logo Disk

Hudební aplikace a příslušenství k Androidu Máte Android a chcete nahrávat, tvořit nebo hrát? Poradíme vám s čím začít

Pro chytré telefony a tablety fungující na platformě Android se dá najít dlouhá řada zajímavého příslušenství. Některé usnadňuje běžný každodenní život a jiné dokáže zpříjemnit nebo dokonce v některých případech třeba zjednodušit skladání muziky, nahrávání nebo i živé hraní. A právě v této oblasti hraje prim značka IK Multimedia.

Kategorie: iOS & Android
Martin Jirsák | 10. listopadu 2015

Řada příslušenství pro Android umí zlepšit kvalitu některých funkcí nebo dokonce přinést nové možnosti. Svůj telefon nebo tablet tak můžete proměnit třeba v mobilní nahrávadlo, kytarový aparát s bohatou výbavou zvuků skvělých kytarových procesorů a komb, ve výkoné srdce stereo systému a nebo vše dohromady.

Nahrávání s Androidem

iRig Mic CastProč s sebou nosit notebook nebo samostatné nahrávací zařízení, když mobil stejně máme vždy u sebe? A pokud by nám nestačil interní mikrofon našeho zařízení, můžeme použít kvalitnější, externí mikrofon. Na výběr máme buď z miniaturního iRig Mic Cast, který je velmi malý a tedy mobilní. Jeho parametry jsou vyladěny pro záznam hlasu a díky své konstrukci je kompatibilní v podstatě se všemi zařízeními Android s kombinovaným 4-pinovým konektorem pro audio vstup i výstup. K dispozici je dokonce nastavení svojí úrovně citlivosti pro blízký nebo vzdálenější zdroj zvuku.

Pro reportáže tu máme i ruční kondenzátorový mikrofon – klasickou “handku” – iRig Mic. Mikrofony je opět optimalizovaný pro záznam hlasu, je tedy ideální právě pro reportáže nebo záznam zpěvu. Duální mini-jak konektor zajišťuje širokou kompatibilitu v podstatě s jakýmkoliv mobilním zařízením a zároveň umožňuje nejen záznam, ale i poslech signálu do sluchátek, reproduktorů nebo přes mix do PA. Výbornou volbou ja také verze optimalizovaná především pro záznam vokálů ve vysoké kvalitě.

iRig MiciRig Mic Studio

A kdo chce jít ještě dál, může se zastavit až u iRig Mic Studio, což je velko-membránový studiový mikrofon s možností nastavení citlivosti, ale i hlasitosti výstupu do sluchátek přímo na samotném mikrofonu. Přes svou 1” membránu je velmi mobilní a snadno se vejde jen do dlaně. Díky připojení přes OTG je využíván kvalitní A/D převodník přímo v mikrofonu a tedy obcházen převodník mobilního zařízení.

Součástí balení je i několik zajímavých aplikací jako je například EZ Voice pro Android pro zpěváky. Kromě záznamu můžeme na signál aplikovat různé efekty jako jsou EQ, Filter, Chorus, Delay nebo Reverb. Součástí aplikace je i ladička a nahrávat lze až 3 různé stopy. iRig Recorder pro Android je jednoduchá aplikace pro záznam zvuku se základními možnostmi editace jako je střih, optimalizace hlasitosti, vyčištění zvuku, či zrychlení/zpomalení. Výslednou nahrávku lze pak exportovat buď jako komprimovaný OGG formát nebo nekomprimovaný WAV. Soubor pak lze poslat emailem, nahrát na FTP, přenést přes Bluetooth a nebo jej stáhnout do počítače.

Android a kytara

Na své si ale přijdou i kytaristi.  je vůbec prvním univerzálním kytarovým zařízením a procesorem pro platformu Android 4.2 a se softwarem s podporou hostitelského režimu USB (tzv. OTG funkce). Díky vestavěným A/D převodníkům přímo v těle tohoto malého zařízení, se obcházejí interní převodníky daného mobilního zařízení a je tak skutečně využívána kvalita daného hudebně zaměřeného zařízení. Vychutnat si tak lze kvalitu až 48kHz a 24-bitů. A jak bylo řečeno, hudba dnes není jen o hardwaru, ale také o softwaru. K iRig UA tak dostaneme AmpliTube UA, což je plně funkční kytarové studio s 21 různými kytarovými moduly (9 virtuálních kytarových krabiček, 5 zesilovačů, 5 boxů a 2 mikrofony).

iRig UA

Dalším zařízením je , což je další kytarový převodník ukrytý přímo v samotném těle iRig HD-A zařízení a zvukovou kvalitou až 48kHz a 24bit. Umí zpracovat nejen signál z kytary či basy, ale i ze syntezátoru nebo jakékoliv jiné linkové úrovně. Ani zde nebudeme připraveni o software, takže můžeme počítat s AmplTube Free pro Android, který je ke stažení ze Samsung Galaxy Store. Kromě Samsung Galaxy je iRig HD-A opět kompatibilní s libovolným Android zařízením podporujícím OTG.

S Androidem nahlas

Všichni muzikanti potřebují zvuk slyšet. A proto firma IK Multimedia nabízí iLoud, což jsou přenosné reproduktory navržené speciálně pro muzikanty. Připojit lze jakýkoliv signál linkové úrovně nebo dokonce přímo kytary/basu nebo mikrofon.

iLoud

Stabilně a bezpečně

V neposlední řadě IK Multimedia nabízí pro produkty s Androidem i různé stojánky a držáky, díky nímž můžeme svá mobilní zařízení připevnit nebo postavit prakticky kamkoli (nejen ve studiu, sám používám takový stojánek úplně kdekoliv a mám jej stále s sebou). Počínaje mikrofonními stojany díky iKlip Xpand (pro tablety) a iKlip Xpand Mini (pro telefony), až po stůl s , iKlip Studio nebo iKlip Studio Mini. Jako stojánek lze použít i klasickou “trojnožku” , která se navíc umí změnit v selfie-tyč, ruční držák a nebo stativ, který pak poslouží třeba i pro natáčení videa nebo tvorbu fotografií.

iKlip GripiKlip GripiKlip Grip

Než se rozhodnete pro zakoupení příslušenství k Androidu

Android zařízení musí být s OTG kompatibilní. Android podporuje USB OTG od verze Android 3.1, ale pro pokročilejší funkce, které jsou potřeba pro připojení hudebního zařízení je zapotřebí Android 4.2 nebo Android 5. Pak stačí zakoupit jednoduchý kabel, který má na jedné straně specifický konektor a na druhé straně klasické USB (níže uvedené příslušenství již vše potřebné obsahuje).

K čemu je OTG?

OTG, respektive USB OTG je konceptem, který může dané situaci pomoci, ačkoliv se nejedná úplně přesně o věc namířenou na zvuk. OTG je zkratka pro On The Go a USB OTG je standard, který zařízením umožňuje vzájemnou komunikaci. Tento standard umožňuje například vzájemnou výměnu souborů nebo přímý tisk z Android zařízení, atd. USB OTG také umožňuje zařízení přepnout do režimu, kdy se bude chovat jako USB host a bude přijímat data od připojeného zařízení. Tak lze k Android zařízení přidávat další USB zařízení jako jsou pevné disky, klávesnice anebo právě kompatibilní hudební zařízení.

Chcete se dozvědět více?

Pavol Behún

Pavol se dlouhodobě věnuje vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako zkušený a dlouholetý kytarista a producent má k těmto produktům velmi blízko.

Kontaktovat jej můžete na ik@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře