logo Disk

Co umí IK Multimedia iRig HD X? Všechno. No skoro, kafe vám neuvaří A co to je? Je to USB C audio interface a dvojice zdarma dodávaných programů, které „umějí všechno”.

Nemáte moc místa na stole? Nemáte místo na krabičky? Nemáte peníze na drahé lampové zesilovače, ale rádi byste si vyzkoušeli, jaký mají zvuk? Je tu pro vás řešení – iRig HD X!

Tomáš Pavelka | 9. dubna 2024

Možná jste o iRigu již slyšeli. Verze HDX je ta poslední, zatím nejlepší. Od svých předchůdců se liší především lepším ovládáním a zabudovanou (interní) ladičkou. Umí ladit i bez spuštěného softwaru. Má na sobě devět LED diod, které indikují tón a jeho naladění. Uprostřed je „velký” multifunkční potenciometr. Ovládá Volume a při stisku lze přepínat jednotlivé režimy přístroje (ano, je to přístroj – divné slovo toť). 

Na iRigu HD X máme vstupní jack pro kytaru (baskytaru), konektor USB C pro napájení a připojení k iPhonu, iPadu, Macu anebo k PC s Windows, malý sluchátkový jack jako výstup a velký jack jako výstup do komba/aparátu nebo kamkoli jinak.

Soft, co k tomu dostanete, je AmpliTube 5 SE a TONEX SE. Verze SE znamená, že to není úplně ta základní, ale střední. Střední ve smyslu ceny (aktuálně v lednu 2024 je to free) a celkového počtu efektů, zesilovačů, reproboxů, mikrofonů a dalších „fičůrek“. Dokoupit pak lze vyšší verze, kde jsou tisíce zvuků.

Amplitube 5 SE

Je první ze dvou programů, které k iRigu dostanete. A co umí? Zkusím stručně: citlivost vstupu, výstupu, ladička, looper a jednoduchý audio multistopý rekordér. A pak spoustu kytarových efektů, zesilovačů, reproboxů (včetně možnosti vlastních IR), mikrofonů a master efektů. Navíc to interně (jako jeden z řetězce efektů) umí spustit druhý program, který dostanete zadarmo, a tím je TONEX, takže nemusíte programy střídat, protože TONEX běží v rámci AmpliTubu. Navíc AmpliTube lze používat samostatně a nebo jako VST plug‑in v DAW programech. TONEX je pro mě osobně zábavnější. Ve verzi SE je 200 prémiových aparátů. Popisovat AmpliTube a TONEX by bylo na samostatný a velmi dlouhý článek, vrátím se tedy k iRigu HD X.

S čím to umí fungovat?

Snad se vším od Apple, Windows... ale Android? Bohužel nikoli. S Androidem fungovala jedna starší verze iRigu, která se už asi ani neprodává. Co vše je potřeba, abychom si zahráli na PC/notebooku s Windows? Ovladače a IK Multimedia Manager. Musíte se zaregistrovat a ze stránek IK Multimedia si stáhnete jak Manager, tak ASIO ovladače. Kdo chce, tak i AmpliTube a TONEX (není to povinné).

ASIO, latence a velikost bufferu

Tohle je velmi důležitá část. Každá podobná aplikace potřebuje ke svému fungování nějaký ovladač a výkonný procesor v PC. V případě iPhonu a iPadu jsou ovladače přímo v jádru systému, není tedy potřeba nic instalovat. V případě PC s Windows jsou ASIO ovladače nutností. Nebudu zabíhat do přílišných podrobností. Zkrátka tedy: když hrajeme na kytaru přes aplikaci, chceme, aby výsledný zvuk zněl pokud možno okamžitě. Jenže to z principu výpočetní techniky nejde. Vždy bude nějaká latence (zpoždění) mezi vstupním a výstupním signálem. Takže chceme latenci co nejmenší, což vyžaduje výkonný procesor. Pokud procesor nestíhá (čím menší buffer, tím větší výpočetní výkon to chce), projeví se to výpadky (dropouty) ve zvuku a je potřeba zvýšit velikost bufferu. To lze přímo v nastavení AmpliTubu anebo TONEXu. Hrálo mi to na čtyřjádrovém Pentiu i7‑6700T taktovaném na 2,80 GHz (bez dropoutu) na bufferu 64 kB, pak jsem to zvýšil na 128 kB a latence byla ještě stále v pohodě. Při přehrávání pak lze buffer libovolně zvětšit, dle potřeby. K iRigu dodává IK Multimedia vlastní ASIO ovladače, ale lze použít i jiné. Zkoušel jsem ASIO 4all v2 a šlapalo to též.

iRig HD X jsem primárně používal s aplikacemi AmpliTube 5 SE a TONEX přes sluchátka, přes aktivní reproboxy a přes lampové kytarové kombo. V případě komba jsem vypínal simulaci reproboxů, aparát mám osazený kytarovým reproduktorem Celestion. :-)

Pak jsem AmpliTube a TONEX použil jako plug‑in v DAW Ableton 11 a Cubase 11 a 12. Bez problému to fungovalo. Akorát to trochu víc namáhá procesor při agresivním (rozuměj při nízké hodnotě) nastavení ASIO bufferu. Procesoru lze pak při přehrávání odlehčit zvětšením bufferu.

iRig HD X lze použít i jako klasickou externí USB zvukovou kartu. Připojíte USB, nainstalujete ovladače, připojíte sluchátka anebo repro/monitory a nahráváte třeba do Cubase. Nahrávat můžete i bez použití AmpliTubu/TONEXu. Prostě to nahrává audio, které leze skrz iRig HD X. Ano, přes iRig můžete nahrávat jakékoli audio. Akorát bohužel jenom mono, protože to má jen jeden mono vstup.

Plusy

Největší plus iRigu HD X je, že je malinký, a přitom má multifunkční potenciometr a interní ladičku. Díky softwaru si pak kytarista může zahrát na všechny možné aparáty a krabičky. Mnohé z nich jsou velmi drahé boutique aparáty, na které by si jinak nezahrál. Mezi unikátními kousky vzácných kytarových komb lze snadno přepínat a porovnávat jednotlivé typy, měnit jim reproduktory, měnit mikrofony a umístění mikrofonů. Databáze aparátů je tak ohromná, že u toho lze sedět dlouhé hodiny (dny, týdny, měsíce, roky…) a kochat se krásnými zvuky. Žádný muzikant na světě nemá možnost si na všechny tyhle aparáty zahrát v reálu. S iRigem HD X, AmpliTubem a TONEXem ano. Jako USB C audio interface pracuje na 24 bitech a 44,1; 48; 88,2 a 96 kHz.

Minusy

Je to megažrout času. Je potřeba používat noise gate. Bez PC/Macu, iPhonu nebo iPadu si moc nezahrajete. :-) A nejede bohužel na Androidu.

Moje dojmy „bez obalu”

V dnešní době vyžadují zákazníci dokonalé produkty. Je tohle dokonalé? Když to budu hodnotit jako profesionální kytarista a producent: není to dokonalé, ani nemůže být. Vždyť je to simulace. Sice velmi slušná, ale pořád simulace. Když to budu hodnotit jako fanda do kytarových zvuků, softwarový geek, který má rád milion instantních možností: tak je to téměř dokonalé. Proč téměř? Protože geek nebude nikdy a s ničím úplně spokojen. Ale je to zábavné a iRig HD X se vám vejde do kapsy u košile. Ať vám to hraje!

Koupit iRig HD X na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

Velký přehled malých zvukových karet

Zorientovat se v současné nabídce malých zvukových karet je nezáviděníhodný úkol na několik dlouhých večerů. Trh je malými zvukovkami s 1 až 2 mikrofonními vstupy, všech možných tv…

IK Multimedia iRig Pro Quattro I/O

IK Multimedia iRig Pro Quattro I/O je 4-kanálové přenosné profesionální audio/MIDI rozhraní se 4 kombo vstupy (mikrofon / nástroj / linka) a 2 symetrickými XLR výstupy, určené pro…

IK Multimedia: iRig Stream Mic Pro

IK Multimedia přišla s novým iRig Stream Mic Pro, který usnadňuje komunikaci i tvorbu a sdílení hudby. Kondenzátorový USB mikrofon se třemi směrovými charakteristikami a stereo mód…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře