logo Disk

Dobrá akustika = domácí pohoda… Za to může akustika… slyšíme často, ale co to vlastně znamená?

Máte doma dobrou akustiku? Co to vlastně akustika je a jak můžeme přizpůsobit prostor domácnosti k tomu, bychom se vyhnuli nepříjemným rezonancím a odrazům? Pojdme se společně podívat na tuto problematiku a zjistit co nám zajišťuje akustický komfort a příjemný poslech. 

Kategorie: Studio - Tipy & Triky | Poradna
DISK | 19. listopadu 2019

Akustika je věda, která se zabývá vznikem zvukového vlnění a jeho šíření. Obecně se však v těchto případech bavíme spíš o šíření zvuku. Veličinu, kterou budeme definovat vlastnosti akustiky, nazveme doba dozvuku. Laicky řečeno čím větší doba dozvuku tím horší akustika. 

Co však můžeme udělat proto, abychom měli tzv. dobrou akustiku. Ať se jedná o obývací pokoj, poslechovou místnost, nebo společné obývací prostory. V případě, že stavíte nový dům a máte možnost zasáhnout do objektu již ve fázi projektu, dá se hlavním problémům předejít již v zárodku. Výběrem materiálů, rozměrům místnosti a hlavně oslovením kvalifikovaného projektanta, který nedává přednost designu před životní pohodou. Takto špatně navržený např. obývací pokoj je pak v podstatě neobyvatelný… není rozumět hlasům televize, při větší koncentraci lidí (návštěva, rodinná oslava) se zvedá úroveň hluku a tím se snižuje úroveň obyvatelnosti prostoru.

Bohužel v dnešní době je vše trochu naopak. Dává se přednost designu a aktuálním trendům a pak se v naší praxi setkáváme s rozhlehlou místností spojující obývací pokoj, jídelnu i kuchyni. Na zemi hladká mramorová dlažba, jedna stěna celá prosklená a strop vytažený až do krovu střechy. Toto je pak noční můra, co se týká řešení akustiky a korekce doby dozvuku. Prvním úskalím, na které narazíme při řešení konkrétního problému je zase již několikrát zmiňovaný design. Jistě chápeme, že prostory pro společné obývání nejsou nahrávací studio a zvolené prvky s tímto musí korespondovat. Před několika lety nebylo jiné východisko, než navrhnout panely v souladu s designem prostoru, toto řešení je však nákladné, zdlouhavé a komplikované na realizaci.

Toto si dali za úkol soudruzi z portugalské firmy Vicoustic a dali se vývoje panelů splňujícího následující kritéria:

  • Jednoduchá instalace
  • Designově rozmanité řešení a to co barev, dekorů tak i tipu akustické desky
  • Výroba samotného panelu z recyklovaných materiálů

V současné nabídce firmy Vicoustic je několik produktových řad. Kde si najde svoje řešení opravu každý prostor.

1.Flat Panel VMT - vyráběný ve  2 formátech a 2 sílách materiálu. Nabízí 10 designových řad, z nichž každá obsahuje minimálně 6 dekorů.

2.Vic Wallpaper VMT – jedná se akustické panely tloušťky 10mm, připomínající klasickou tapetu. 5 variant prolisů, z nichž každá je nabízena v 18 barevných provedeních.

3.Vixagon VMT – Panel, kterému dodává na zajímavosti tvar 6ti úhelníku.

4. Vicloud VMT a 3D – jsou modely určené pro svěšení pod strop. Tvarová rozmanitost čtverce, 6 ti úhelníku a zaobleného trojúhelníku. Opět v nespočtu barevných provedeních.

5.Pro náročného uživatele je zde i série obsahující dřevěné komponenty a to jak pro montáž na stěnu, tak i na strop. Vic Pattern Ultra WaveWood, Vic Patern Ultra FR WaveWood, Vic Pattern Ultra, Vic Pattern Ultra FR.

Instalace samotných panelů se provádí jednoduše nalepením na stěnu či strop. K dispozici jsou ale i různé další montážní způsoby zahrnující např. fixaci pomocí magnetu, speciálního dřevěného rámu, který pak nabízí možnost podsvícení led páskem a podobně.

Závěrem snad jenom, nebojte se řešení akustiky, protože instalací panelů Vicoustic vždy docílíte zlepšení doby dozvuku. V žádném případě nemusíte pokrývat celé stěny místností, ale jen dílčí úseky. Můžete postupovat s realizací v dílčích krocích a panely postupně doplňovat až se dostanete na úroveň, která je pro vás přijatelná. Řešení pomocí těchto panelů můžete pojmout intuitivně. Pokud však potřebujete pomoci s návrhem a designem, společnost Vicoustic nabízí přímo tuto službu prostřednictvím online formuláře.

Užívejte si svůj domov v pohodě a to díky panelům Vicoustic.

Nevíte si rady? Napište nám.

Vicoustic online návrh

Kompletní nabídka panelů Vicoustic

Přečtěte si také:

Co je akustika

Proč lidé kupují akustické produkty? Zajisté, musí být nějaký důvod pro investice do produktů, které ovládají zvuk. Je to jednoduchá potřeba získat co nejlepší užitek ze zvukových…

Vicoustic v praxi

Firma DISK navrhla a zrealizovala projekt akustiky do malého produkčního studia. Po dohodě se zákazníkem a zohlednění jeho vlastní představy jsme vybrali nejvhodnější modely z nabí…

Tipy, jak na akustiku domácího studia: díl 1. Místnost také hraje

Potřebujete akusticky upravit domácí studio, zkušebnu či učebnu? Chcete přijít na kloub tomu, jak se to dělá? Máte omezené finanční prostředky a hodláte komponenty nakoupit a insta…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře