logo Disk

Akustická úprava stropu pomocí difuzních panelů Vicoustic DC2/DC3 Chcete využít potenciál své audio sestavy na maximum, a ne poslouchat zvuk „místnosti“?

V rámci akustických řešení v mé „obývákové“ poslechovce jsem si už prošel vším možným. Za jednu z nejefektivnějších akustických úprav v poměru cena/výkon s výsledným efektem na zvuk považuji úpravu stropu pomocí Vicoustic Multifuser DC2/DC3 panelů.

Kategorie: Studio - Recenze
Michal Bárta | 8. října 2024

Strop bývá ve většině případů největší akusticky aktivní plochou v místnosti, pokud tedy zrovna nebydlíte v jeskyni nebo nemáte atypickou místnost. Podlaha má sice obvykle stejnou plochu jako strop, ale ta bývá již akusticky „ošetřena“ běžným interiérovým vybavením, jako je například sedací souprava, křesla, židle, stolek, koberec apod. Na stropě je standardně pouze světlo a tím to většinou končí.

Moje „poslechovka“ je relativně menší místnost s plochou necelých 17 m2 a na stropě se před úpravou nacházelo pouze ono zmíněné světlo. K rozhodnutí o jeho akustické úpravě mě nepřiměl vyloženě slyšitelný zvukový problém (i když se tímto nevylučuje, že tam přesto nějaký byl), ale skutečnost, že bez těchto úprav se nelze v kvalitě poslechu posunout dále… pokud tedy nejste fanouškem sluchátek.

K tomu slyšitelnému zvukovému problému bych chtěl ještě podotknout jeden známý a praxí ověřený fakt: Můžete si myslet, že „váš zvuk“, myšleno zvuk třeba nějaké vaší oblíbené nahrávky poslouchaný u vás doma, je bez problému a OK, ale pouze a jenom do té doby, než ho uslyšíte v kvalitativně jiných podmínkách – tedy v našem případě v akusticky upravené místnosti. Pak zjistíte, že to, co jste dosud poslouchali a byli jste s tím spokojeni, je najednou něco, co byste nyní už poslouchat nechtěli, nebo nevydrželi. Když si jednou „přičichnete“ k něčemu lepšímu, už není cesty zpět.

K akustické úpravě stropu, respektive jakýchkoliv ploch v místnosti, bych měl ještě jednu poznámku. Není vhodné mít na obou protilehlých plochách stejný typ akustické úpravy, tzn. absorbér–absorbér, nebo difuzor–difuzor. Máte‑li například na podlaze celoplošný koberec, textilní sedačku, otevřené knihovny apod., což jsou všechno prvky, které fungují víceméně hlavně jako pohlcující absorbéry, neměli byste na strop dávat prvky s funkcí absorpce, ale především difuzní akustické prvky. Respektive můžete tam dát případně kombinaci obou prvků (difuzní i absorpční), ale výsledný efekt už nemusí být pro zvuk vždy 100% přínosný a je vhodné to vyzkoušet. V opačném případě, když budete mít nějaký „moderní“ interiér s minimem vybavení (odrazivá podlaha bez koberce, velká okna, lakovaný nábytek, minimum doplňků a dekorací apod.), což znamená minimum absorpce a maximum odrazivosti, není vhodné dát na strop ještě difuzní akustické prvky, ale naopak jsou vhodnější absorpční prvky, případně jejich citlivě zvolená kombinace.

Vraťme se ale zpět k úpravě stropu. Panely Vicoustic Multifuser DC2/DC3 jsem si vybral pro jejich zvukovou efektivitu, malou hmotnost, jednoduchou montáž a v neposlední řadě pro jejich relativně příznivou cenu. Proč relativně? Některým lidem, kteří se běžně nepohybují v oblasti profesionální akustiky nebo hi‑fi, se může zdát cena za „trochu polystyrenu“ zbytečně vysoká, ale nesmíme zapomenout, že se zde platí za řešení, nikoliv jenom za materiál. A řešení pomocí Vicoustic Multifuser panelů je vyzkoušené, efektivní a hlavně funkční.

Geometrickou konfiguraci panelů na stropě jsem si navrhl sám a tzv. „na cit“. Nechtěl jsem je mít jenom kolem světla a zbytek stropu holý, ale zároveň jsem jimi nechtěl pokrýt úplně celou plochu stropu. Vznikl z toho tedy jakýsi geometrický útvar, kde jdou panely směrem k okrajům místnosti jakoby „do ztracena“. Menší panely o velikosti 1/2 a 1/4 původního rozměru jsem si vyrobil nařezáním pomocí tepelného odporového drátu. Skvěle to funguje a s vhodným postupem máte krásně rovné a čisté hrany.

Takže panely jsou nainstalovány a můžeme přistoupit ke kritickému poslechu a finálnímu resumé:

  • zmizela zvýšená „presence“ a zvýšený „jas“ na vyšších středech a nižších výškách (ženský vokál, činely, potlesk diváků apod.) a ubyla nepřirozeně zvýšená energie neboli důraz způsobený sčítáním přímých zvukových vln s vlnami odraženými od stropu;
  • celá zvuková scéna se zaostřila a zpřehlednila (jako když se díváte na perfektně zaostřený a lehce rozostřený obraz), vokály, ambientní zvuky jsou teď detailnější, výraznější a čitelnější;
  • zobrazení zvukové scény a zobrazení/zasazení jednotlivých nástrojů a zvuků v ní je nyní přesnější a přehlednější;
  • celkový zvukový projev je nyní přirozenější a poslechově příjemnější

Teprve až uslyšíte rozdíl oproti původnímu zvuku, na který jste byli doposud zvyklí, uvědomíte si, že to sice před tím nehrálo zase tak špatně, ale ve skutečnosti to po patřičných akustických úpravách může hrát ještě mnohem lépe.

Pokud tedy chcete využít potenciál své audio sestavy na maximum a chcete si užívat zvuk nahrávky, a ne poslouchat zvuk „místnosti“, je přinejmenším vhodné zvážit určité akustické úpravy místnosti, mezi něž mj. patří akustická úprava stropu.

Ještě podotknu, že v článku zmíněná akustická úprava stropu není všemocná a už z fyzikální podstaty nemůže fungovat v celém spektru reprodukovaného pásma. Zjednodušeně řečeno její praktická funkčnost se pohybuje v oblasti středů a výšek (podrobnosti a grafy na webu výrobce). Jestliže potřebujete řešit také problémy s basy, přečtěte si moji recenzi zaměřenou speciálně na toto téma… je to fakt bomba a rozhodně doporučuji!

Stále ale platí, že pokud chcete dosáhnout 100% efektivity a účinnosti akustických úprav, je nejlepší pozvat si profesionály, kteří se akustikou zabývají. Ti vám místnost proměří a na základě výsledku navrhnou nejvhodnější řešení.

Na závěr bych chtěl ještě uvést na pravou míru, proč jsou v článku použita dvě označení pro Vicoustic Multifuser panely. Varianty DC2 a DC3 jsou v zásadě identické, pouze s malým rozdílem – DC3 je novější generace, která má integrovaný závěsný systém na zeď, případně za příplatek i na strop. Co se týče materiálů a akustické funkčnosti, jsou oba panely shodné.

Tož se stropem tak a zase někdy při nějaké další recenzi…

Koupit Multifuser DC3 na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

Stavíme a zařizujeme domácí studio: vychytaná akustika místnosti

Upravte si vaše domácí studio tak, aby mělo všechny akustické náležitosti v pořádku. Abyste v něm slyšeli čistý zvuk a čistý zvuk i mohli zaznamenávat.

Akustický slovníček

Vzhledem k tomu, že akustika je podoborem fyziky, používá se u ní několik zavedených pojmů. Nejsou příliš složité, ale pokud na to někdo není zvyklý, není od věc si občas pár věcí…

PSI Audio AVAA C214 překvapila nejen svou účinností a efektivitou

Akustické úpravy lze realizovat v zásadě dvojí cestou. Buď půjdete metodou pokus–omyl, kdy budete zkoušet různé akustické prvky a zjišťovat, jestli vám zvukově pomohly, nebo naopak…

Řešíme akustiku studia…

O akustice kolují mýty a omyly, přestože je to důležitý prvek poslechu a vlastně celého budování nahrávacího studia nebo, chcete‑li, budování poslechové místnosti. Mnoho hudebníků…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře