si každý může najít na stránkách výrobce. Zaměřím se tedy hlavně na moje praktické zkušenosti a poznatky s nimi.

Umístění AVAA je v mém případě jediné možné, a to dát každou past za každé repro co nejvíce do rohů místnosti, kde se obvykle nejvíce kumulují „špatné“ basy, tzn. nechtěné basové akustické módy. Takovéto umístění pastí je zároveň doporučováno jako základní pro další zkoušení nejlepšího konečného umístění. Proč zkoušení? Protože každý má jinou místnost a v ní jiné akustické podmínky a každý si v ní musí najít ta místa, kde budou basové pasti nejúčinnější a nejefektivnější.

AVAA C214 jsou tedy umístěny a nezbývá už nic jiného, než je připojit do sítě a zapnout. Ještě zmíním jednu důležitou věc, a to možnost nastavení jejich účinnosti. Na zadní straně se nachází malé tlačítko, kterým můžete snižovat nebo zvyšovat jejich účinnost, a to v rozmezí –12 dB až +6 dB podle vaší individuální potřeby. Já jsem pro test zvolil neutrální hodnotu 0 dB.

Při posuzování praktického efektu AVAA C214 jsem nejdříve poslouchal vypnuté a následně zapnuté. Jako zdroj hudby sloužil CD a Blu‑ray přehrávač a Hi‑Res soubory byly přehrávány z externího HDD.

A výsledek?

  • na kritických frekvencích zmizelo „zahoukání“ a taková basová „nafouknutost“ (zní to sice jako „velké“ basy, ale ve skutečnosti jsou to hlavně negativní basové módy místnosti)
  • odstranil se takový basový „opar/závoj“, čímž se basy staly čistější, detailnější, přesnější a přehlednější, je slyšet více různých polotónů, nebo jak tomu říkají hifisti „barev“
  • basy jsou údernější a jsou více fyziologicky cítit, například kopák je pevnější a údernější
  • celkový basový projev je vyrovnanější a vyváženější

Středy

  • jsou detailnější, přehlednější a „barevnější“ (odstranilo se jejich maskování z basového pásma)

Ostatní

  • zvuková scéna je celkově „vzdušnější“, přehlednější a vyrovnanější
  • rozšířil se levo‑pravý a předo‑zadní prostor
  • lze hrát na vyšší hlasitost

Za mě tedy obrovské překvapení, a to nejen svou účinností a efektivitou v samotném basovém spektru, ale i nečekaným pozitivním vlivem na zbytek frekvenčního pásma. Finanční investice je to sice nemalá, ale rozhodně se vyplatí, když chcete ze své audio sestavy dostat maximum. U mě tedy AVAA C214 už zůstávají.

Koupit AVAA C214 na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

Recenze: PSI Audio AVAA C20 (Muzikus)

„Jedním ze stěžejních problémů akustiky v nahrávacích studiích a akustiky v prostoru vůbec je vznik stojatého vlnění na basech. Na rozdíl od středních a vysokých frekvencí se vzhle…

Stavíme a zařizujeme domácí studio: vychytaná akustika místnosti

Upravte si vaše domácí studio tak, aby mělo všechny akustické náležitosti v pořádku. Abyste v něm slyšeli čistý zvuk a čistý zvuk i mohli zaznamenávat.

Proč to ve studiu nejde bez basových pastí

Ve studiu, zkušebně, učebně, koncertním sále ad. potřebujeme vyrovnanou kmitočtovou charakteristiku. Výšky a středy případně odtlumíme relativně snadno i lacino. Horší je to v base…

Akustický slovníček

Vzhledem k tomu, že akustika je podoborem fyziky, používá se u ní několik zavedených pojmů. Nejsou příliš složité, ale pokud na to někdo není zvyklý, není od věc si občas pár věcí…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře