logo Disk

Jaký notační program?

Jaký notační program je pro mě nejvhodnější? Sibelius - Finale - Notion - Dorico - MuseScore …? Poradí vám zkušený harcovník a znalec notátorů Jaroslav Musil!

Kategorie: Poradna
Jaroslav Musil | 9. ledna 2022

V článku naleznete:

  1. Jaké otázky si zodpovědět před volbou správného notačního programu
  2. Devatero základních kritérií pro srovnávání notačních programů
  3. Srovnání vybraných notačních programů

 

Pro správnou volbu notačního programu je třeba si zodpovědět několik otázek:

1. Pracuji s hudbou jako amatér nebo profesionál?
Pokud máte hudbu jen jako hobby, pak pravděpodobně nebudete potřebovat nejdokonalejší notační program, který je zbytečně komplikovaný, využijete jen malou část jeho možností a bude pro vás i cenově méně dostupný. Pro profesionála je naopak důležitý profesionální, plně vybavený nástroj na psaní not s pravidelnou aktualizací a kompatibilitou s kolegy a partnery. Investice se brzy vrátí.

2. Píšu jen malé partitury nebo rozsáhlé kompozice?
Pro malé partitury postačí jednodušší verze notačního programu, pro velké samozřejmě plná verze a také odpovídají počítač, zde především velikost paměti RAM, která má vliv na rychlost načítání zvuků pro přehrávání rozsáhlých partitur.

3. Chci psát noty jen pro jejich tisk nebo je chci i přehrávat, vytvářet zvukové ukázky, videa,...
Jestliže kromě standardních výstupů, tedy tisk, uložení v grafickém formátu nebo PDF, požadujete také zvukovou ukázku nebo video, pak je třeba vybírat notační program, který má vlastní zvukovou banku nebo alespoň dokáže pracovat s virtuálními nástroji jiných výrobců. Určitě bude důležitá i kvalita těchto zvuků.

4. Budu svoje partitury veřejně publikovat?
Pokud ano, pak je třeba přikládat důležitost výslednému vzhledu partitury a možnostem jejího formátování. Profesionální notační programy mají většinou pro finální zpracování širokou nabídku pracovních nástrojů.

5. Jsem učitel hudby?
Notační program kromě vlastního vytváření partitur a partů pro hudebníky má většinou k dispozici i výukové funkce a materiály. A to jednak pro učitele k vytváření pracovních listů, multimediálních výukových materiálů (audio, grafika, video) a stejně tak pro jejich žáky (cvičení, testy, elektronické hudební doprovody atd.). Pro vzdělávání je tedy třeba i tyto parametry při výběru notačního programu zvažovat.

6. Jsem více umělecký nebo technický typ?
I když jsou třeba dva notační programy co do možností a funkcí téměř stejné, může být zásadní rozdíl v jejich ovládání. Hudebníci spíše uměleckého charakteru určitě přivítají intuitivní a jednoduché pracovní prostředí, aby se mohli více soustředit na hudební tvorbu než na složité technické zvládnutí programu.


Devatero základních kritérií pro srovnávání notačních programů:

  1. Maximální počet osnov a taktů
  2. Způsoby psaní not – myší, klávesnicí počítače, klávesnicí počítače s vnořenou klaviaturou, virtuální klaviaturou, virtuálním hmatníkem, MIDI klaviaturou v krokovém režimu nebo v reálníme čase.
  3. Možnosti importu – předchozí verze, MusicXML, MIDI, grafika, skenování not, rozpoznání PDF, rozpoznání zvuku, video.
  4. Možnosti exportu – tisk, PDF, grafika, MusicXML, MIDI, předchozí verze, audio – WAV, AIFF, MP3, video, formát pro mobilní zařízení.
  5. Přehrávání partitury – úplná a kvalitní knihovna zvuků hudebních nástrojů, nejlépe dodaná výrobcem s možností využití virtuálních nástrojů i jiných výrobců.
  6. Formátování – nastavení finálního dokumentu, automatické zarovnávání, přichytávání a odpuzování hudebních objektů.
  7. Práce s party – nezávislé formátování, extrahování.
  8. Výukové nástroje a materiály – barvení not, barvení not jako Boomwhacker, názvy not do hlaviček, vkládání obrázků a jejich úpravy, metodické materiály pro hudební nauku/výchovu.
  9. Sdílení hudby – nástroje pro sdílení hudby přes internet – email, YouTube, Facebook, SoundCloud.

Srovnání vybraných zástupců notačních programů, které pro Českou republiku distribuuje firma DISK Multimedia:

Sibelius


Světový standard a v České republice obzvlášť nejrozšířenější notační program. Má bohatou historii, prošel mnoha změnami, nabízí pravidelné aktualizace a vylepšení včetně rychlé podpory. Je velice intuitivní v ovládání a tím snadno zvládnutelný pro rychlé zpracování notace všech hudebních stylů a typů uživatelů, od začátečníků přes školy až po profesionální skladatele, sbormistry a hudební vydavatelství. Nyní je k dispozici ve verzi Sibelius 8.5. Mobilní řešení je jen pro iOS a to jako inteligentní přehrávač partitur. Své uživatele někdy zaskočí experimenty v systému licencování, podpory a zabezpečení, ale vždy s úspěšným koncem. :-)

Finale


Patří ke světově nejstarším a nejznámějším notačním programům, ale jeho skutečné využití je ještě závislé na konkrétní zemi. Má mnohaletou historii, v poslední době ale pomalejší vývoj vzhledem ke starému kódu a problematičtější podporu pro Českou republiku. Svými funkcemi a pro hudebníky  méně intuitivním ovládáním je vhodný spíš pro dokonalé, precizní partitury určené k profesionálnímu využití s důrazem na detail a specifickou notaci. Nemá mobilní verzi.

Notion


Relativně mladý notační program. Svými funkcemi a možnostmi se snaží přiblížit svým konkurenčním programům, má dobrou podporu. Poměr cena a výkon je velice příznivý, disponuje kvalitní zvukovou knihovnou pro přehrávání partitur, je dobře navržen pro přímou spolupráci s DAW Studio One. Nabízí moderní vzhled, editační funkce kombinující notaci a MIDI data, interaktivní ovládání externím MIDI kontrolerem, funkce pro sdílení partitur a obsahuje i bohatou knihovnu notového materiálu. Je k dispozici i v mobilní verzi.

Dorico

Patří k nejnovějším notačním programům. Jeho vývojové centrum jsou bývalí tvůrci programu Sibelius. V porovnání se světovými standardy již dostál typických funkcí a vlastností notačního programu. Asi většina uživatelů notačních programu potřebuje jednoduše a rychle zapsat, případně upravit noty. Menší procento tvoří vydavatelství, která požadují dokonalou notaci, podobně, jako ti, kteří vyžadují přehrávání zapsané partitury věrnými zvuky hudebních nástrojů.Program Dorico je spíš pro tuto druhou skupinu. Je k dispozici jako plná varianta - Dorico Pro, lehce omezená - Dorico Elements a zdarma - Dorico SE. Lze provozovat i na mobilním zařízení iPad. 

MuseScore


Jediný z uvedených notačních programů, který je k dispozici zdarma. Je to mladý program a nabízí české pracovní prostředí. Svými vlastnostmi je vhodný pro základní práce s elektronickou notací, postrádá pokročilejší notační funkce a pro přehrávání partitury používá jednoduchou zvukovou banku. Umožňuje přístup k bohaté databázi notového materiálu a má i mobilní variantu. 


Vyzkoušejte si je!

Většina výrobců notačních programů má k dispozici zkušební verze, které je možné po jednoduché registraci stáhnout, nainstalovat a vyzkoušet si je. Po určitou dobu (typicky 30 dnů) jsou funkce neomezené, po jejím uplynutí nelze tisknout, ukládat, exportovat nebo se program změní na základní variantu, zdarma.

Sibelius
Finale
Notion
Dorico
MuseScore

Kde je koupit?

Firma DISK Multimedia má na svém internetovém obchodě širokou nabídku notačních programů a jejich verzí, tedy standardní plnou verzi, lehce omezenou verzi, školní a studentské cenově zvýhodněné licence a multilicence pro školy. Také zde najdete crossgrade, tedy výhodný přechod z jiných programů a nově i možnost využití ročního předplatného.

DISK Multimedia - Notační programy

Zajímavé odkazy pro porovnání aktuálních notačních programů:

Toptenreviews - Best Music Notation Software

Wikipedia - Comparison of Scorewriters

Přečtěte si také:

Notace v hudebním vzdělávání: PreSonus Notion

Využití notačního programu nejen k zápisu not je u mnoha hudebníků, pedagogů i studentů už běžnou praxí. Klasický způsob psaní pomocí tužky, papíru a gumy, může být v určitých příp…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře