logo Disk

Recenze: AKAI MPK261 Elegantní klaviatura vyšší třídy pro studio i live

Akai Professional přichází s obnovenou řadou svých řídicích klaviatur řady MPK. Po úpěšném uvedení předchozí verze došlo ještě k dalším vylepšením. Modely MPK225, MPK249 a MPK261 tvoří ucelenou řadu nejvyšší třídy ve firemním portfoliu. My se podíváme na největší model.

Kategorie: Studio - Recenze | Pódium - Recenze
Audiozone.cz | 5. prosince 2014

Už samotná krabice, ve které Akai MPK261 přišel zabalen, napovídala, že se nejedná o levnou plastovou hračku. Vzhledem k jejím rozměrům a váze bylo patrné, že v sobě ukrývá pořádný kousek nástroje. A bezesporu tomu tak bylo. Váha necelých sedm kilogramů a velkoryse pojatý vrchní panel nástroje dává cítit poctivé řemeslo. Pro muzikanty v pohybu to znamená cestovat s poměrně těžkou klaviaturou, nicméně má to i své výhody. Zaprvé, nástroj svým provedením působí velmi robustně a snese náročný pódiový režim. Za druhé, stabilně sedí jak na stole, tak na klávesovém stojanu. Kdo se do kláves při hře rád trochu opře, ten ví, o čem je řeč. Když už jsme se dotkli klaviatury, ta podle označení v názvu nástroje oplývá rozsahem 61 kláves, tedy celých pěti oktáv. Kromě rychlostní je vybavena také tlakovou citlivostí. O jejích kvalitách a pocitu ze hry se ještě zmíníme.

Akai MPK261 je proveden v elegantním matném černém plastu, ale dolní strana s červeným lakováním prozrazuje kovové šasi. Vrchní panel obsahuje zleva kolečka Pitch Bend (ohýbání tónu), Modulation (volně přiřaditelný kontrolér), pětici tlačítek DAW Control, která jsou volně přiřaditelná např. funkcím sekvenceru a dále šestnáct rychlostně i tlakově (!) citlivých padů s barevným podsvícením. Následuje centrální sekce panelu s displejem a souvisejícími tlačítky, enkodérem a sekcí DAW Transport. Nabídku vrchního panelu uzavírá osm rotačních enkodérů, faderů a tlačítek, opět volně programovatelných.
Na zadní straně najdeme panel připojení všech vstupů a výstupů: MIDI In a Out, USB, konektory dvou spínačových pedálů a jednoho kontinuálního a zdířku nepovinného napájecího adaptéru, který je nutno si dodatečně obstarat tehdy, pokud namísto USB připojení využijeme pouze klasické MIDI. Přístroj plní požadavky tzv. Class Compliant standardu, není tedy nutné instalovat ovladače.

Pro portál Audiozone.cz napsal Ondřej Urban. Zkráceno, plná verze článku zde.

Kde koupit produkty AKAI

Varhan Orchestrovič Bauer doporučuje AKAI MPK Mini

Varhan Orchestrovič Bauer doporučuje AKAI MPK MIni"Všude si ho můžu vzít s sebou - je lehký a malý jako MacBook. Baví mě, že všechny otočné kontrolery a pady se dají nakonfigurovat pokaždé jinak, takže každý projekt může mít jiný set up a kdykoliv lze nastavení vyvolat z paměti. Nejvíc mě na tomto kontroleru baví, že kromě toho, že skvěle funguje, mi perfektně ladí s oblečením jak pro studiovou práci, tak pro koncertní počiny, kdy během dirigování potřebuju zahrát nějaký zvuk či sólo. Všem ho vřele doporučuju."

Varhan Orchestrovič Bauer
www.varhan.cz

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře