Rada 1: Silný signál zepředu, slabý z boku
Mikrofon má směrovou charakteristiku - tzv. SUPER KARDIODU. Znamená to, že úroveň jeho příjmu je nejsilnější zepředu (na tzv. nulové ose, signály z boků a hlavně zezadu jsou podstatně eliminovány). Jeho směrovost dokládají tzv. laloky v polárním grafu (polar pattern). Čím bude zvuk vyšší, tím bude směrovost užší – „mikrofon vyhmátne užší zvukové okénko“.
Rada: pokud budete chtít nahrát hlasy s nízkými přeslechy, zvláště pak vysoké, např. ženské hlasy, anebo zpěvavé ptáky, cinkot, zvonění, NTG4+ je velmi dobře odstíní od jiných nežádoucích vyšších zvuků přicházejících z boku či zezadu.
Rada 2: Jak nahrát plné spektrum?
Režim Float má vyrovnanou frekvenční charakteristiku – nabírá stejně silně basy, středy či výšky.
Rada: v režimu Float se vyplatí nahrávat signál, který zabírá plné spektrum, např. parní lokomotivu, která duní, hučí, šumí i píská.
Rada 3: Jak zvýraznit obrys signálu?
Režim High Boost má vybuzené vyšší výšky, pásmo okolo 14-15 kHz. Tam přidává ostrost.
Rada: režim Hi Boost je vhodný tam, kde chcete zvýraznit obrysy signálu – např. hlásky v řeči, obrys melodie nebo třeba i obrys jízdy auta či chůze.
Rada 4: Jak omezit nežádoucí basy?
Režim High Pass ořezává basy - silně od 20 Hz až po slabě okolo 400 Hz.
Rada: Pokud budete zaznamenávat vyšší hlas, např. herečku – sopranistku a víte, že basy v záběru neupotřebíte – berete je jiným mikrofonem anebo z databáze, přejděte do režimu High Pass. Vysoký hlas zůstane i po ořezání basů barevně nezměněn, basové spektrum totiž vůbec nepokrývá. A vy jste omezili nežádoucí prosakování basů, které by vám při spojení s dalšími stopami vytvořily tzv. hřebenový filtr.
Rada 5: Jak snížit příliš silný signál?
Režim PAD Button (-10 dB) vám sníží vstupní zisk o 10 dB. Používá se při příliš vysoké hladině vstupního signálu.
Rada: Pokud budete nahrávat příliš silný zdroj (výstřely, vrtačku, údery kladiva) a nechcete jej mít zkreslený, raději zapněte tlačítko PAD Button.