logo Disk

ESI Amber i1 je zvuková karta pro stream
i muziku Maličká zvukovka se zaměřením na streamery. Ale ani hudebníci nepřijdou zkrátka.

Při rychlém čtení propagačních letáků lze nabýt dojmu, že karta je určena především pro tvůrce streamů, rozhovorů či podcastů. Ty bude zajímat jeden mikrofonní vstup a dva stereo vstupy RCA, pro připojení mixpultu či jiného zdroje na podkres.

Kategorie: Studio - Recenze | Film & Video - Recenze
Ing. Ladislav Ptáček, Ph.D. | 12. prosince 2023

Užitek ale najde i u lidí tvořících muziku. Ti využijí již zmíněný mikrofonní vstup (má fantom +48 V) a vstup na nástroj (kytara, basa, syntík…). A navíc nabízí vysoké rozlišení 24/192. Pro obě party je tu sluchátkový výstup.

Vybalujeme

V krabici najdeme kabel USB A – USB C, tištěný návod Quick Start a poukázky ke stažení softwaru. Můžeme si stáhnout WaveLab LE, Cubase LE3, JackTrip Virtual Studio, Bitwid Studio 8 track a tři kousky od Audifeld: inTon (efekty), GK Amplification (simulace basových aparátů), ampLion (simulace kytarových aparátů). A samo sebou tu máme i vlastní zvukovku.

Amber je vyvedena v hezké zelenkavé barvě, která jí rozhodně sluší. Kombinace s černými potenciometry a nápaditým oranžovým potenciometrem je hezká a má šmrnc.

Na krabici, letácích i v manuálu výrobce čaroval s fotkami čelního panelu. Popisky jsou tam hezky čitelné. V reálu jejich bílá barva splývá se světlým pozadím. To ztěžuje čitelnost, zvlášť při slabším osvětlení. 

Kontrolní ledky svítí velmi slabě. Asi nejpřesněji to vystihne příměr, že „svítí mdle“. Při denním světle nejsou vidět, musíme si zastínit. Ve tmě jim to sluší lépe, neoslňují a jsou vidět.

Potenciometry se dělí na ty, co kloužou, a na ty, co kloužou o něco méně. Všechny jsou z hladkého plastu, nemají žádné vroubkování a v ruce prokluzují.

Při vyhledávání informací k testu na mě z čelních příček vyskočilo video ze soudní pře mezi Amber Heard a pirátem Jackem. Neodolal jsem a kouknul na kousek. Fakt síla. Člověk si uvědomí, že i velká mediální láska nemusí být tou nejšťastnější na světě. A taky, že ačkoliv ten chlapík vlastně není pirát, nemá Černou perlu a ani se nejmenuje Sparrow, stejně mu nadržuju. Protože Jack je jen jeden…

Na první pohled hned každý vidí, kdo je tu šéf přes ovládání: Jasně, to velké oranžové kolečko. Jeho velikost je šikovná, měla by umožnit větší citlivost při otáčení. Ale každý chléb je o dvou kůrkách…

V našem případě představuje onu druhou kůrku nešťastné umístění potenciometrů Gain a Mix. Oba ze stran přiléhají k velkému oranžovému Master. Je kvůli nim obtížné se k Master dostat a otáčet s ním. Připojení sluchátek zazdí manipulaci s Master úplně. Jejich konektor leží opět v těsné blízkosti oranžového kolečka.

Ono se s tím vším, co jsme uvedli, žít dá. Při troše snahy najdeme grif, jak tomu přivyknout. Ale je škoda nevydařené ergonomie, když karta vypadá a hraje hezky.

Loopback

Šikovná funkce, kterou oceníme na stream, ale i na nahrávání muziky. 

Třeba situace: Chceme prohnat zvuk z mikrofonu přes oblíbený plugin/efekt v počítači? Jasně, proč ne. Ale za normálních okolností to znamená, že cesta našeho mikrofonu zde končí.

Anebo nahráváme na kytaru přes virtuální aparáty? A chceme k ní nahrávat zpěv? Jenže náš kytarový zvuk končí v PC. 

Vzniklá situace: Máme první vstup zpracovaný počítačem. Ale už ho neumíme spojit s druhým vstupem. Nic víc. Konec. Ende. Šlus. Finito. Sayonara.

Tohle všechno zvládne řešit loopback. Ten totiž umí signál z počítače poslat tam, kam potřebujeme. Třeba zase zpátky do zvukovky. Je to virtuální mixpult, kterým můžeme prodrátovat hardwarové vstupy s těmi virtuálními. Pecka, že jo?

Ve výsledku je to podobné, jako kdybychom měli připojené dvě samostatné zvukové karty a ty vzájemně propojili.

Podobnou funkci virtuálních mixů samozřejmě najdeme i u jiných výrobců. Ale spíše se jedná o těžší cenové kategorie. Třeba německý RME jej označuje TotalMix, u amerického MOTU jej najdeme pod stejným názvem loopback.

Máme k dispozici buď manuál, který čítá 16 stran, anebo rychlý přehled Quick Start, který má jen dvě. Jenže ono je ovládání tak intuitivní, že vlastně nebyly třeba.

Zkoušíme, fungujeme

Zvukovku připojíme k počítači, čekáme pár sekund… A je hotovo. Můžeme hned poslouchat, nahrávat, streamovat. Paráda! Jednoduché, rychlé. Není potřeba žádné napájení, to obstará počítač.

Výrobce doporučuje nainstalovat si softwarový kontrolní panel od ESI, určený přímo pro Amber. 

Slouží pro nastavení vstupů, rozlišení převodníku AD/DA, bufferu a dalších funkcí.

Právě zde nastavujeme loopback. Slouží k tomu utilitka s názvem DirectWIRE. Jde o virtuální mix. Umožní různě propojit oba fyzické vstupy Amber společně s virtuálními vstupy, které v počítači vznikají spuštěním hudebního SW, virtuálních efektů apod.

Jaké jsou poznatky z praxe? Amber pracovala přesně tak, jak od zvukovky očekáváme. Nenápadně, rychle, bez komplikací. Zvuk je v dané cenové kategorii dostatečný, rovnocenný konkurenci. To je dobré si uvědomit: že nelítáme v oblacích s přístrojem za desítky tisíc. Tedy kvalita předzesilovačů neumí úplně využít maximální rozlišení 24/192. V praxi se v pohodě osvědčilo 24 bitů na 48 kHz či méně.

Bylo bezva využít loopback pro vytváření podcastu i na muziku. Neumí sice všechno, ale otevírá nové, jinak nedostupné možnosti. A to mě bavilo.

Také chválím využití rozhraní USB-C. Výrobce se dívá dopředu, zpomalí to morální stárnutí zvukovky.

Závěr

Testovaná karta Amber spojuje maličké rozměry s šikovnými vlastnostmi. Virtuální mixpult loopback je jednoduchý a nabízí široké pole využití: na podcasty, stream i muziku. 

Cílovou skupinou budou uživatelé, pro které je právě tak akorát jeden mikrofonní a jeden nástrojový vstup. Proč mít na palubě něco dalšího, když to nevyužiji?

+

  • Maličké rozměry 
  • Loopback 
  • Napájení přímo z USB 
  • Parametry převodníku 
  • Podpora více platforem: PC, Mac, iPad, iPhone 
  • Konektor USB-C

-

  • Ergonomie čelního panelu 
  • Klouzavé potenciometry 
  • Mdlý svit LED

Přečtěte si také:

Zvukové karty ESI Neva Uno a Duo

Zvykáme si. Už jen málokdy nás překvapí mašinky rozměrů kolibříka nabušené elektronikou, která byla ještě včera vyhrazena velkým přístrojům. Kdy naposledy jste kroutili hlavou: Kru…

ESI: Amber i1 – kvalitní zvukovka pro každého

Amber i1 je nejnovějším přírůstkem do rodiny zvukových karet německé značky ESI, a přináší s sebou spoustu praktických a užitečných novinek. Profesionálními parametry osloví široko…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře