logo Disk

Hudební software (DAW) Který je ten správný pro vás, který vybrat? Tak přesně TO se dále v článku nedozvíte.

Zajímavým, ale často opomíjeným kritériem při výběru nové zvukové karty může být, nebo by měl být i hudební software tzv. DAW (Digital Audio Workstation), který je dnes již celkem standardně, se zvukovou kartou dodáván.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Tomáš Bouda | 23. června 2022

Mnoho začínajících uživatelů se při koupi první zvukovky soustředí především na počet vstupů, značku výrobce, rozlišení, design a funkce zvukového rozhraní, ovšem právě hudební software je to, s čím se při práci se zvukem budou setkávat nejčastěji. Bez hudebního softwaru se dnes neobejde žádné nahrávací studio, a to ani to striktně analogové. I zde se softwarové řešení používá minimálně pro záznam, či editaci.

V následujícím textu se pokusíme popsat základní specifikace a rozdíly DAW softwarů dodávaných ke zvukovým kartám z nabídky DISK Multimedia a ulehčit vám tak orientaci (a výběr) v široké konkurenci zvukových karet.

Bližší specifikace DAW 

Bylo by vhodné zde teď jednoduše určit ten nejlepší DAW software, všem ho doporučit a ostatní zavrhnout. Jednoduché to ovšem není a v současné době spíše nemožné. Propastné rozdíly, které mezi jednotlivými softwary ještě před několika lety byly, ať už se týkaly jejich specializace na dané úkony (edit, mix, práce s MIDI, vhodnější pro nahrávání, produkci, či tvůrce elektronické hudby apod.), nebo jejich základního rozdělení dle podpory operačního systému, kdy byly některé DAW určeny výhradně pro uživatele počítačů Mac a jiné zase pouze pro Windows. To vše je dnes pryč.

Všechny DAW jsou dnes na vysoké úrovni a nabízejí v podstatě zcela stejnou funkcionalitu. Konkurence je velice těsná a novinku jednoho výrobce ostatní výrobci následují a velice rychle aplikují do svého softwaru. Rozhodující tak může být stále ještě design (tedy grafické zobrazení daného DAW), věrnost značce, podpora a integrace do konkrétních zvukových karet, či jen drobné dílčí rozdíly, které se ovšem mění a vyrovnávají téměř každým dnem. Stále ještě existují DAW které podporují výhradně jen některé operační systémy, např. Logic Pro či LUNA jsou pouze pro MacOS, naopak Cakewalk Sonar pouze Windows apod.

Každopádně se všemi, v současné době dostupnými DAW, dosáhnete stejných výsledků ve stejné kvalitě a rozdíly jsou pouze ve funkčnosti, ovládání, pracovním postupu a zobrazení.

O kterých DAW zde bude řeč:

Přehled výrobců nabízejících kompletní HW+SW řešení (zvukovka + sowtvare) najdete zde.

Základní rozdělení, plusy a negativa jednotlivých DAW

Steinberg Cubase

Patří mezi nejstarší DAW na trhu a po celou dobu se těší velké uživatelské oblibě. „Ořezané“ startovní verze Cubase často bývají součástí mnoha zvukových karet, nejen značky Steinberg, čímž si získávají mnoho nových uživatelů. Začátečníku, kteří u Cubase věrně zůstávají i když svůj koníček postupem času zprofesionalizují. Cubase i poté vyhoví všem jejich nejnáročnějším potřebám a nikdo nechce měnit zažité pracovní postupy, známe prostředí a naučené klávesové zkratky. Zajímavostí je, že je Cubase spíše spojován a masově oblíben především u uživatelů OS Windows, a to i přesto, že byl v historii o několik let dříve podporován pouze MacOS. Dokonce se traduje, že Cubase s Windows pracuje mnohem lépe, není to ovšem pravda, Cubase pracuje spolehlivě se oběma operačními systémy.

Výhody

  • Cubase začínal jako aplikace pouze pro MIDI a jeho možnosti editace a práce s MIDI stále patří k nejsilnějším.
  • Pravděpodobně nejrozšířenější software vůbec, takže budete „všude doma“.
  • Skvělé pro audio produkci, editaci, mix a mastering na té nejvyšší úrovni.

Nevýhody

  • Plná profesionální verze, která obsahuje všechny pokročilé funkce, je často za vyšší pořizovací cenu než konkurence.

Výběr produktů obsahujících DAW Steinberg Cubase

width=width=width=width=

PreSonus Studio One

DAW vyvinutý společností PreSonus, patří mezi nejmladší software na trhu. Ač dnes je tomu od jeho vzniku více než deset let, své předchůdce díky technologiím a zkušenostem společnosti Presonus v podstatě ve všech parametrech dohonil.

Výhody

  • Proti konkurenci výrazně vyniká schopností převést MIDI data do notového zápisu.
  • Hluboká integrace s hardwarem společnosti PreSonus, což usnadňuje používání a pracovní postupy s externím zařízení jako jsou DAW kontroléry, digitální mixpulty, zvukové karty apod.
  • Pracovní postup ve Studio One je zaměřen na snadné, rychlé a intuitivní použití se silným důrazem na kreativitu a inspiraci.

Nevýhody

  • Nenabízí tak obsáhlý arzenál plug-inů jako konkurenční placené DAW.

Výběr produktů obsahujících DAW PreSonus Studio One

width=width=width=width=

Avid Pro Tools

Jak bylo již v úvodu zmíněno, Pro Tools patří spolu s Cubase mezi nejstarší DAW na trhu a jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější DAW mezi profesionály, užívaný hojně v nahrávacích studiích zejména v západním světě. Pro Tools jsou pro změnu zase spojovány výhradně s uživateli operačního systému MacOS, protože byl dlouhá léta podporován pouze zde, a to včetně Avid (dříve Digidesign) hardwaru. Ani to už dnes ovšem neplatí a Pro Tools je plně podporován i OS Windows.

Výhody

  • Pro Tools jsou průmyslový standard, který najdete téměř v každém profesionálním studiu.
  • Navržen pro tradiční nahrávání ve studiu, proto vyniká v každé části tohoto procesu.
  • Oblíben profesionály pro rychlost a pokročilé funkce editace a vysoce intuitivní mixážní prostředí.

Nevýhody

  • Pracovní prostředí o něco komplikovanější na pochopení a ovládnutí, nežli je tomu u konkurenčních DAW. Ovšem vyplatí se tomu věnovat čas, pokud plánujete kariéru zvukaře v profesionálním studiu, s velkou pravděpodobností se tam právě s Pro Tools setkáte.
  • Aktivace a spuštění přes iLok (nyní bez nutnosti fyzického klíče) což může být pro některé uživatele obtěžující.
  • Matoucí ceny předplatného a celkově vyšší cenovka.

Výběr produktů obsahujících DAW Avid Pro Tools

width=width=width=width=

Ableton Live

Je respektován především jako nejlepší produkční platforma pro kreativce. Takové uznání má dobrý důvod – inovativní pohled Abletonu na celé pracovní prostředí výrazně usnadňuje práci se samply a loopy, což z něj dělá asi nejoblíbenější platformu mezi producenty elektronické hudby a zvukové designéry.

Výhody

  • Vysoká kvalita vlastních plug-inů. Vynikající EQ, delaye, reverby, kompresory a mnohem více.
  • Špičková synchronizace MIDI pro použití na pódiu při živém hraní.
  • Nabízí hlubokou kompatibilitu s platformou Max4Live pro tvorbu vlastních nástrojů, efektů, pro živé vystupování, vizualizace a mnoho dalšího.
  • Je jedním z nejuniverzálnějších nástrojů pro zvukový design na trhu.
  • Silná orientace na kreativitu.

Nevýhody

  • Rozhraní může být pro začátečníka matoucí.
  • Nehodí se příliš pro pokročilou produkci a nahrávání, respektive v konkurenci lehce zaostává.

Výběr produktů obsahujících DAW Ableton Live

width=width=width=width=

Universal Audio LUNA

LUNA je v současnosti nejmladším DAW na trhu, ovšem ohromné technické zázemí společnosti Universal Audio, která patří mezi špičku ve vývoji plug-inů a simulací studiového hardwaru (vedle výroby skutečného profesionálního hardwaru) jí katapultovalo téměř na pomyslnou špičku mezi současnými dostupnými DAW. Vysoká integrita s rozsáhlým arzenálem vlastních zvukových karet řady Apollo a silná orientace na dlouholetý odkaz společnosti ve výrobě analogového studiového vybavení, tím LUNA láká nové uživatele. Práce s ní se nejvíce přibližuje způsobu práce na klasických mixážních konzolích. Většina integrovaných plug-inů svým designem, ale i zvukovým charakterem, odkazuje na klasické studiové mašiny. Elektronková (lampová) dynamika, analogové teplo, harmonické saturace, simulace skutečného magnetofonového pásu. To vše jsou hlavní zbraně, kterými útočí na konkurenci. Nutno říci, že LUNA, ač odkazuje na postupy a zvuk časů minulých (možná ale dodnes nepřekonaných), samozřejmě umožňuje i tu nejmodernější zvukovou produkci se všemi jejími specifiky. Další nespornou výhodou je, že je Luna pro majitele zvukových karet Apollo zcela zdarma a v plné verzi.

Výhody

  • Silný důraz na klasické analogové zpracování zvuku se zcela ohromujícími, realistickými simulacemi dnes již legendárního studiového vybavení
  • Tape Stage na každé nástrojové/zvukové stopě a možnost Neve Summing na sběrnicích.
  • Hladký pracovní postup, který navazuje na klasické mixážní Console a přenáší jej do moderního nahrávacího prostředí.
  • Mimořádně flexibilní tvarování zvuku a pokročilé možnosti editace.

Nevýhody

  • Pouze stereofonní zpracování (bez prostorového zvuku).
  • Žádná podpora videa.
  • Audio rozhraní Apollo musí být vždy připojeno.

Výběr produktů obsahujících DAW Universal Audio Luna

width=width=width=width=

 

Závěrem ještě nutno dodat, že ne všechny zvukové karty nabízejí verzi některého ze zmíněných DAW a je nutné jej stáhnout/koupit dodatečně. Ovšem často obsahují zvýhodněné (či zcela zdarma) licence zajímavých plug-inů (kompatibilních s většinou dostupných DAW), jako například sady virtuálních kytarových zesilovačů, mikrofonních channel stripů, sady EQ, kompresorů, prostorových efektů, autotune plug-iny a mnoho dalších. I toto je dobré při výběru zvukové karty zohlednit. Mnohdy tak můžete ušetřit i několik tisíc korun.

 

Přehled výrobců nabízejících kompletní řešení, software a hardware (DAW plus zvuková karta)

Samozřejmě, většina oblíbených DAW je dnes dostupných samostatně a dají se kombinovat téměř s jakýmkoliv audio rozhraním od různých výrobců. Stejně tak počítač, respektive jeho operační systém (Windows vs. Mac OS) dnes, až na pár výjimek, nehraje žádnou roli. Ale většina velkých výrobců DAW jsou zároveň také výrobci svých vlastních zvukových karet a svá softwarová řešení často šijí na míru jejich hardwarovým protějškům a naopak. Spojením zvukové karty a DAW od jediného výrobce můžete získat mnoho výhod a pokročilých funkcí, o které byste při volbě dvou různých výrobců mohli být ochuzeni. Proto považuji za důležité tento fakt při nákupu nové zvukové karty zohlednit.

Steinberg

Je společnost vyvíjející snad nejrozšířenější a nejdostupnější DAW na trhu zvaný Cubase. Jeho pokročilejší verze, nebo přesněji řečeno, verze orientovaná na tvůrce audia k videu (filmy, videohry apod.) se jmenuje Nuendo. Stejně tak nabídka jejich zvukových karet je široká, přes mnoho modelových řad nesoucích označení Steinberg UR, až po nejvyšší řadu profesionálních studiových převodníků s označením AXR. Zvukovou kartu z nabídky společnosti Steinberg vybere každý, ať už je hudba a zvuk vaše hobby a hodláte si vybavit jen malé, mobilní domácí studio – stejně tak, pokud hledáte špičkové profesionální řešení pro profesionální nahrávací studia. Více >>

PreSonus

V nabídce této značky naleznete široký sortiment zvukového hardwaru a kompletní studiová řešení. Od zvukových karet, přes mikrofony, poslechové monitory, sluchátka, ozvučovací systémy až po velké mixážní konzole. DAW vyvinutý touto společností nese název Studio One. Zvukové karty PreSonus pomyslně začínají základní řadou malých domácích zvukovek nesoucí označení AudioBox, přes profesionální řadu Studio a nabídku uzavírá špičková řada studiových převodníků s názvem Quantum. Nesmíme zapomenout také na řadu zvukových karet určených pro livestream a podcasty s označením Revelator a ojedinělou zvukovou kartu, která je zároveň DAW kontrolerem ioStation. Více >>

Universal-Audio

Zvukové karty společnosti Universal Audio jsou díky své vysoké kvalitě, ale také vyšší ceně oblíbené především u profesionálů. Řadu špičkových vícekanálových převodníků Apollo najdeme dnes v mnoha nahrávacích studiích. Společnost ale nedávno uvedla také dostupnější řadu malých zvukových karet s názvem Volt. Čím ovšem společnost Universal Audio, specializující se především na profesionální studiový hardware překvapila, je její odvážný vstup do světa DAW, kdy představila zcela nový hudební software LUNA. LUNA je mezi DAW skutečným benjamínkem, přesto však díky ohromnému know-how a technickému zázemí společnosti získává stále větší oblibu. LUNA je navíc zdarma ke každé zvukové kartě řady Apollo. Více >>

Avid

Vedle společnosti Steinberg a jejich Cubasu patří společnost Avid se svým DAW Pro Tools ke skutečným pionýrům na poli produkčního softwaru. Pro Tools patří mezi nejstarší DAW na trhu, kdy se jejich první verze objevila již začátkem 90. let. Tehdy ještě pod značkou Digidesign, pod kterou vznikaly i první zvukové karty tohoto ekosystému, slavné modré M-Box a velké studiové převodníky Pro Tools HD. Později pak došlo ke spojení se značkou Avid, pod kterou vývoj pokračuje dodne. Více >>

To by byly významné společnosti, nabízející kompletní řešení (DAW + zvuková karta). Oblíbených DAW softwarů máme ale ještě celou řadu. Z těch velkých musíme alespoň zmínit například LogicPro (kompatibilní pouze s Apple), Ableton Live, Reaper, FL Studio, Cakewalk Sonar, GarageBand, Audacity, Bitwig Studio, Pyramix a další.

[[postLinks ids:[2937,2972,2997,3004]]

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře