logo Disk

Jak funguje rozhraní Thunderbolt s PreSonus Quantum? Thunderbolt dva a tři pod drobnohledem

Protokol Intel Thunderbolt otevřel nové možnosti pro počítačové zpracování zvuku s nízkou latencí. Ale co to vůbec Thunderbolt je? Jaké výhody pro práci se zvukem přináší a je velký rozdíl mezi Thunderbolt 2 a Thunderbolt 3? A co s tím vším má společného audio rozhraní Presonus Quantum? 

Kategorie: Studio - Aktuality
DISK | 3. července 2018

Například s Thunderbolt 2 rozhraními série Presonus Quantum můžete monitorovat přes Vaši oblíbenou DAW aplikaci i s plug-iny s latencí menší než 1ms (měřeno při 192kHz a velikosti bufferu 64ms na miniMacu model 2006).

Thunderbolt audio rozhraní používají DMA (Direct Memory Access), což je přímý přenos dat z/do operační paměti počítače bez použití CPU procesoru počítače. DMA technologie implementovaná v hardware přenáší digitální audio data přímo mezi AD/DA převodníky a počítačem prakticky v reálném čase. To je důvod, proč Presonus vytvořil sérii Quantum audio rozhraní.

Další výhodou Thunderbolt je možnost připojení většího počtu zařízení k jednomu počítači. Quantum je vybaveno dvěma Thunderbolt konektory, což umožňuje připojení harddisků, monitorů atd. na jeden port Thunderbolt. Současně lze připojit až 4 jednotky Quantum, čímž lze vytvořit systém s až 104 vstupy a 128 výstupy.

Přečtěte si také:

Recenze: PreSonus Quantum (Audiozone.cz)

S využitím vysokorychlostních sběrnic Thunderbolt 2 a ADAT Optical I/O poskytuje toto audio rozhraní až 26 vstupů a 32 výstupů s mimořádně nízkou latencí. Díky vynikající zvukové k…

DŮLEŽITÉ: Rozhraní Thunderbolt 1 a 2 na Windows PC s Thunderbolt 3

Všechna audio rozhraní Thunderbolt 1 a 2 jsou plně kompatibilní se systémem Windows, pokud výrobce dodal pro příslušné zařízení softwarový ovladač. Pro správnou funkci je třeba spl…

Recenze: PreSonus Quantum (Muzikus)

"Dnes už má hodně z nás zkušenosti s nahráváním v domácím prostředí. Myslím, že už je pryč doba. kdy kdekomu stačila doma skoro jakákoliv zvuková karta, hlavně že se dalo něco nahr…

Čtěte více o PreSonus Quantum

S příchodem rozhraní Thunderbolt 3 se spousta uživatelů ptá, jaké další nové výhody toto rozhraní přináší díky své větší přenosové kapacitě. Odpověď pro uživatele audio rozhraní je jednoduchá: žádné!

Thunderbolt 3 nabízí maximální přenosovou rychlost 40 Gbps, což je dvojnásobek Thunderbolt 2 (20 Gbps). Toto přináší výhodu pro vysokokapacitní operace, jako je video produkce, připojení 5K a 4K duálních monitorů, ale v oblasti audia nemá tato technologie žádný přínos. Jinak řečeno, ani to nejvýkonnější a nejrychlejší audio rozhraní i v počtu několika kusů zdaleka nevyužije kapacitu Thunderbolt 2, Thunderbolt 3 je tedy v tomto případě ještě jakousi nadbytečnou nadstavbou. Audio nepotřebuje zdaleka takovou přenosovou kapacitu jako video. Příklad: 4kusy audio rozhraní Quantum (104in/128out) využijí cca 2% kapacity Thunderbolt 2 !

Audio rozhraní serie Quantum je plně zpětně kompatibilní s Thunderbolt 3. Malou nevýhodou je nutnost dokoupení adaptéru TB3-TB2.

Thunderbolt nemá jen PreSonus Quantum

Podívejte se, která další rozhraní také využívají Thunderbolt.

Na závěr si v tabulce přehledně ukážeme srovnání technických parametrů Thunderbolt 2 a Thunberbolt 3.

  Thunderbolt 2 Thunderbolt 3
Maximální rychlost 20 Gbps 40 Gbps
Podpora 4K monitorů 1ks na 60Hz

2ks na 60Hz nebo1ks na 120Hz

Podpora 5K monitorů není 1ks na 60Hz
Rychlost ethernetu 10 Gb 10 Gb
Výkon sběrnice 12W 15W
Max. počet zařízení 6 6
Zpětná kompatibilita n/a Plně kompatibilní s TB 2

 

Kde koupit PreSonus Quantum?

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na audio@disk.cz 

 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře