logo Disk

Recenze: Numark TT250USB Gramofon s přímým náhonem a integrovanou USB zvukovou kartou.

Vinylová vlna nabírá v poslední době opět na síle a tak není divu, že se objevují i novinky na trhu s gramofony. Jednou z nich je i TT250USB nejčerstvější přírůstek do rodiny oblíbených gramofonů od americké značky Numark. Jeho recenzi pro portál DJForum napsal Václav Klouda.

Kategorie: DJing - Recenze
DJ Forum.cz | 19. února 2016

Jelikož je dnešní doba ve znamení digitálních audio technologií a MP3 přehrávačů, zdálo by se, že nejstarší způsob záznamu zvuku mechanickou cestou již dávno zmizel v propadlišti dějin. Opak je ale pravdou. Nejen že stále oprašujeme gramofonové desky v archivech, ale nakupujeme i nové, neboť produkce vinylů stále pokračuje a toto médium má mnoho příznivců pro svůj specifický zvuk. Gramofony jsou tedy nedílnou součástí mnoha DJských sestav i domácích Hi-Fi systémů. Etalonem se v tomto směru stal nejznámější model firmy Technics SL-1210. Firma však již výrobu ukončila a tak vznikl na trhu prostor, kterého využilo hned několik společností. Některé se snaží „dvanáctsetdesítku“ co nejvěrněji napodobit, jiné vycházejí z vlastních zkušeností a vyvíjejí specifické produkty. Z které strany na to šla firma Numark s novým modelem TT250USB?

Popis a funkce

Nejprve začneme základním konceptem. Jedná se o gamofon s přímým náhonem talíře, kdy řídicí elektronika používá přesný krystalový oscilátor. Raménko je ve tvaru písmene S s nastavením přítlačné síly, výšky a korekce tečné síly (antiskatingu). To vše je soustředěno v mechanice v pravé horním rohu. Před nastavením výšky je nutné celý systém odaretovat páčkou a po dokončení je třeba ho opět „uzamknout“. V levém dolním rohu se nachází tlačítko Start - Stop, jehož funkci lzi alternovat eterním řídicím signálem přivedeným na 1/8“ konektor na zadní hraně zařízení (známe jako remote control např z DJských CD přehrávačů). Samozřejmostí je volba rychlosti přehrávání. K tomu jsou určeny dva knoflíky 33 a 45 RPM. Pro plynulou změnu otáček v rozsahu +/- 10 procent slouží tahový potenciometr v pravé části zařízení. Jsou zde i dva knoflíky označené jako +/- Bend, kterými lze dočasně zrychlit nebo zpomalit přehrávání. Nahrazují tak přibržďování nebo zrychlování přehrávání desky při mixování - takhle se vinylu nemusíme ani dotknout. Pro doplnění je zde samozřejmě lampička osvětlující oblast, kde se jehla dotýká desky a stroboskop, který ve spojení s tečkami na talíři poskytuje kontrolu nad stabilitou otáček.

V zadní části se nacházejí RCA konektory poskytující analogový výstupní signál, ale pozor - s linkovou úrovní, nikoliv Phono. Na zařízení, ke kterému budeme TT250USB připojovat, je tedy nutné nastavit nebo vybrat vstup s citlivostí Line 0.7 V. Z toho plyne, že gramofon má v sobě elektroniku s předzesilovačem pro přenosku a se zvukovou kartou, která tento signál digitalizuje. Rozhraním je právě USB port, který najdeme opět na zadní hraně.

Programové vybavení

Ze stránek firmy Numark si lze po krátkém hledání stáhnout aplikaci EZ Vinyl/Tape Converter, vyvinutou firmou ION, která je známá svými audio a video produkty. Jedná se o 2MB aplikaci pro systémy OS X (10.4 -10.10) i Windows (XP, Vista, 7 a 8). Po nainstalování se otevře jednoduché rozhraní, které zkontroluje připojené zařízení a čeká na spuštění nahrávání. Program umožňuje detekovat mezery a tak nahrávku dělit na jednotlivé skladby. Cílovým formátem je WAV. To ale není vše: vzhledem k tomu, že se integrovaná zvuková karta chová v operačních systémech jako obecné audio zařízení, nejsou nutné speciální ovladače. Lze ji tedy použít jako zdroj zvuku i v dalších zařízeních. Já jsem pro ukázku zvolil Ableton a zde je náhled na konfiguraci audio setupu. Nabízí se tedy myšlenka, že gramofon lze použít jako součást DVS systému a zvukovou kartu můžeme využít jako zařízení zpracovávající signál z timecodu vinylu.

Pro portál DJForum.cz napsal Václav Klouda. Zkráceno. Plná verze zde.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře