logo Disk

Recenze stabilizačního pouzdra iOgrapher GO pro GoPro a malé kamery Objevíte nový způsob filmování!

Filmařské stabilizační pouzdro iOgrapher GO je určeno pro akční obraz. Můžete je osadit malými akčními kamerkami a díky držení „obouruč“ získáte v pohybu krásný, plynulý obraz. A taky na něj můžete umístit LED světla či připojit externí mikrofon. Jak však funguje ve skutečnosti? V praxi? Testoval jej Jiří Filip.

Kategorie: Film & Video - Recenze
Jiří Filip | 17. září 2020

Stabilní záběry jsou alfou a omegou každého kvalitního videa. Pořídit je sice v dnešní době lze poměrně jednoduše, je však potřeba vědět, jak na to. Ne každá kamera či fotoaparát se totiž může pochlubit kvalitní digitální či optickou stabilizací, která při tvorbě záznamu se stabilními záběry dopomůže. Tuto věc však lze naštěstí dohnat volbou vhodného příslušenství, které kameře nemusí “jen” dodat potřebnou stabilitu, ale zároveň i další vychytávky, o kterých si mohli její majitelé nechat doposud jen zdát. Jedním takovým příslušenstvím je i iOgrapher GO pro GoPro a malé kamery, na který se společně podíváme v následujících řádcích skrze recenzi.

Technické specifikace

Ještě než se pustíme do samého rozebírání pouzdra na základě mnou provedeného testování a následně jeho hodnocení, je určitě nasnadě podívat se i na jeho technické specifikace. Za ty se totiž nemusí v žádném případě stydět. iOgrapher GO je tedy stabilizačním pouzdrem, které lze kromě akční kamerky GoPro, Osmo, Sony Action Cam, Canon Vixia Mini, Blackmagic Micro Cinema Cam či typově dalších podobných kamer osadit i prakticky jakýmkoliv příslušenstvím kompatibilním s klasickými “sáňkami”. Právě těmi totiž pouzdro disponuje, díky čemuž je schopno mnohé příslušenství “podržet”. Kromě “sáněk” pak lze využít i klasický 1/4” závit, který je sice určen primárně pro montáž do stativu, avšak pokud budete mít své doplňky osazeny na hlavičkách, které do tohoto závitu padnou, lze jej samozřejmě též využít jako držák pro ně. Využití klasických “sáněk” mi však přijde pro účely uchycení dalšího příslušenství k držáku daleko lepším řešením, a proto jsem jej při testech před závitem upřednostňoval. Nicméně je dobré vědět, že i tudy vede cesta. Kdyby vás pak zajímalo konkrétní příslušenství, které jsem k držáku připevňoval, bylo to světlo Manfrotto Lumimuse 3 LED, kterým jsem přisvětloval záznam akční kamerky GoPro HERO6.

Design a zpracování

V hlavní roli jednoduchost. Tak přesně tato věc vám zřejmě při pohledu na iOgrapher Go pro GoPro proběhne hlavou jako první a mně nezbývá nic jiného než s vámi souhlasit. Jedná se totiž skutečně “jen” o jednoduchý kus polykarbonátu v kombinaci s ABS plastem, jehož hlavním hnacím motorem jste vy sami. Zde se však naskýtá důležitá otázka - vadí to vlastně něčemu? Dle mého názoru určitě ne. Pouzdro je vyrobeno přesně tak, jak člověk potřebuje - se stoprocentním focusem na užitečnost a uživatelský komfort. Nenaleznete na něm žádné designové vychytávky ani podobné nesmysly, které by sice na oko působily fajnově, ale ve výsledku by k ničemu nebyly. iOgrapher GO je zkrátka kusem surového příslušenství, které si absolutně na nic nehraje a je vydesignováno a i vyrobeno zkrátka tak, jak jej jeho cílová skupina potřebuje a hlavně jak jej dokáže 100% využít. Vše ostatní se poroučelo do ústraní a mně nezbývá než za to výrobci vyseknout poklonu.

Testování

Jak jsem již psal výše, držák jsem testoval konkrétně s akční kamerou GoPro HERO6 v kombinaci se světlem Manfroto Lumimuse 3 LED. Pokud tuto akční kamerku znáte, jistě si říkáte, proč jsem k ní vlastně vůbec stabilizační pouzdro používal. To proto, že její elektronická stabilizace je sice dobrá, avšak v žádném případě skvělá nebo nedej Bože dokonalá. To si ostatně může ověřit kdokoliv z vás porovnáním její stabilizace s modely novějšími. Je tedy jasné, že každá pomoc ve formě zvýšení stabilizace záznamu u této kamerky vniveč nepřijde. To se ostatně potvrdilo prakticky ihned poté, co jsem kamerku do stojanu přes závit v jeho vnitřní straně dostal. Stabilita, kterou jí jste schopni díky pevnému úchopu pouzdra oběma rukama dát, je zkrátka vidět a to zejména při porovnávání záznamů s a bez pouzdra vedle sebe. Mimochodem, právě úchop pouzdra si zaslouží pochválit ještě jednou. Rozměrově je totiž iOgrapher GO skutečně příjemný, díky čemuž je i úchop velmi přirozený. Fajn je navíc to, že lze pouzdro držet jak horizontálně, tak samozřejmě i vertikálně - kamerka si s tím poradí a vaše ruce samozřejmě taky. Nemusíte se tedy v žádném případě obávat toho, že by natáčení přes pouzdro nepůsobilo přirozeně - ba naopak. Pro mě osobně bylo daleko příjemnější než natáčení na GoPro uchycené na selfie tyčce, stativu, tripodu či vlastně jakémkoliv jiném držáku, který jsem v minulosti využíval.

Příjemný úchop a přídavek stability však není dle mého názoru hlavní zbraní tohoto pouzdra. Tou jsou totiž spíš výše zmíněné “sáňky” na příslušenství, kterého si tak můžete užít dosytosti. Pro mě osobně bylo při recenzi (a i do budoucna bude) největším pomocníkem přídavné světlo, díky kterému se můžete bez větších obav pustit do nočního či večerního natáčení, které je u akčních kamerek zkrátka problém. Vezměte si třeba mé GoPro. Ačkoliv je vcelku mladé, výrobce se u něj tehdy ještě o co nejlepší záběry za tmy v žádném případě nesnažil - nebylo to totiž tehdy ještě in jako nyní. Ostatně, skvělým důkazem může být absence jakékoliv přisvětlovací diody, která je pro natáčení ve tmě jednou z klíčových věcí - stejně jako například noční režim, který (nečekaně) taky v nějaké zajímavější formě chybí. Ve výsledku vám tak nezbývá nic jiného než sáhnout po externím zdroji světla, což je ale bez možnosti jeho pohodlného uchycení vcelku problém. Asi se tak nebudete divit, že jsem si při uchycení Manfroto Lumimuse 3 LED do “sáněk” pouzdra skutečně vrněl blahem. Jasně, jedná se svým způsobem o hloupost, ale na druhou stranu, právě na podobných věcech se dělí záznamy na ty dobré a špatné. A ty z druhé skupiny určitě nechcete, že ne.

Přečtěte si také:

iOgrapher: Přeměňte svůj iPhone nebo iPad v profi filmařský stroj

Na YouTube každou minutu přibývá přes 300 hodin videí. Každý z nás může totiž jednoduše kdykoli vytáhnou z kapsy svůj mobil a okamžitě začít nahrávat, co právě prožívá, a video nas…

Recenze iOgrapher Multicase: filmařské pouzdro pro iPhone

"V dnešní recenzi si posvítíme na příslušenství, které by mohlo zaujmout nejednoho nadšeného tvůrce videí na iPhony, iPady a potažmo jiné smartphony či tablety. Do redakce nám toti…

Navýsost pohodlné noční natáčení se zapnutým přisvětlením na GoPro zkrátka nemá chybu. Jasně, pořád se tu bavíme o kamerce, která je určena pro úplně jiné činnosti než natáčení klidnějších, stabilních záběrů (ostatně, stabilitu u ní asi ve výsledku ani nikdo moc nečeká, když má sloužit k záznamu extrémních činností), ale řekněme si na rovinu - kdo by čas od času nezhřešil a pro záznam něčeho nepoužil něco, co zkrátka nedává z technického hlediska smysl. Vidíte. A přesně proto si myslím, že mají podobná pouzdra skutečně smysl, jelikož nám dokáží vytrhnout z paty trny, nad jejichž zaražením ve výsledku nemusel vzhledem k cílovce kamery uvažovat ani její výrobce.

Kdybych pak měl zhodnotit celkové nasvětlení okolí skrze Manfroto Lumimuse 3 LED, hodnotil bych na výbornou. I přes své skromné rozměry totiž dokáže světlo prosvětlit své okolí skutečně znamenitě a to celkem ve třech odstínech, což je super, jelikož vám to umožní opět zase o něco lépe zamíchat s výsledným záběrem. Za mě tedy rozhodně spokojenost, kterou se mnou budete zaručeně sdílet i vy. Na to, že se vám bude světlo líbit bych si totiž popravdě klidně vsadil.

Resumé

Marně přemýšlím, co bych pouzdru iOgrapher GO pro GoPro vlastně mohl vytknout. Jsem z něj totiž opravdu nadšený, jelikož mi doslova ukázalo novou cestu, jak mou akční kamerku využívat. Ta přitom není jen o stabilizaci či pohodlném natáčení, ale i o možnosti jednoduchého využití celé řady rozličného příslušenství, které je limitováno de facto jen tím, zda jej jste schopni s vaší kamerkou propojit či nikoliv. V mých očích je tedy iOGrapher GO skvělý produkt, který si zaslouží pozornost každého, kdo to s natáčením videí na menší kamerky myslí alespoň trochu vážně. Za cenu 1690 korun není příliš o čem váhat.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře