logo Disk

Waldorf M - synťáček do každé rodiny Vintage zvuky let osmdesátých

Zamýšlíte si pořídit velký stroj s „jadernou elektrárnou“ pod kapotou a spoustou funkcí pro fajnšmekry? Nebo naopak vystačíte se základní obsluhou zvukových parametrů a vyhovuje vám spíš větší databáze připravených zvuků? Jiný zase ocení jednoduchý MIDI keyboardík a spoléhá na nabušené virtuální nástroje.

Kategorie: Studio - Aktuality
Jan Markovič | 5. května 2022
Témata: waldorfwaldorf m

To vše má něco do sebe a záleží na zaměření hráče a jeho hudby. Waldorf přichází s nástrojem, který tak trochu integruje a zvládá vše zmíněné. Dovolte, abych vám stručně přiblížil nový HW modul wavetable syntezátoru Waldorf M. 

Copak vám říká Waldorf?

Legendární výrobce syntezátorů z Německa, to v posledních letech pojal svérázně – co rok, to nový model. Tento výrobce se drží na špici už dlouhou řádku let, zejména proto, že zvuková výbava jeho nástrojů představuje vždy perfektní sadu vlastních vzorků, precizně vymakaných a dotažených, v příslovečně německé kvalitě. A to už od samého počátku, kdy světlo světa spatřil první PPG, později Wave nebo Pulse. Proto asi nikoho moc nepřekvapí, že jeho nástroje rozhodně nechybí ve stáji takových syntezátorových mágů, jakými jsou Jean Michel Jarre, Depeche Mode nebo Björk. Mohl by se i vám hodit „do sérky“ třeba právě loňský model, nazvaný stručně – stručněji už to vskutku nejde – M? Posuďte sami. 

Poslání nástroje

Vývojáři se chopili dobré myšlenky – vzali to nejlepší, co bylo v prvních, velmi povedených modelech Microwave I a II/XT, střihli nový, slušivý outfit ve shodných barvách, nasadili moderní technologie, velkou paměť, USB 2.0 a SD kartu, a voilá, je tu skvělý synťáček. Co to pro potenciálního šťastného majitele znamená? Že dostává do rukou vintage zvukovou výbavu legendárních nástrojů, dotaženou až tak, že je SysEx kompatibilní s modelem Microwave I, pro přenos zvuků a celých zvukových bank. Co z toho vyplývá? 

Koupit Waldorf M na shop.disk.cz

Hlavní zájmové skupiny

První skupinou jsou milovníci vintage nástrojů, kteří zde najdou přesně to, co milují ze všeho nejvíc – vintage zvuky let osmdesátých. 

Další zájmová skupina mohou být ti, kdo často cestují a hrají živě. Ze dvou důvodů. Mko je kompaktní nástroj, zvící většího notebooku, pravda, o výšce 9 cm a hmotnosti 6 kg… :-D Takže úplně kapesní formát to holt není. Nicméně, do báglu v pohodě. Což určitě ocení armáda mladých producentů, jak si dnes říkají tvůrci nejrůznějších remixů a nesčetných variant oblíbených songů, popř. songů vlastních, využívajících úplně nové, neotřelé zvuky. Na SD kartu se takových tracků vejde nepočítaně, takže tak. Zvláště pro tyto tvůrce jsou vůbec produkty Waldorf jako rovnou z nebe spadlé. 

Ten druhý důvod jsou právě ony originální, velmi hutné zvuky z dílen Waldorf. Bonusem pak je, že jde o zvukový modul, takže stačí připojit libovolnou MIDI klaviaturu nebo – dnes tolik oblíbený – nástroj s pady (který se ostatně taky vejde do onoho báglu) a milý producent se může pustit rovnou do práce. 

Novinky vůči původnímu Microwave I/IIXT

Zajímavé by jistě bylo se dozvědět, co vlastně přimělo vývojáře k reinkarnaci těchto nástrojů. Dle mého soudu to mohlo být neutuchající oplakávání fanoušků – a nutno říci, že oprávněné – někdejších PPG/Microwave nástrojů, na svou dobu překvapivě slušně vybavených. Uvědomte si například, že v 80. letech (kdy se teprve rodila první PC, bez harddisku, zato s 5 1/4“ disketami, 16kB RAM pamětí a 8bitovým i8080/88 procesorem), už existovaly SW editory pro tyto nástroje, prakticky na všech relevantních platformách. Tedy nejen pro Apple a první PC, ale také Atari ST a Amiga!! :-D Neuvěřitelné. Pro Atari dokonce dva – Speechrobot a Wave SWS. Pro oba pak UPAW. OK, ale zpět. 

Takže co nového (vůči výše zmíněnému pamětníkovi) můžete u svého nového, a (zajisté) budoucího favoritního nástroje ve vaší sestavě, očekávat? 

a) Tvorba a úprava zvuku

Osmihlasá polyfonie nezaskočí, jelikož se neliší. Stejně tak dva nezávislé oscilátory, tentokrát pro režimy Microwave I a II/XT. A to z důvodu SysEx kompatibility s verzí I, samozřejmě. Ptáte se, jak toho dosáhli? Inu, nezbylo, než 16bitový signál downgradovat na 8 bitů, nezbytných pro zvuky verze I. Přičemž generovaný signál lze – pro účely modulace – upravit dvěma frekvenčními parametry, Rate a Shape. Mko se však liší od ostatních Waldorf syntezátorů tím, že nemá modulační matici. Toto cílené schéma nicméně odpovídá originálnímu modelu Microwave, u kterého se také modulace prováděla přímo, na odpovídající stránce v editoru. 

K dalším důležitým novinkám se řadí např. pokročilý arpeggiator, se 16 presetovými patterny, režim Chord mode, a možnost synchronizace k MIDI Clock signálu. Těm, kdo chtějí jít ještě dále, je tu možnost manipulace se zvukovými parametry u čtyř programovatelných obálek. 

b) Další vlastnosti

V čem pak spočívá výhoda modulu vůči klávesové verzi? Jako vždy v tom, že na stojan se – namísto jednoho dalšího keyboardu – vejdou takové moduly vedle sebe dva. A díky konektoru MIDI Thru je pak můžete obsluhovat jedním MIDI keyboardem současně. 

Co určitě oceníte, je masivní databáze 2048 skvělých zvukových programů a 128 multi programů, připravených k použití hned po vybalení. 

Ještě bych rád zmínil zdánlivě nedůležitý fakt, a to je tradičně a neoddiskutovatelně vysoká kvalita ovládacích prvků u nástrojů Waldorf. Dělají přesně to, co mají, jsou naprosto spolehlivé a dlouhodobě bezproblémově funkční. Doporučuji vyzkoušet. Zejména často cestující hráči, pak z téhož důvodu ocení i masivní case.

A co spolupráce s okolím?

Konektivita je pestrá. Kromě klasických MIDI In/Out/Thru konektorů je k dispozici USB 2.0 konektor pro komunikaci s Mac/PC a MIDI přenos. Dále MIDI Clock, sluchátkový výstup, a již zmíněná SD karta. K čemu se dá využít? Jako u všech Waldorf syntezátorů, kromě jednoduchého update firmware nástroje, také k ukládání a importu zvukových patchů a dalších specifických dat nástroje Waldorf M. Čím větší kapacita karty – tím lépe. 

Koupit Waldorf M na shop.disk.cz

Najít nejbližšího prodejce značky Waldorf

Přečtěte si také:

WALDORF: novinka Iridium Keyboard!

Německá značka Waldorf, výrobce legendárních syntezátorů, představila rozšířenou verzi svého nástroje Iridium. Novinka s označením Iridium Keyboard je původní digitální polyfonní s…

Waldorf: Iridium Core – kovový elegán s analogovou duší

Německý výrobce syntetizérů a zvukových modulů Waldorf zveřejnil další zvukový modul Iridium Core. V jeho nitru tepe srdce s operačním systémem Waldorf Synthesizer OS a je kompatib…

Waldorf Music: M 16 Voice – syntezátor s obrovskými možnostmi

Waldorf Music, přední výrobce elektronických hudebních nástrojů představuje svůj nejnovější desktopový modul – M 16 Voice. Tento polyfonní Wavetable zvukový modul přináší 16 hlasou…

Waldorf: Co se na podzim urodilo

Německý výrobce špičkových hardwarových i softwarových syntetizérů a příslušenství Waldorf nezahálel ani na podzim. Svou stálou nabídku obohatil o produkty, které pokrývají praktic…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře